کد خبر: ۷۰۰۵۵۰۸
گروه : سیاسی » مجلس
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۰

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه بحث تحریم در کشور ما امر خنده آوری شده است، گفت: مردم به مسائل تحریم انتخاباتی توجهی ندارند.

کدخدایی: بحث تحریم در کشور ما امر خنده‌آوری شده است/ تعیین شاخص‌های رجل سیاسی مستقیما بر عهده شورای نگهبان استبه گزارش  حوزه مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان،  عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان شامگاه چهارشنبه در برنامه جهان آرا اظهار کرد: سیاست‌های کلی انتخابات با این ایده شکل گرفت که قوانین انتخابات ما مصوب مجلس باشد، اما با توجه به اینکه در انتخابات، مجلس نیز ذی نفع است بنابراین شاید نتواند قانونی در این زمینه تصویب کند که تاثیرگذاری لازم را داشته باشد.

تعیین شاخص‌های رجل سیاسی مستقیما بر عهده شورای نگهبان است

وی افزود: البته بخشی از این قوانین باید در شکل قانون عادی به مجلس برود تا الزام آور باشد.

قائم مقام شورای نگهبان تصریح کرد: بخش ارائه شاخص‌های رجل سیاسی مذهبی و مدیر و مدبر بودن، مستقیما بر عهده شورا است، به همین منظور دستورالعملی را در این جهت، شورای نگهبان به تصویب رساند که از نظر ما نهایی شده است، اما بخشی از آن نیاز به قانون عادی در مجلس دارد.

وی در ادامه با تشریح معیار رجل سیاسی بودن، بیان کرد: معیار‌های مختلفی برای رجل سیاسی مطرح شده است، اما اگر بخواهیم رجل سیاسی یا مذهبی را تعریف کنیم، تعریف مشخصی ندارد و در این رابطه نشد به نتیجه برسیم، اما شاخص‌هایی برای آن اعلام شد. مثلا اینکه اگر کسی بخواهد در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کند، کابینه احتمالی خود را معرفی کند، نهایتا در این حد قبول شد که مشاورین او انتخاب و اعلام شوند.

کدخدایی همچنین بیان کرد: ما در بررسی صلاحیت‌ها دو صلاحیت عمومی و رجل سیاسی و مدیر و مدبر بودن داریم، در این رابطه گاهی ما مانعی داریم که نمی‌توانیم فرد را معرفی کنیم و گاهی شرایط موجود نیست، اما نهایتا ملاک رای گیری اعضای شورای نگهبان است.

وی بر همین اساس اضافه کرد: هر کاندیدا باید ۷ رای مثبت از اعضای شورا داشته باشد در غیر این‌صورت معرفی نمی‌شود.


بیشتر بخوانید: توضیحات کدخدایی درباره پستی که اینستاگرام آن را حذف کرد


کارآمدی افراد ملاک است نه سمت و پست آنها

کدخدایی بااشاره به اینکه کارآمدی افراد و کاندیدا‌ها ملاک و تاثیرگذار است، گفت: این در حالی است که ممکن است این افراد سمت‌هایی در گذشته داشته باشند.

وی بیان کرد: انتخابات در کشور‌های دیگر به صورت حزبی و درون حزبی است که ویژگی‌هایی را لحاظ می‌کنند، اما نهایتا اعضای حزبی باید رای دهند، بنابراین همه موارد را در صلاحیت‌ها نمی‌توانیم لزوما به صورت دو دو تا چهارتا عمل کنیم و موضوع استنباطی هم مطرح است.

سخنگوی شورای نگهبان اظهار کرد: در انتخابات ریاست جمهوری برخی وزرا تایید و برخی تایید نشدند، این نشان می‌دهد صرفا پست وزارت ملاک نبوده و کارآمدی هم دیده شده است.

وی با بیان اینکه هم سوابق و هم رای اعضای شورای نگهبان در تایید صلاحیت‌های کاندیدا‌های ریاست جمهوری مطرح است، تصریح کرد: به هیچ وجه این‌گونه نیست که در بررسی صلاحیت‌ها افرادی را از جناح خاصی تایید یا رد کنیم.

ماجرای فساد اخلاقی یک نماینده مجلس

وی اضافه کرد: ممکن است ما سندی داشته باشیم که منجر به این شود که نظر ما عدم تایید باشد، حال ممکن است فرد سند محکم تری در دوره بعد ارائه کند که تایید صلاحیت شود. به عنوان مثال یکی از نمایندگان اسبق مورد اخلاقی داشت که امروز مدرکی را برای من فرستاد که سند ازدواج او بود که با آن خانم ازدواج کرده، این می‌تواند این مسئله را بپوشاند و بحث عدم صلاحیت او را رد کند.

وی تصریح کرد: اگر کسی مواضع نظام و قانون اساسی را قبول نکند و صراحتا اعلام کند، این ملاک ما بر رد صلاحیت او است، اما اگر کسی نظر و بحثی درباره موضوعی داشته و یا اختلاف نظری دارد این‌ها هیچکدام ملاک نمی‌شود.

سخنگوی شورای نگهبان یادآور شد: اگر موضع فرد و کاندیدا‌های انتخاباتی، خلاف سیاست‌های نظام  جمهوری اسلامی باشد طبیعتا فرد را در بررسی صلاحیت‌ها با مشکل مواجه خواهد کرد. با چنین افرادی صحبت می‌کنیم و نظرات او را می‌شنویم و نهایتا تصمیمات لازم اتخاذ خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه قانون انتخابات حداقل‌ها را به عنوان شرایط ذکر کرده است، گفت: در بقیه موارد هم حداقل‌ها ملاک شورای نگهبان است.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: در قانون فعلی هیچ کجا از شایسته سنجی افراد سخن نگفته است بنابراین شورای نگهبان ارزیابی نمی‌کند که این فرد شایستگی ورود به مجلس را دارد یا خیر.

وی با اشاره به اینکه شایستگی افراد با رای مردم و نظر احزاب تعیین می‌شود، افزود: شورا هیچ نقشی در این جهت نمی‌تواند داشته باشد.

کدخدایی ادامه داد: برخی نمایندگان گفتند نظارت استصوابی منجر شده افراد شایسته به مجلس راه پیدا نکنند، این حرف خوبی برای نمایندگان نیست و به خودشان برمی‌گردد، با چنین فرضی، اصلا چرا در چنین جایگاهی قرار گرفتند؟ ما که این حرف را قبول نداریم، اما اگر نظر آن‌ها این است باید آن را در جای دیگری پیگیری کنند.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اینکه شورا ابزار شایسته سنجی در بررسی صلاحیت‌ها ندارد، گفت: در یکی از بند‌های سیاست‌های کلی، نسبت به احراز صلاحیت‌ها مواردی قید شده که امیدواریم در انتخابات پیش رو لحاظ شود.

وی مطرح کرد: ما بسیاری از پرونده‌ها را داریم که برای کاندیداتوری در انتخابات فقط یک اسم نوشته شده و حتی آدرس خود را هم ننوشته است! ما چگونه صلاحیت این فرد را بررسی کنیم؟

کدخدایی افزود: در هر کجا اگر کسی بخواهد وارد دانشگاه شود و بخواهد کارشناسی بخواند قطعا باید مدرک دیپلم خود را ارائه کند پس اصل برائت اینجا مطرح نیست.

قانون در خصوص هزینه‌های انتخاباتی ساکت است

وی با انتقاد از اینکه یکی از ضعف‌های قانون در خصوص هزینه‌های انتخاباتی ساکت است، بیان کرد: متاسفانه هزینه‌های انتخاباتی بسیار بالا رفته است.

کدخدایی با اشاره به اینکه در شهر‌های کوچک هزینه‌های انتخاباتی بسیار زیادی می‌شود، گفت: مگر این پستی که قرار است شما بگیرید چقدر ارزش دارد؟ اصلا شما این پول‌ها را از کجا آوردید؟

سخنگوی شورای نگهبان در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: ما در شورای نگهبان ابزار‌های کمی در بحث هزینه‌های انتخاباتی داریم. رصد کردن این موارد بسیار سخت است، اما قطعا تا جایی که بشود بررسی می‌کنیم.

وی اعلام کرد برخی افراد به خاطر هزینه‌های غیر متعارف در انتخابات رد صلاحیت شده اند.

کدخدایی همچنین اظهار کرد: گاهی دیده می‌شود کاندیدا‌های انتخاباتی مواد غذایی توزیع می‌کنند و یا در بین دانشجویان و دانش آموزان مواردی توزیع می‌شود. در صورت احراز غیرصحیح بودن این هزینه‌ها و گزارش آن، ما قطعا بررسی می‌کنیم و در بررسی صلاحیت افراد تاثیرگذار خواهد بود.

سخنگوی شورای نگهبان اضافه کرد: برخی کاندیدا‌ها حتی رقم را به ما می‌گویند که مبلغ مشخصی را برای هزینه‌های انتخاباتی کنار گذاشتیم که ما به آنها می‌گوییم برای کمک به صندوق‌های دانشجویی و یا ازدواج جوانان بگذارید و ثواب هم دارد.

کدخدایی در ادامه اظهارات خود بیان کرد: در این دوره نسبت به موضوع هزینه‌های بالای انتخاباتی خیلی حساس‌تر شده ایم.

وی با یادآوری سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب در جمع ائمه جمعه، گفت: در این سخنان، رهبری نکته مهمی را اشاره فرمودند که به آرمان‌های انقلاب اسلامی برمی‌گردد. ایشان آقایان را انذار داده بودند که با اصحاب قدرت و ثروت حاضر نشوند و راجع به فرزندان آنها هم تذکر دادند.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: نسبت به نمایندگان هم این موارد هم هست و باید به این افراد بیشتر چنین تذکری داد تا در جهت نظام اسلامی تغییر ایجاد نشود.

وی تاکید کرد: توصیه‌های روز گذشته رهبر باید ملاک افرادی قرار بگیرد که می‌خواهند در انتخابات شرکت کنند.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین اعلام کرد که اگر اسناد و مدارکی در خصوص فساد اقتصادی کاندیدا‌های انتخاباتی به دست بیاید قطعا در بررسی صلاحیت افراد در انتخابات آینده ملاک قرار خواهد گرفت.

بحث تحریم در کشور ما امر خنده آوری شده است

وی با بیان اینکه بحث تحریم در کشور ما امر خنده آوری شده است، گفت: اصلا مردم توجهی به این مسائل ندارند، چون زندگی‌شان را با نگاه ترامپ و آمریکا تنظیم نمی‌کنند. تحریم در این حوزه واژه بی خاصیتی است. در انتخابات هم موضوع تحریم همینطور است مردم اصلا توجهی به این مسائل ندارند.

وی تصریح کرد: آمار انتخابات نشان می‌دهد مشارکت در انتخابات‌های متعهد، عموما بالای ۵۰ درصد بوده است.

کدخدایی تصریح کرد: در انتخابات مجلس اصولا به دلیل پراکندگی نامزد‌ها و انتخابات، تحریم جایگاهی ندارد، البته شورای نگهبان هم وظیفه قانونی خود را دارد. ما اعلام کردیم قانون را مانند گذشته اجرا خواهیم کرد.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین یادآور شد: اجرای قانون، مشارکت را افرایش و دشمنی‌ها را کاهش داده و نهاد‌ها را کارآمدتر خواهد کرد.

کدخدایی با تاکید بر اینکه قطعا مردم به مسائل تحریم انتخاباتی توجهی نخواهند داشت، گفت: قطعا مشارکت مردم در انتخابات پیش رو بسیار گسترده خواهد بود و این مسائل در حد رسانه و روزنامه‌ها باقی خواهد ماند.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر دیدار اخیر کدخدایی با برخی اصلاح طلبان عنوان کرد: این دیدار در حد حرف با افراد بوده است. چرا که ما همیشه اعلام می‌کنیم درب شورای نگهبان به روی همه باز است.

وی در پاسخ به این سوال که پیام تهدید آمیزی هم در این دیدار به شما شد یا خیر تصریح کرد: آن‌ها در ملاقات‌ها پیام تهدید آمیز نداشتند و این موضوع تهدید فقط در رسانه‌ها منتشر شد. تهدید فقط در حد تحلیل بود که بنده هم گفتم انتخابات بسیار با مشارکت بالا خواهد بود و جای نگرانی نیست.

مشارکت مردم در انتخابات پیش رو بسیار گسترده خواهد بود

وی درباره میزان بررسی تخلفات انتخاباتی در قوه قضاییه بیان کرد: این قوه نسبت به تخلفات گذشته و ادوار گذشته خیلی خوب عمل کرد و گزارش تخلفات خیلی سریع اعلام و رسیدگی شد.

سخنگوی شورای نگهبان با اعلام اینکه تخلفات نسبت به ادوار گذشته از سوی قوه قضائیه خیلی خوب رسیدگی شد، گفت: تخلفات به دلیل ناکار آمدی قوانین روز به روز افزایش پیدا می‌کند.

کدخدایی خبر داد: مذاکراتی با قوه قضاییه داریم که تدابیری اندیشیده شود تا بتوانیم دریافت بهتری در گزارشات تخلفات داشته باشیم.

وی درباره ترکیب جدید شورای نگهبان گفت: در این زمینه حرف‌هایی می‌زنند که عموما اینگونه موارد برای شورا اهمیتی ندارد چرا که هر اتفاقی افتاده باشد از درون همین مجلس است.

کدخدایی بیان کرد: یک نفر از این حقوقدانان متولد بعد انقلاب است و این اتفاق جالبی است. گاهی ما را محکوم می‌کردند که اعضا متولد قبل انقلاب هستند بنابراین اکنون انتخاب این افراد باعث می‌شود از نظرات جوانان بیشتر استفاده کرده و بررسی‌ها سرعت بیشتری پیدا کند.

سخنگوی شورای نگهبان مطرح کرد: حضور جوانان در شورای نگهبان قطعا تاثیرگذار خواهد بود.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۲۹
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۸
درود جناب کدخدایی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
بدون شک فقط شماها به تحریم میخندید خودتون رو با مردم قاطی نکنید شما درد نکشیده اید چه میفهمید از درد مردم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
همه ی گفته ها وبحث ها واخبار شده درمورد امور خارجی؟؟!!! امورداخلی هم شده پروند ه های دزدی واختلاس ؟؟!!!! پس چه وقت به بدبختی مردم وبیکاری وگرانی های ساعت به ساعت می پردازید؟؟!! هرمسؤولی که حرف می زنه ، برگرانی ها اضافه می کنه؟؟!!! این چه وضعیه ؟؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
بله برای جنابعالی و امثالهم بحث تحریم خنده دار شده است زیرا معنی و مفهوم نیاز و نداشتن و شرمندگی و دست خالی شب به خانه رفتن و نداری و فقر را نمیدانید.
برای شما خنده آور شده است ولی برای من و میلیونها امثال من که بیش از دو ماه است نتوانستم نیم کیلو گوشت گرم بخرم گریه آور و مصیبت بار شده است...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
بدست گرفتن قدرت توسط ثروتمندان باعث شده ثروتمندان ثروتمند تر وفقرا فقیر ترشوند
پول ندارم ، معلم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
برای شما آقای کدخدایی بله خنده دار است ولی ما داریم از گرسنگی میمیریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
مسئولان که شکم شان سیر است واز گرسنگی بازنشسته ها خبر ندارندکه چقدشرمنده خانواده هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
سخنگوی شورای نگهبان با اعلام اینکه تخلفات نسبت به ادوار گذشته از سوی قوه قضائیه خیلی خوب رسیدگی شد، گفت: تخلفات به دلیل ناکار آمدی قوانین روز به روز افزایش پیدا می‌کند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
مردم کارشون از کار گذشته بدان میخندند.
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
احتیاط کن اقای کدخدامنش.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
دقیقا درست می فرمایید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
بحث قیمت ها خنده آورتر هست مردم از فشار اقتصادی دارن دیونه میشن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
می بینید چطور به مردم می خندد؟؟!!
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
اگه حقوقت با دوتا بچه یک ونیم بود ومستاجر بودی گریه میکردی.
پاسخ ها
پیمان اشراقی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
من پول نداشتم زن نگرفتم ، بچه هم ندارم ، مگه مجبور بودی ؟
ا
|
Netherlands
|
۱۴:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
عجبااا
Hassn
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
آقای کدخدایی مث اینکه تو مردم زندگی نمیکنه
بیداد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
تحریم خند ه آوره، فقر مردم چطور؟
بیداد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
بله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
استخونای ما زیر بار گرونی و بدبختی داره میشکنه
کاش صداش رو میشنیدی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
دوست عزیز صداشو شنیده که داره قاه قاه می خنده
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
صداشو همه مسؤلان نمی‌شنوند چون دیوار کاخهایشان بلند است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
سلام خواهشمندیم لطفا پیگیر بشید اخه این چه وضعیه تا امروز ۲۷به بازنشسته حقوق ندادن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
بله برای شما که تحریم خنده اوره اما برای ملت زجر اوره البته بیشتر مشکلات کشور ربطی به تحریم مدارهای اول دارو بعد مسکن مسکن که معلومه چرا به این روز افتاده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
جناب کد خدایی افرادی مانند من که پسری معلول شدید دارند و در عمق درد و ناراحتی کمبود قرص و دارو هستیم کاملا وجود تحریم را حس میکنیم و تحریم اصلا خنده آور نیست.دقیقا حرفهای شما خنده آور و در اصل خون گریه کردن برای جامعه ما است که این چنبن افرادی سر کار هستند و تحریم را خنده آور میدانند.چون شما در گود مشکلات مردم فقیر و بیکار و کارگر نیستید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
اما چرا تحریم شویم؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
اقای کدخدایی برای شما خنده اوره برای من که حقوق بگیر ساده که نون حلال درمیارم خیلی سخت گریه اور است که کرایه خونه وحشت ناک ویخچال خالی خونه خود رامیبینم
محمود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
این طرز فکرتونه که قانون تصویب میکنید برای معلولین بیچاره ولی اجرا نمیکنید چندساله چرا ؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
مسئولین محترم فقط سه ماه حقوقشان را برابر قشر ضعیف جامعه قرار دهند ببینیم باز هم از تحریم خنده شان میگیرد...
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر