کد خبر: ۷۰۲۲۹۷۵
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۶

عضو هیات نمایندگان اتاق کرمانشاه قیمت ۱۷۰۰ تومان برای خرید تضمینی گندم را قیمتی نامناسب دانست و گفت این قیمت پایین بر میزان خرید تضمینی گندم اثر گذار است

نرخ پایین خرید گندم می تواند خروج آن از مرزها را تشدید کندبه گزارش     گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه ،  عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی کرمانشاه قیمت ۱۷۰۰ تومان برای خرید تضمینی گندم را قیمتی نامناسب دانست و گفت این قیمت پایین بر میزان خرید تضمینی گندم اثر گذار است.

 حیدر کدیور با بیان اینکه قیمت تضمینی خرید هر کیلو گندم از کشاورزان برای امسال ۱۷۰۰ تومان در نظر گرفته شده، اظهار کرد: این قیمت برای شرایط فعلی اقتصادی فعلی کشاورزان اصلا رقم مناسبی نیست و هزینه‌های آن‌ها را پوشش نمی‌دهد.

وی ادامه داد: طی چند وقت اخیر که با افزایش قیمت دلار و به دنبال آن افزایش قیمت بسیاری از کالا‌ها و خدمات مواجه بودیم هزینه تمام شده تولید در بخش کشاورزی نیز بالا رفته و تولید و فروش گندم با قیمت کیلویی ۱۷۰۰ تومان با این هزینه‌ها برای کشاورزان صرفه اقتصادی ندارد.

عضو هیئت نمایندگان اتاق کرمانشاه معتقد است با این شرایط و این قیمت پایین، کشاورزان رغبت نمی‌کنند گندم مازاد بر نیاز خود را به صورت تضمینی به دولت بفروشند.

به گفته کدیور این امر باعث می‌شود گندمی که در دست کشاورزان است به بازار‌های جانبی مانند بازار قاچاق و بازار دلالی وارد شود.
وی اضافه کرد: این نرخ خرید گندم می‌تواند نگرانی‌ها برای قاچاق گندم و خروج آن از مرز‌ها را تشدید کند، زیرا گندم آنسوی مرز‌ها قیمت بیشتری دارد.
وی با اشاره به اینکه این قیمت خرید تضمینی و هزینه‌ای که کشاورزان برای کاشت گندم می‌کنند باعث می‌شود در سال‌های آینده دیگر رغبتی برای کشت گندم وجود نداشته باشد، یادآور شد: ادامه این روند باعث می‌شود با کاهش تولید گندم در سال‌های آینده مواجه باشیم.
عضو هیئت نمایندگان اتاق کرمانشاه از گندم به عنوان یک کالای استراتژیک یاد کرد که کمبود آن در کشور می‌تواند آسیب زا باشد و ادامه داد: با این شرایطی که در نرخ ارز داریم در صورتی که با کمبود تولید گندم مواجه شویم واردات آن نیز بسیار دشوار خواهد بود.
کدیور اضافه کرد: از سوی دیگر این روز‌ها قیمت جو که به عنوان یک علوفه در بخش دامداری استفاده می‌شود در برخی از موارد از قیمت گندم بالاتر است و این امر باعث می‌شود برخی از دامداران از گندم به جای علوفه برای تغذیه دام‌های خود استفاده کند و ممکن است مقداری از گندم وارد این چرخه هم بشود.
وی معتقد است مجموعه این موارد باعث کاهش خرید تضمینی گندم از کشاورزان خواهد شد و این امر کشور را با مشکل مواجه می‌کند.
کدیور خواستار تعیین قیمت منطقی و کارشناسی بر اساس هزینه‌های انجام شده برای هر کیلو گندم شد و تاکید کرد: اگر این اقدام انجام نشود در زمینه تولید گندم خصوصا در سال‌های آینده با مشکل و کمبود مواجه خواهیم شد.

انتهای  پیام/ز

 

نرخ خرید گندم می‌تواند نگرانی‌ها برای قاچاق گندم و خروج آن از مرز‌ها را تشدید کند

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر