کد خبر: ۷۰۰۸۵۰۴
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۶

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی گفت: طی سال آبی جاری ۲ میلیارد و ۴۶۲ میلیون مترمکعب آب از سد‌های استان به سمت دریاچه ارومیه سرازیر شده است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ارومیه،کیومرث دانشجو مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی گفت: نزدیک به ۷۵ درصد این میزان شامل یک میلیارد و ۸۵۹ میلیون مترمکعب از اول فروردین به سمت دریاچه سرازیر شده که این امر، بی نظیر بوده است.

او اضافه کرد: با این میزان رهاسازی آب از سد‌های آذربایجان غربی به سمت دریاچه ارومیه در کنار بارش‌های خوب سال آبی جاری و کاهش مصرف آب در بخش‌های مختلف حوضه، در حال حاضر این دریاچه چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب آب دارد که ۲ میلیارد و ۷۹۰ میلیون مترمکعب بیشتر از زمان مشابه سال گذشته است.

او بیان کرد: طی حدود ۱۰ ماه گذشته با اقدامات خوب انجام شده در حوضه آبریز دریاچه ارومیه حدود سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب آب این دریاچه بیشتر شده که طی سال‌های اخیر، بی نظیر بوده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی ادامه داد: تراز دریاچه ارومیه اکنون یکهزار و ۲۷۱ متر و ۶۶ سانتی متر برآورد شده که ۱۰۵ سانتی‌متر بیشتر از زمان مشابه سال ۱۳۹۷ است.

دانشجو گفت: بارندگی‌های حوضه آبریز دریاچه ارومیه از ابتدای سال آبی جاری تاکنون به بیش از ۵۱۹ میلیمتر رسیده که ۲۶ درصد نسبت به سال آبی گذشته و ۴۷ درصد نسبت به متوسط درازمدت بیشتر است.

طبق بررسی‌های صورت گرفته، بیش از ۸۰ میلیون مترمکعب آب‬ نیز از سد‌های آذربایجان شرقی به سمت دریاچه ارومیه رها شده است.

تراز دریاچه ارومیه از سال ۱۳۴۴ تا سال ۱۳۷۲ خورشیدی حد فاصل یکهزار و ۲۷۴ متر تا یکهزار و ۲۷۸ متر متغیر بود، اما از این تاریخ به بعد روند کاهشی تراز دریاچه آغاز شد و تا سال ۱۳۹۳ کاهش متوسط سالانه، ۴۰ سانتی‌متر شد و در مجموع هشت متر از تراز دریاچه ارومیه کاهش یافت.

پس از تصویب طرح نجات دریاچه ارومیه و با وجود تغییر نکردن چشمگیر بارش‌های حوضه در چهار سال گذشته، تراز دریاچه ارومیه نسبت به تراز احتمالی از روند گذشته با افزایش همراه شد که این نشان‌دهنده توقف روند کاهشی و تثبیت وضعیت دریاچه است.

به واسطه بارش‌های مناسب سال آبی جاری امیدواری به احیای این گنجینه آبی شمال‌غرب کشور و تحقق اهداف برنامه‌ریزی برای بازگشت به تراز واسط دریاچه (حدود ۱۲۷۲ متر) بیشتر شده است.

حوضه آبریز این دریاچه با مساحت ۵۱ هزار و ۸۷۶ کیلومترمربع یکی از ۶ حوضه آبریز اصلی کشور است.

 

انتهای پیام/م

 

رها سازی آب به سمت دریاچه ارومیه 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر