کد خبر: ۷۰۲۸۱۰۷
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۲
۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۲
کد خبر : ۷۰۲۸۱۰۷

رئیس کتابخانه‌های عمومی استان گفت: شهرداران نسبت به پرداخت نیم درصد در آمد‌های خودبه کتابخانه‌های عمومی اقدام کنند.

اقدام شهرداران نسبت به پرداخت نیم درصد در آمد‌های خودبه کتابخانه‌های عمومیبه گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز، شهرام خدایی رئیس کتابخانه‌های عمومی استان در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی هشترود با بیان اینکه ۱۱۵ باب کتابخانه در مناطق و نقاط مختلف استان وجود دارد گفت: تاکنون ۳۰ کتابخانه در سطح استان بهسازی شده است و نهضت بهسازی همچنان ادامه دارد.

وی افزود: برخی ساختمان‌های کتابخانه در استان وجود دارد که در دهه ۴۰ احداث شده اند و تاکنون هم تعمیراتی صورت نگرفته و در حال تخریب هستند.

خدایی ازتاسیس انجمن خیرین کتابخانه ساز در استان خبر داد و افزود: باید ازظرفیت خیرین برای ساخت و تعمیر کتابخانه‌های استان استفاده شود.

وی گفت: بزودی توسط خانواده قره چمنی کتابخانه قره چمنی با ۳ هزار متر مربع زیر بنا، کتابخانه ۸۰۰ متری در تبریز احداث خواهد شد.

وی ادامه داد: ۲ باب کتابخانه در شهرستان شبستر در دست اجراست، در هادیشهر توسط خانواده شهید زمین ۶۰۰ متری و ۳۰ میلیون تومان نقد برای احداث کتابخانه، در شهرستان بناب توسط آرد اطهر کتابخانه ۳۵۰ متری و توسط دکتر دبیری کتابخانه مجهزدر تبریز و توسط پروفسور سعادتجو با هزینه ۲ نیلیارد تومانی در تبریز در حال اجراست.

وی در ادامه گفت: متاسفانه یک کتابخانه در هشترود در حال تخریب و بازسازی و یک کتابخانه نیازبه بازسازی و تعمیر دارد.

امین امینیان فرماندار هشترود هم گفت: متاسفانه شهرستان هشترود با قدمت ۶۵ ساله ازحداقل امکانات فرهنگی علی الخصوص مجتمع فرهنگی محروم است.

امینیان از خیرین خواست در ساخت و نوسازی کتابخانه‌های عمومی به یاری شهرستان بیایند.

وی با تاکید بر اینکه ریشه بسیاری از مشکلات ما فرهنگی بوده و حل آن نیازمند ارائه رهکار‌های فرهنگی می‌باشد خاطرنشان کرد: وجه اصلی تمایز کشور‌های توسعه یافته با سایر کشور‌ها باورپذیری و پایبندی فرهنگی این کشور‌ها به مسائلی همچون مشارکت عمومی شهروندان در حل مسائل و مشکلات جامعه از طریق عضویت در سازمان‌ها مردم نهاد و تقویت جامعه مدنی بوده است از این رو یکی از راه‌های رسیدن به توسعه پایدار و همه‌جانبه در کشور ما تغییر در نگاه فرهنگی مردم از طریق افزایش سرانه مطالعه خواهد بود و بهترین بستر برای تقویت این نگاه مدارس و دانشگاه‌ها می‌باشد.

امینیان با بیان اینکه قانون به صراحت تاکید کرده که شهرداری‌ها نیم درصد از درآمد خود را به کتابخانه‌های عمومی اختصاص دهند گفت: البته شهرداری‌ها به عنوان یک نهاد فرهنگی وظایف ذاتی در خصوص ارتقای سطح فرهنگ عمومی نیز دارند از این رو نباید صرفا به این نیم درصد‌ها خصوصا در شهرستان هشترود که جزو شهرستان‌های کم برخوردار می‌باشد اکتفا نمود و کمک به کتابخانه‌ها می‌بایست در برنامه‌های فرهنگی شهرداری‌ها لحاظ شود.

وی گفت:همگان مسئول پیشرفت یا عقب ماندگی فرهنگی یک منطقه می‌باشند و اینکه یکسری افراد صرفا به انتقاد بسنده می‌کنند، اما هیچگونه راهکار خلاقانه و سازنده‌ای جهت حل مشکلات ارائه می‌دهند پذیرفتنی نیست.

فرماندار هشترود ازشهرداری نظرکهریزی خواست هر چه زودتر نسبت به پاکسازی و تنظیف محیط کتابخانه نظرکهریزی ازفضولات حیوانی و ... اقدام کند.

 

انتهای پیام/ش

تاسیس انجمن خیرین کتابخانه ساز در استان

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر