کد خبر: ۷۰۲۳۶۴۸
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۹
۱۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۹
کد خبر : ۷۰۲۳۶۴۸

تمامی دام‌های سبک و سنگین استان با نصب پلاک ۱۵ رقمی روی گوش و ثبت آن در یک سامانه جامع هویت‌دار می‌شوند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند  ، اشرفی‌گل معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: اولویت نخست در استان پلاک‌گذاری دام سنگین به ویژه ۳۰ هزار نفر شتر است.

وی گفت: تا پایان شهریور امسال باید مجموع شتر استان پلاک‌گذاری و در سامانه مربوط ثبت شود چراکه پس از اتمام مهلت، شتر فاقد پلاک در هر مکانی قاچاق محسوب و ضبط می‌شود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه براساس استاندارد‌های بین المللی پلاک دام‌ها ۱۵ رقمی است افزود: این پلاک‌ها برای خرید و فروش، حمل و نگهداری تعیین هویت و در سامانه پنجره واحد جهاد کشاورزی ثبت می‌شود.

وی تاکید کرد: بعد از پلاک‌گذاری دام، ارایه خدمات توسط دستگاه‌های اداری به صاحبان دام منوط به دارابودن شماره ملی دام است، زیرا در این طرح پلاک‌گذاری نوع دام، دامداری، استان و دامدار مشخص است.

اشرفی‌گل مهمترین مزیت طرح پلاک‌گذاری دام را جلوگیری از قاچاق آن دانست و تصریح کرد: همچنین داشتن بانک اطلاعاتی دقیق برای آمارگیری جمعیت دامی، واکسیناسیون، اصلاح نژاد دام، میزان تولید گوشت قرمز و شیر خام از دیگر مزیت‌های این طرح است.

وی گفت: حسب دستور استاندار خراسان جنوبی، برای پلاک‌گذاری شتر ابتدا اولویت با شهرستان نهبندان و سپس خوسف است چراکه بیشترین جمعیت شتر را دارد و قاچاق یا ظن به قاچاق این دام در این شهرستان با توجه به مرزی بودن نیز بیشتر است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی یادآور شد: برای پلاک‌گذاری دام سنگین استان ۱۱ کارگزاری بیمه کشاورزی در استان به عنوان مجری طرح تعیین شده که نسبت به بیمه دام نیز اقدام خواهد شد.

وی گفت: دامداران به دلیل پرداخت هزینه‌های پلاک‌گذاری و بیمه از این طرح استقبال نمی‌کنند، اما باید حتما نسبت به پلاک‌گذاری دام شتر تا پایان مرداد و دام سبک تا پایان سال اقدام کنند، چون اعتبار دولتی اختصاص نیافته است.

اشرفی‌گل افزود: از مجموع ۳۰ هزار نفر شتر در استان تاکنون چهار هزار و ۵۰۰ نفر پلاک‌گذاری شده است.

وی اظهار داشت: پلاک ۱۵ رقمی هر دام بعد از کشتار از سامانه خارج می‌شود و در صورت فروش به شخص دیگر نیز با نام دامدار دوم ثبت خواهد شد که اطلاع‌رسانی در این زمینه با اعضای شورا، دهیاران و از شیوه‌های دیگر در حال انجام است.

انتهای پیام/ک

تاکنون چهار هزار و ۵۰۰ نفردر استان پلاک‌گذاری  شدند

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر