کد خبر: ۷۰۰۶۵۳۵
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۲
۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۲
کد خبر : ۷۰۰۶۵۳۵
گزارش/

کارشناسان به طرح انتقال آب از رودخانه کارون به استان‌های دیگر که بار‌ها توسط دولت‌های مختلف مطرح شده، انتقاد کردند.

انتقاد کارشناسان به انتقال آب از رودخانه کارون به سایر استان‌ها/ انتقال آب از کارون تصمیم درستی نیستبه گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، انتقال آب از رودخانه کارون یا سرشاخه‌های آن به استان‌های دیگر موضوعی است که بار‌ها توسط دولت‌های مختلف مطرح شده است؛ این در حالیست که هم‌اکنون خود استان خوزستان به واسطه شهرک‌های صنعتی متعدد و استقرار کارخانه‌های آب‌بر در این استان و فشار مضاعف بر سفره‌های زیرزمینی بیش از هر زمان دیگری به آب نیاز دارند.

با وجود سپری شدن یک سال پر بارش و وقوع سیلاب بسیاری از مسئولان باز هم به فکر انتقال آب کارون به استان‌های دیگر افتاده‌اند، در حالی که این موضوع با واکنش بسیاری از کارشناسان روبرو شده است.

بسیاری از کارشناسان و مسئولان امر بر این باور هستند با وجود آن که مطالعات علمی و منطقی بر انتقال آب کارون به استان‌های دیگر صورت نگرفته است از این رو اتخاذ تصمیمات یکباره می‌تواند به سفره‌های زیرزمینی فشار مضاعفی وارد کند؛ به همین دلیل به سراغ مسئولان ذی ربط رفته‌ایم تا از آخرین وضعیت انتقال آب از رودخانه کارون به استان‌های دیگر و معایب اتخاذ چنین تصمیمی باخبر شویم.

انتقال آب از رودخانه کارون به استان‌های دیگر فشار مضاعفی بر سفره‌های زیرزمینی وارد می‌کند

اسدالله قره‌خانی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با  خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با انتقاد از تصمیم مسئولان مبنی بر انتقال آب کارون به استان‌های دیگر اظهار کرد: استقرار کارخانه‌های آب‌بر همچون ذوب آهن، فولاد، پتروشیمی و...  وجود شهرک‌های صنعتی بزرگ در این استان، منجر به ضعیف شدن سفره‌های زیرزمینی می‌شود، از این رو امکان انتقال آب از رود کارون به استان‌های دیگر به سبب شرایط اقلیمی، کاهش بارندگی و فقدان تقویت سفره های زیرزمینی وجود ندارد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی افزود: نفوذ برخی افراد در حاکمیت و بدنه دولت موجب شده است تا چنین پیشنهاداتی مطرح شود در حالی که این امر می‌تواند  زمینه را برای هجوم جمعیت از بسیاری از مناطق به شهرک‌های صنعتی این استان فراهم کند.

وی با اشاره به اینکه انتقال آب از رودخانه دز و کارون به استان‌های دیگر تصمیم درستی نیست، بیان کرد: اگر این رویه ادامه یابد و امسال بخشی از آب این رودخانه را به استان‌های دیگر انتقال دهیم، بدون تردید دشت‌های وسیعی را نابود کرده‌ایم.


بیشتر بخوانید: سد‌های خوزستان مانع تکرار سیلاب ۱۳۰۲ با سه هزار کشته شد 


قره‌خانی ادامه داد: بنده به هیچ عنوان انتقال آب از این استان به استان‌های دیگر را مصلحت نمی‌دانم و تنها انتقال آب از این رودخانه در صورت لزوم باید به شهر‌های همجوار صورت گیرد چراکه انتقال آب از رودخانه کارون به استان‌های دیگر اکوسیستم را برهم می‌زند.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه شرایط بارش امسال نباید بهانه‌ای برای اتخاذ چنین تصمیمی از سوی مسئولان شود، گفت: با توجه به آن که انتقال آب از این رودخانه به استان‌های دیگر بر مبنای مدیریت و اصول علمی نبوده است، از این رو می‌تواند این استان را با مشکلات دیگری مواجه کند.

وی ادامه داد: در برخی مواقع روی رودخانه‌ها سد‌هایی به منظور  مهار سیلاب، تولید انرژی الکترونیکی و تأمین آب زمین‌های کشاورزی زیردست  صورت می‌گیرد. اما احداث این سد‌ها باید بر مبنای مطالعات همه جانبه و بلند مدت باشد تا مشکلی برای سفره‌های زیرزمینی ایجاد نشود.

قره‌خانی ادامه داد: در برخی مواقع آب به صورت تدریجی یک مسیری را پیدا می‌کند و به قطع یقین به مصلحت الهی این امر صورت گرفته است و حال اگر بخواهیم مسیر آب را تغییر دهیم بدون شک سفره‌های زیرزمینی، تالاب‌ها، محیط زیست و موارد دیگر که به واسطه حضور آب ایجاد شده در این مسیر تغییر می‌کند که این امر منجر به از بین رفتن تعادل اکوسیستم می‌شود.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دشت خوزستان مستعد فعالیت‌های کشاورزی است، تصریح کرد: این دشت‌ها را نباید از آب رودخانه محروم کنیم، به علاوه انتقال آب به استان‌های دیگر به دلیل سوء مدیریت می‌تواند فشار مضاعفی بر سفره‌های زیرزمینی وارد کند که به همین خاطر اتخاذ چنین تصمیمی صحیح نیست.

انتقاد کارشناسان به انتقال آب از رودخانه کارون به سایر استان‌ها/ انتقال آب از کارون تصمیم درستی نیست

سیلاب اخیر نباید بهانه انتقال آب از کارون به استان‌های دیگر شود/ کارشناسان وزارت نیرو در طرح انتقال آب نباید سلیقه‌ای عمل کنند

قاسم ساعدی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با  خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با انتقاد از تصمیم اخیر کارشناسان وزارت نیرو مبنی بر انتقال آب کارون به استان‌های دیگر اظهار کرد: این روز‌ها به بهانه آب پشت مخازن زمزمه‌هایی مبنی بر انتقال آب کارون به استان‌های دیگر به گوش می‌رسد در حالیکه اتخاذ چنین تصمیمی کاملاً نادرست است.

وی افزود: هم اکنون کارشناسان وزارت نیرو و برخی کارشناسان مطالبه‌گر، از سیلاب اخیر به عنوان یک ابزار برای انتقال آب کارون به استان‌های دیگر استفاده می‌کنند، در حالیکه این محاسبه غیرمهندسی یا سیاسی تلقی می‌شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی انتقال آب از کارون به استان‌های دیگر را غیر علمی دانست و گفت: کارشناسان وزارت نیرو در صورتی می‌توانند چنین استدلالی را مطرح کنند که کشور از نظر بارش مشکلی نداشته باشد و وقوع یک سال با بارش مناسب و ترسالی و ذخیره مناسب آب پشت سد‌ها نباید بهانه‌ای برای اجرای این امر شود.

این مقام مسئول ادامه داد: بنده به عنوان مجمع نمایندگان خوزستان انتقال آب از رودخانه کارون به سایر استان‌ها را به بهانه سیلاب اخیر جایز نمی‌دانم و حاضرم با مهندسان و کارشناسان وزارت نیرو و سایر متولیان آب در این خصوص بحث کارشناسی انجام دهم.

ساعدی افزود: در عرصه آب از دولتمردان انتظار داریم نسبت به آینده خوزستان توجه ویژه داشته باشند تا نگرانی مردم  در این خصوص برطرف شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بر هم زدن طبیعت خوزستان به هیچ عنوان جایز نیست، بیان کرد: با توجه به آن که خوزستان قطب انرژی ایران است، از این رو کارشناسان وزارت نیرو و سایر متولیان نباید سلیقه‌ای عمل کنند یا تسلیم خواسته‌های افراد با نفوذ در بدنه دولت شوند که به شورای عالی آب چنین مسائلی را مطرح می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه نمایندگان خوزستان به هیچ عنوان نسبت به این مسئله کوتاه نمی‌آیند، تصریح کرد: اتخاذ چنین تصمیماتی تنها بر مبنای محاسبات علمی، منطقی و فنی قابل قبول است، از این رو اجازه نمی‌دهیم که کارشناسان وزارت نیرو تنها با استدلال سیلاب اخیر و ذخایر آب پشت مخازن اقدام به چنین کاری کنند.

انتقاد کارشناسان به انتقال آب از رودخانه کارون به سایر استان‌ها/ انتقال آب از کارون تصمیم درستی نیست

انتقال آب کارون به سایر استان‌ها محدودیتی ندارد

سلام امینی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با  خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه در انتقال آب کارون به سایر استان‌ها مانعی وجود ندارد، اظهار کرد: با توجه به شرایط مساعد بارندگی و تأمین آب شرب مورد نیاز منطقه محدودیتی در انتقال آب کارون به سایر استان‌ها وجود ندارد.

وی افزود: اگرچه بسیاری از کارشناسان به سبب وجود تعداد چاه‌های غیرمجاز در کشور انتقاداتی نسبت به انتقال آب از رودخانه کارون به سایر استان‌ها را مطرح می‌کنند، اما بنده معتقدم که اجرای چنین تصمیمی اگر با نظر کارشناسان وزارت نیرو باشد، ایرادی ندارد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با توجه به شرایط مساعد اقلیمی و بارش‌های اخیر مشکلی در آب‌های سطحی و روان آب وجود ندارد، اما به سبب خشکسالی سال های اخیر و برداشت بی رویه از سفره های زیر زمینی تنها بخشی از محدودیت‌های سفره‌های زیرزمینی برطرف شده است، درحالیکه اگر عمده بارش‌ها به صورت برف بود در آن صورت  دیگر با کاهش مخازن سفره های زیرزمینی روبرو نبودیم.

وی ذخایر آب پشت سد‌ها را مطلوب دانست و گفت: با توجه به بارش‌های اخیر بسیاری از سد‌ها پر آب یا سرریز از آب هستند، به همین دلیل در انتقال آب کارون به سایر استان‌ها مشکلی وجود ندارد.


انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
هدر رفت آب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۲
بيست ميليارد متر مكعب آب در سيل خوزستان به دريا ريخت در صورت انتقال آب تا سالها مشكل آب فلات مركزی حل ميشد ،با اين حجم آب ميتوانستيم با توليد امريكا را له كنيم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
پس چطوره که از زاینده رود اصفهان به چند شهر های ایران داره اب انتقال داده میشه این در جایی هست که اصفهان خودش بزرگترین شهرک های صنعتی ها را داره و چند سال اخیر با خشک سالی های متعدد روبرو شده اما کسی اصلا اظهار نظر دربارش نکرده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
چطور انتقال آب زاینده رود کار درستی بود!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
خسته و ناامیدیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
متاسفانه باز هم شاهد تصمیم گیری های غیر کارشناسی وغیر اصولی که ناشی از بی دانشی مسولین امر هستیم .
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر