کد خبر: ۷۰۱۷۱۹۵
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۸
۰۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۸
کد خبر : ۷۰۱۷۱۹۵
نمکی مطرح کرد؛

وزیر بهداشت گفت: بیماری هپاتیت C تا دو سال آینده همانند هپاتیت B در کشور حذف و ریشه‌کن خواهد شد.

حذف بیماری هپاتیت C تا دو سال آینده از کشوربه گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، سعید نمکی وزیر بهداشت صبح امروز در حاشیه آئین راه‌اندازی دفاتر ثبت مالکیت اختراعات دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که در ساختمان مرکزی وزارت بهداشت برگزار شد، در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه امروز دنیا به سمت استفاده بهینه از شرکت‌های دانش بنیان می‌رود، اظهار کرد: تحولات خوبی در عرصه پژوهش و تولید با استفاده از ابتکار دانشمندان جوان رخ داده است و پیوستن دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی به شرکت‌های دانش بنیان یک نوع دستاورد عظیمی در عرصه پژوهش محسوب می‌شود و دفتر ثبت اختراعات با مالکیت فکری و معنوی با این هدف راه اندازی شده است تا مخترعان جوان خیالشان از بابت مالکیت تحقیقاتشان راحت باشد.

وزیر بهداشت بیان کرد: ثبت اختراع دانشمندان جوان باعث می‌شود تا بر اساس قوانین پتنت، قابلیت ضبط و استفاده برای افراد ذیصلاح ممکن  و این اطلاعات در مناطق کلان دانشگاهی آموزش داده شود.

نمکی با بیان اینکه  دفاتر ثبت اختراع با هدف ثبت ایده فکری دانشمندان و به خصوص جوانان راه اندازی شده است، افزود: ثبت مالکیت فکری و معنوی اختراعات یک دستاورد بزرگی محسوب می‌شود که این کار با همکاری وزارت دادگستری و دیگر سازمان‌های مربوطه انجام گرفته است و سبب تولید بیشتر و تبدیل علم به ثروت می‌شود.


بیشتر بخوانید:  درمان قطعی هپاتیت C با داروی ایرانی / طرح حذف کامل هپاتیت C از رفسنجان کلید خورد


کاهش ابتلا به هپاتیت B در کشور

وزیر بهداشت اضافه کرد: در ۲۹ سال پیش که من معاون بهداشت بودم،  واکسن هپاتیت B به پروتکل واکسیناسیون کشوری اضافه شد و خوشبختانه امروزه سرطان کبد با انجام واکسیناسیون هپاتیت B کاهش پیدا کرده است و شیوع هپاتیت C به ندرت در کشور اتفاق می‌افتد و در حال حاضر سرطان‌هایی که عامل اولیه‌ آنها هپاتیت B بوده با انجام واکسیناسیون در کشور کاهش پیدا کرده است.

نمکی گفت: در گام اول به صورت پایلوت برنامه حذف بیماری هپاتیت C در شهر رفسنجان آغاز کرده‌ایم و طی دو سال آینده شاهد حذف و ریشه‌کنی هپاتیت C مانند هپاتیت B در کشور هستیم.

نمکی با بیان  اینکه امروز، روز جهانی هپاتیت است، گفت: بیماری هپاتیت C یکی از عارضه‌های شایع در برخی از گروه‌های پرخطر  بود و این بیماری با دارو قابل درمان است.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر