کد خبر: ۷۰۰۸۵۹۶
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۶

وزارت خارجه آمریکا، پکن را به انجام اقدامات تحریک‌آمیز در دریای جنوبی چین متهم کرد و از این کشور خواست به این اقدامات پایان دهد.

آمریکا از چین خواست به اقدامات تحریک‌آمیز خود پایان دهدبه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از دیلی میل، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای در خصوص گزارش‌های مربوط به اقدامات چین در زمینه استخراج نفت و گاز از مناطق تحت مناقشه در دریای جنوبی چین ابراز نگرانی کرد و از پکن خواست به اقدامات تحریک‌آمیز خود پایان دهد.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد اقدامات تحریک‌آمیز مکرر چین با هدف توسعه منابع نفت و گاز دیگر کشورها، امنیت انرژی منطقه و بازار انرژی آزاد و باز منطقه اقیانوس هند-آرام را تهدید می‌کند. چین باید به رفتار‌های قلدرمابانه خود پایان داده و از انجام اقدامات تحریک‌آمیز پرهیز کند.

در ادامه این بیانیه ادعا شده است: آمریکا به شدت مخالف تهدید و ارعاب از سوی هر کشوری برای مطرح کردن ادعا‌هایی درباره  قلمروی دریایی خود است. وزارت خارجه آمریکا همچنین اظهارات مایک پمپئو، وزیر خارجه درباره اقدامات چین در منطقه دریایی تحت مناقشه در ابتدای سال میلادی جاری را یادآور شد.

ویتنام روز جمعه کشتی‌های نفتی چین و خدمه آن را به نقض تمامیت ارضی خود متهم کرد و خواستار خروج کشتی‌های این کشور از آب‌های ویتنام شد. خبرگزاری الجزیره به نقل از سخنگوی وزارت خارجه ویتنام گزارش داد طی چند روز گذشته کشتی نقشه برداری هایانگ دیژی ۸ چین و کشتی‌های همراه آن اقداماتی را در منطقه دریای شرقی انجام داده که نقض قوانین ناحیه اقتصادی انحصاری ویتنام و فلات قاره است.

چین و ویتنام سالهاست درگیر مناقشاتی دریایی هستند که بر روی نامگذاری دریای تحت مناقشه آنها نیز تاثیر داشته است. چین این منطقه دریایی را دریای جنوبی چین  می‌نامد، اما ویتنام آن را دریای شرقی می‌داند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر