کد خبر: ۷۰۲۷۷۴۸
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۴:۰۰

زندگی درفضا با تمامی جذابیت‌های آن می‌تواند اثر‌های باورنکردنی و مخرب بر سُکان هدایت بدن انسان یعنی مغز بگذارد.

به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌ گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان،پژوهش‌های جدید دانشمندان نشان می‌دهند قرارگرفتن درمعرض اشعه‌های کیهانی حتی با دوز کم در وضعیت میکروگرانش درجریان سفر‌های عمیق فضایی می‌تواند سبب بروز اختلال‌های عصبی و رفتاری درموش‌ها شود. این یافته‌ها نشان می‌دهند باید اقدام‌های ایمنی جدی برای محافظت از مغز فضانوردان در برابر اشعه‌های کیهانی در زمان ماموریت‌های طولانی مدت فضایی در نظرگرفته شود.
 

پرتو‌های کیهانی می‌توانند سبب ایجاد اختلال در سیگنال‌ها و دیگر فرآیند‌های مغزی شوند. به گفته کارشناسان با وجود استفاده از آزمایشگاه‌های مجهز برای بررسی اثر اشعه‌های کیهانی بر مغز موش ها، هیچ آزمایشگاهی نمی‌تواند مانند وضعیت نهایی قرارگرفتن درفضای عمیق برای مدت زمان طولانی اثرمخرب اشعه‌های کیهانی را نشان دهد.

دانشمندان در پژوهش‌های دانشگاهی مشترک موش‌های آزمایشگاهی را به مدت ۶ ماه درمعرض پرتو اشعه‌های کیهانی مداوم و کم فشار قرارداده اند.
 

نتیجه مطالعه نشان داده است، موش‌ها دچار اختلال در سیگنال‌های سلولی مغزی در بخش هیپوکامپ و قشرجلوی مغز شده اند. درنتیجه بروز اختلال دراین بخش، یادگیری و توان حافظه ضعیف و دچار مشکل می‌شود. کارشناسان همچنین رفتار‌های پراضطراب و حتی خشونت زا را میان موش‌های آزمایشگاهی مشاهده کرده اند که نشان می‌دهد اشعه‌های کیهانی سبب آسیب به سلامت روان هم می‌شوند.
 

محققان پیش بینی می‌کنند طی یک ماموریت فضایی به فضای عمیق، از هر ۵ فضانورد، یک فضانورد دچار مشکل‌های عصبی، استرس، اختلال دریادگیری و حافظه شود که بر قدرت تصمیم گیری آن‌ها اثر منفی می‌گذارد.

منبع: sciencedaily
انتهای پیام/

سفر‌های طولانی مدت فضایی سبب اختلال دریادگیری می‌شوند

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر