کد خبر: ۷۰۰۵۰۱۷
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۷
۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۷
کد خبر : ۷۰۰۵۰۱۷

در پی انتشار گزارش افشاگرانه ناتو درباره نگهداری تسلیحات اتمی آمریکا در اروپا، احزاب مختلف در بلژیک خواستار خروج این تسلیحات از کشورشان شدند.

احزاب بلژیکی خواستار خروج تسلیحات کشتارجمعی آمریکا از کشورشان شدندبه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در پی افشای گزارش ناتو درباره نگهداری تسلیحات اتمی آمریکا در برخی کشور‌های اروپایی از جمله بلژیک، احزاب این کشور خواستار خروج این تسلیحات از کشورشان شدند.

به دنبال افشای سندی از سوی ناتو مبنی بر نگهداری تسلیحات اتمی آمریکا در پایگاهی هوایی در ۹۰ کیلومتری بروکسل، احزاب سبز و سوسیالیست بلژیک از مقامات این کشور خواستند تا بحث خارج کردن کلاهک‌های هسته‌ای آمریکا را پیگیری کنند. بنا به گزارش بروکسل تایمز نمایندگان احزاب مختلف بلژیک متعهد شدند تا این موضوع را امروز در کمیته دفاعی پارلمان مطرح کنند اگرچه سخنگوی وزارت دفاع این کشور اعلام کرد: ما نمی‌توانیم و نباید درباره کلاهک‌های هسته‌ای نگهداری شده در بلژیک صحبت کنیم.

ساموئل کوگولاتی، عضو پارلمان بلژیک از حزب سبز گفت افشای این سند تنها موید یک راز افشا شده است که متحد اروپا (آمریکا) سلاح‌های کشتار جمعی را در بلژیک مستقر کرده و در عین حال بر مذاکرات معنادار تاکید دارد. این عضو پارلمان بلژیک گفت: ما خواستار مذاکرات کاملا شفاف هستیم. ما باید این دروغ گویی را متوقف کنیم و به این دورویی پایان دهیم.

ووتر دی بردینت، یکی دیگر از اعضای حزب سبز در گفتگو با رادیو بلژیک گفت: تحت دولت فعلی (آمریکا) خطر این مسئله بیشتر است. با وجود شخصی مثل دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، آیا ما واقعا می‌خواهیم سلاح‌های کشتار جمعی در کشور ما باشند.

جان کرمبز، رئیس حزب سوسیال دموکرات بلژیک ضمن حمایت از موضوع خروج تسلیحات اتمی آمریکا از این کشور گفت بیشتر دنیا آماده خلع سلاح است. وی در توئیتر خود نوشت: بلژیک اینطور نیست و این یکی از دلایلی است که ما جنگنده اف-۳۵ خریداری کردیم. اکنون زمان مناظرات شفاف در این خصوص است. حزب سوسیال دموکرات خواهان روی آوردن بلژیک به موضوع خلع سلاح است.

در گزارش افشاگرانه سازمان ناتو، یک سناتور کانادایی عضو کمیته امنیت و دفاع مجمع پارلمانی به نام چند سایت در اروپا اشاره کرد که تسلیحات کشتار جمعی آمریکا در آنجا نگهداری می‌شوند. رونوشتی از این سند در ماه آوریل منتشر شد.

بر اساس این سند ۱۵۰ کلاهک هسته‌ای آمریکا و به طور خاص بمب بی-۶۱ در چندین کشور اروپایی از جمله بلژیک، آلمان، ایتالیا، هلند و ترکیه نگهداری می‌شوند. روزنامه واشنگتن پست به نقل از این گزارش نوشت این بمب‌ها در ۶ پایگاه در آمریکا و اروپا از جمله پایگاه هوایی کلین بروگل بلژیک و پایگاه هوایی بوشل آمریکا نگهداری می‌شوند. در این سند تاکید شده است که این نوع بمب‌های اتمی در ۶ پایگاه نظامی در ۵ کشور اروپایی مستقر هستند.

همچنین موسسه رسانه‌ای «اچ‌ال‌ان» بلژیک گزارش محرمانه‌ای را درباره تسلیحات هسته‌ای آمریکا منتشر کرد. بر اساس این گزارش، آمریکا ۱۵۰ کلاهک و بمب هسته‌ای در ۵ کشور عضو ناتو از جمله ترکیه مستقر کرده است. تعداد کلاهک‌ها و بمب‌های هسته‌ای آمریکا در پایگاه اینجرلیک ترکیه به ۵۰ عدد می‌رسد. بر مبنای این گزارش آمریکا قصد دارد سال ۲۰۲۰ میلادی موشک‌های هسته‌ای پیشرفته «بی ۶۱» را به کار گیرد. این موشک‌ها با هواپیما‌های اف-۳۵ نیز کاملا سازگار است.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر