کد خبر: ۷۰۱۱۹۱۲
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۴
یادداشت/ خانم فدایی

خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان در یادداشتی به بحران‌های پیش‌روی نخست وزیر تازه‌کار انگلیس پرداخت.

به گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، خانم فدایی خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان در یادداشتی به بحران‌های پیش‌روی نخست‌وزیر انگلیس پرداخت.

متن این یادداشت به شرح زیر است:

«نخست وزیر جدید هنوز نیامده باید خودش را برای یک بحران آماده کند؛ بحرانی بزرگتر از برگزیت؛ ماجرای نفت‌کش انگلیسی توقیف شده در خلیج فارس»؛ این توصیه نماینده پارلمان انگلیس است به بوریس جانسون ساکن جدید خانه شماره ۱۰ داونینگ استریت از چند ساعت دیگر.

کابینه خانم ترزا می‌البته پیش از خداحافظی کار‌هایی هم کرد: دیروز کمیته واکنش اضطراری دولت تشکیل شد و سخنگوی دفتر نخست وزیری بیانیه داد که نفت‌کش باید فورا آزاد شود.

لحن وزیر خارجه هم تند و تیز بود؛ آقای هانت به تهران هشدار داد اگر به مسیری که پیش گرفته ادامه بدهد با خطر حضور بیشتر نظامی‌های غربی در آب‌های خلیج فارس مواجه می‌شود.

وقتی خبرنگار‌ها برای پیگیری واکنش لندن به این سخنرانی چشم دوخته بودند، ساختمان پاستور برای پذیرایی از یک مهمان سرزده آماده می‌شد؛ سفر نخست وزیر عراق به تهران؛ سفری چند ساعته میان نقل قول‌های منتشر شده از جلسه دیدار با رییس جمهور یک محور پر رنگ‌تر شد؛ تاکید عادل عبدالمهدی بر لزوم دور کردن منطقه از جنگ و درگیری.

دفتر نخست وزیری عراق کمی بعد بیانیه داد که آقای عبدالمهدی قبل از سفر یک تماس تلفنی از لندن داشته؛ گفتگو با وزیر دفاع انگلیس که طبق این بیانیه در حول و حوش راه‌های آرامش اوضاع در خلیج فارس انجام شده است.

روزنامه الاخبار لبنان از قول بعضی از نزدیکان نخست وزیر عراق نوشته در حالی که لندن با لحن تند به ایران هشدار می‌داد و مدعی تشکیل نیروی امنیتی دریایی به رهبری اروپا بود، با فرستادن میانجی نشان داد دنبال تمام کردن این غایله آن هم بدون تنش و درگیری است.

روز شنبه بعد از انتشار خبر توقیف استینا ایمپرو در آب‌های خلیج فارس، گاردین انگشت اتهام را سمت کاخ سفید نشانه رفت.

گاردین نوشت وقتی سیاستمداران حزب محافظه کار درباره قضیه برگزیت و انتخاب نخست وزیر جدید سرگرم بودند، لندن با توقیف نفتکش در جبل الطارق به دام امریکایی‌ها افتاد؛ شرط بندی جان بولتون نتیجه داد و انگلیس بدون آنکه بداند نتیجه اقدامش چیست، کورکورانه به ساز جنگی امریکایی‌ها رقصید؛ نشاندن انگلیس در خط آمریکا.

بحرانی بین المللی که برای آن آماده نبود؛ در شرایطی که گفته می‌شود توان دریایی انگلیس نسبت به ۱۵ سال گذشته نصف شده، وزیر خارجه امریکا دیروز گفت برای حفاظت از کشتی‌های انگلیسی کاری نمی‌تواند بکند؛ این وظیفه انگلیسی‌هاست.

فعلا تا آقای جانسون در دفتر نخست وزیری جاگیر شود، سیاست لندن ظاهرا رایزنی با متحدان اعلام شده؛ وعده تشکیل نیروی دریایی اروپایی در خلیج فارس و واسطه فرستادن برای فیصله ماجرا بدون سر و صدا.»

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر