کد خبر: ۷۰۰۹۷۷۰
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۰

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان این‌که رشد اجاره‌بها در سال جاری به طور متوسط ۳۰ درصد بوده است، گفت: البته این آمار، آمار نسبی و تحقق یافته‌ای نیست، چون برای بخش قابل توجهی از قرارداد‌های اجاره کد رهگیری صادر نمی‌شود.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، حسام عقبایی در خصوص جدیدترین وضعیت بازار اجاره بهای مسکن اظهار کرد: طی سال جاری متوسط رشد نرخ اجاره مسکن در شهر‌های بزرگ بر اساس قرارداد‌های ثبت شده در سامانه املاک و مستغلات ۲۵ تا ۳۰ درصد و در شهر‌های متوسط ۱۵ تا ۲۰ درصد رشد داشته است.

جدیدترین وضعیت بازار اجاره بهای مسکن

وی با بیان این‌که در شهر‌های کوچک به دلیل تناسب عرضه و تقاضا رشد اجاره بها محسوس نبوده است، افزود: موضوع اصلی این است که در شهر‌های بزرگ رشد متوسط ۲۵ تا ۳۰ درصد را تایید می‌کنم، اما در برخی مناطق رشد اجاره بها از این مرز هم عبور کرده است.

وی با بیان این‌که آمار‌های مربوط به افزایش اجاره بها نسبی و تحقق یافته نیست در بیان این مسئله توضیح داد: این آمار بر اساس کد رهگیری صادر شده برای قرارداد‌های اجاره استخراج شده است. این در حالی است که برای بخش قابل توجهی از قرارداد‌های اجاره اساسا کد رهگیری صادر نمی‌شود.

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک با بیان این‌که مرکز آمار ایران ۳ سال از آمار عقب است، ادامه داد: در حال حاضر بر اساس آمار مرکز آمار ۲.۶ میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه در کشور داریم که ۵۰۰ هزار واحد آن در تهران قرار دارد.

عقبایی تاکید کرد: این آمار مربوط به سال ۹۵ است و مشخص نیست طی سه سال اخیر چه تعداد به این آمار افزوده یا از آن کاسته شده است. این در حالی است که مرکز آمار باید حداقل ماهانه آمار دهد و آمار دقیقی در این رابطه وجود ندارد و ممکن است این آمار‌های متناقض عامل گرانی مسکن باشد.

وی یادآور شد: به طور کلی فشردگی جمعیت و تقاضا باعث افزایش نرخ اجاره مسکن می‌شود؛ به عنوان مثال در مناطق شرقی و غربی پایتخت به دلیل این دو عامل افزایش نرخ اجاره بیش از سایر مناطق بوده است.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

مرکز آمار ۳ سال از آمار قیمت مسکن و اجاره عقب است

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر