کد خبر: ۷۰۱۰۶۵۱
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۰

کارشناس علوم قرآنی از فواید معنوی نهفته در نماز شب سخن گفت.

رازهایی از نماز شب که اگر بدانید دست از آن برنخواهید داشتبه گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،  وحید شمس کارشناس علوم قرآنی با تاکید بر آیات و روایات در خصوص برگزاری نماز شب گفت: نماز راه ارتباط با خداوند است. اهمیت خواندن نماز به ویژه نماز شب در آیات و روایات گوناگون آمده است.

وی در همین راستا ادامه داد: نماز و عبادت در شب به علت آرامش و به دور از تمام مشغله‌ها و دغدغه‌های روزانه از اهمیت بسیاری برخوردار است، خواندن نماز شب به خاطر تمرکز نماز گزار در شب تاکید شده است. «امام صادق(ع)» در مورد نماز شب می‌گوید:«نماز شب صورت را زیبا، خلق را نیکو و انسان را خوش بو می‌گرداند، رزق را زیاد و قرض را ادا می‌کند، اندوه را برطرف می‌سازد و چشم را جلا می‌دهد».

وی ادامه داد: در روایات متعدد نیز بر مومنان تاکید شده تا در نیمه‌های شب نماز بخوانند و این مسئله یکی از نشانه‌های ایمان بیان می‌شود. «پیامبر(ص)» نیز بار‌ها به مومنان و حتی معصومین تاکید کرده است. نماز شب را به پا دارید حتی با برگزاری دو رکعت تا بتوانید از آثار روحی و معنوی آن بهرمند شوید.

شمس اهمیت برگزاری نماز شب را در زندگی روحی و معنوی انسان قابل توجه دانست و ابراز کرد: تاثیر نماز شب بر شخصیت افراد و آثار آن در زندگی مردم قابل توجه است و برکات ویژه‌ای برای فرد به دنبال دارد و به استجابت عا کمک می کند هرچند برای این منظور نیز شرایطی بیان شده اما استجابت دعا علاوه بر تمرکز به راز و نیاز به درگاه خداوند نیاز دارد.

وی به کیفیت نماز شب اشاره کرد و افزود: نماز شب در ۱۱ رکعت برگزار می‌شود که در بخش پایانی آن دو رکعت نماز شفع و یک رکعت نماز وتر خوانده می‌شود.

این کارشناس مذهبی اظهار کرد: در نماز شب سوره حمد و توحید خوانده می‌شود و ذکر‌های ویژه‌ای در این نماز وجود دارد، ذکر «هذا مقامُ العایذِ بکَ منَ النّار» به تعداد ۱۰ مرتبه، ذکر العفو ۳۰۰ مرتبه و ذکر «استغفرالله ربی و اتوب الیه» ۷۰ مرتبه همچنین در پایان «دعای چهل مومن» تاکید شده است که بهتر است بجا آورده شود.

وی خواندن نماز شب را بسیار مهم دانست و ابراز کرد: نماز شب هرچه به اذان صبح نزدیک شود ثواب بیشتری را برای انسان به دنبال دارد حتی در برخی از روایات آمده در هنگام خواب برای خواندن نماز شب نیت کنید و آن را بجا بیاورید تا در ثواب این نماز شرکت کرده باشید. جایگاه این نماز به قدری است که حتی اگر نماز را نخوانده‌اید و قصد به خواندن دارید می‌توانید قضای این نماز را بجا بیاورید.

شمس خاطرنشان کرد: خواندن «سوره ناس» در رکعت آخر و بعد از سوره توحید مستحب است. در پایان نماز شب گفتن ذکر صلوات بر «محمد و آل محمد(ص)» و ۱۰۰ مرتبه ذکر الله اکبر ثواب ویژه‌ای دارد.

منبع:میزان

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر