کد خبر: ۷۰۰۷۲۱۱
گروه : زنجان » زنجان
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۱
کارشناس آموزش و ترویج اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان؛

کارشناس آموزش و ترویج اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان همیاران طبیعت را بازوی توانمند منابع طبیعی استان برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار دانست.

همیاران طبیعت بازوی توانمند منابع طبیعی هستندبه گزارش خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان؛ و به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان، این روز‌ها مراتع، آبخیز‌ها و بیابان‌ها نه تنها عنوان قطب امنیتی- اقتصادی بلکه به عنوان پشتوانه بقای سایر بخش‌های اقتصادی نیز مورد توجه است.

در این بین سودجویی فرصت طلبان موجب تشدید روند تخریب عرصه‌های طبیعی شده و با توجه به این موضوع در سال‌های اخیر سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و به تبع آن منابع طبیعی استان نیز به عنوان متولی، احیا، توسعه و بهره برداری صحیح و اصولی از منابع تجدید شونده اقداماتی انجام داده است.

همیار طبیعت عنوان طرحی است که پیرو فرمایش مقام معظم رهبری برای استفاده از توان عمومی برای حفاظت و حراست از عرصه‌های منابع طبیعی و محیط زیست و بر اساس نیاز‌های آموزشی شورا‌های اسلامی، دهیاران، مجریان طرح ها، بهره برداران و سایر اقشار مختلف به اجرا گذاشته شده است.

سیروس جوادی در گفت و گو با خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان؛ با اشاره به این که از امسال به دستور مدیرکل این اداره کل صدور کارت همیار طبیعت به رؤسای ادارت منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان‌ها تفویض گردید گفت: تفویض صدور کارت در هر شهرستان برای جذب همیاران طبیعت به صورت گسترده گامی موثر و مثبت به شمار می‌رود.

وی همیاران طبیعت را بازوی توانمند منابع طبیعی استان برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار دانست و ترویج فرهنگ منابع طبیعی در بین اقشار جامعه، جلب مشارکت مردم در امر حفاظت و احیا و همچنین توسعه منابع طبیعی را از جمله اهداف اجرای این طرح برشمرد.

جوادی مجموع همیاران طبیعت در استان را ۴ هزار و ۶۲۸ نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد ۲۰۰ نفر همیار طبیعت محافظ، ۱ هزار و ۸۹۸ نفر همیار طبیعت مروج و ۲ هزار و ۵۳۰ نفر نیز همیار طبیعت مروج دانش آموز می‌باشند.

کارشناس آموزش و ترویج اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ادامه داد: همکاری در اجرای طرح‌های احیا مرتع، جلب همکاری ساکنان محل زندگی و سازماندهی افراد داوطلب برای حفاظت و احیا جنگل‌ها و مراتع، همکاری با نیرو‌های منابع طبیعی استان در امر پیشگیری از ورود دام مازاد، چرای بی رویه کنترل، قرق و کنترل مراتع و رعایت زمان ورود و خروج دام به مراتع در فصل چرا، همکاری با یگان حفاظت اداره کل برای گزارش هر گونه تخریب و تعرض سودجویان به اراضی ملی جزو وظایف همیاران طبیعت است.

وی تصریح کرد: بیش از ۸۰ درصد مساحت کشور را عرصه‌های منابع طبیعی شامل جنگل، مرتع و بیابان تشکیل می‌دهد.

جوادی به اهمیت حفظ منابع طبیعی تاکید کرد و گفت: برای رسیدن به این مهم فرهنگ حفاظت و حراست از اراضی ملی و طبیعی باید در جامعه نهادینه شود.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: آگاه سازی عموم مردم قدم اول در نهادینه کردن فرهنگ حفظ منابع عظیم خدادادی به شمار می‌رود.
کارشناس آموزش و ترویج اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گفت: برای توسعه طرح همیار طبیعت نیاز به اعتبار و نیرو داریم که در صورت رفع این نیاز‌ها می‌توانیم همیاران طبیعت بیشتری را در استان جذب کنیم.

انتهای پیام / ک


همیاران طبیعت در شهرستان‌های استان زنجان کارت خود را از شهرستان خود دریافت کنند

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر