کد خبر: ۷۰۲۹۲۹۱
گروه : سیاسی » مجلس
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۱
جلالی در مراسم بزرگداشت روز خبرنگار:

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: استراتژی آمریکا گفت‌وگوی نرم و فشار عملی است و زیر دستکش نرم مخملی آنها یک دست آهنین وجود دارد.

زیر دستکش مخملی آمریکا یک دست آهنین وجود دارد/ طرح مرکز پژوهش‌ها برای اداره کشور بدون فروش نفتبه گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان،کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در مراسم بزرگداشت روز خبرنگار که امروز برگزار شد، اظهار کرد: ما از نظر اقتصادی و سیاسی در شرایط حساسی قرار داریم، می‌طلبد که جامعه خبری به نحوی حرکت کند که شرایط کشور کنترل شود.

او افزود: ما در شرایط تحریم قرار داریم و فکر می‌کنم که ظرفیت‌های کشور به صورت کامل مورد استفاده قرار نگرفته است، ما می‌توانیم از آن‌ها برای کم کردن آثار تحریم استفاده کنیم.

جلالی تصریح کرد: ما در مرکز پژوهش‌ها بررسی‌های تحلیلی برای کنترل شرایط تحریمی انجام داده‌ایم و حتی کتاب «هنر تحریم» را نیز ترجمه کرده‌ایم، همچنین گزارش‌های مفصلی را آماده کرده‌ایم که برخی از آن‌ها به دلیل سوء استفاده دشمنان به صورت طبقه بندی ارائه می‌شود، اما بر روی سایت مرکز پژوهش‌ها بسیاری از آن‌ها قابل دسترس است.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی بیان کرد: ما در مرکز پژوهش‌ها تک تک صنایع کشور از نظر تأثیرگذاری تحریم بر آنها را مورد بررسی قرار داده‌ایم تا جلوی آثار مخرب تحریم را بگیریم، البته تأکید می‌کنم که در برهه کنونی کشور باید وحدت داشته باشیم و برنامه منجسمی برای ادامه کشور تهیه کنیم.

او افزود: امروز درست تصمیم گرفتن در مسائل کشور اهمیت به سزایی دارد و خبررسانی باید به نحوه‌ای صورت بگیرد که مردم از پیگیری مسئولین برای بهبود وضعیت کشور دلگرم شوند.

جلالی بیان کرد: آمریکایی‌ها نظام تحریمی خود را تقویت می‌کنند و از طرفی استراتژی گفت‌وگوی نرم را در پیش می‌گیرند، اما زیر این دستکش نرم مخملی یک دست آهنین وجود دارد، چرا که تحریم وزیر امور خارجه یک کشور به هیچ قابل توجیه نیست.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی افزود: اقای ظریف در بیان و دیپلماسی بسیار موفق و قوی عمل کرده است، اما در سفر اخیر او به نیویورک برایش محدودیت ۸۰۰ متری در نظر گرفتند، لذا آ‌مریکا شعار‌های ملایم را سر می‌دهد تا افکار جهانی را فریب دهد، اما از آن طرف اقدامات سخت خود را علیه ما به کار می‌گیرد، امیدوارم با استفاده از وحدت و ظرفیت داخلی کشور بتوانیم از این مرحله عبور کنیم.

او با اشاره به عادلانه نبودن پرداخت یارانه‌ها تصریح کرد: دولت، مجلس و مرکز پژوهش‌ها مدت‌هاست که روی این مسئله کار می‌کنند و ذیل کمیته عالی هماهنگی قوا مرکز پژوهش‌ها، سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد پیگیر هدفمندسازی یارانه‌ها هستند.

جلالی با اشاره به توسعه اقتصاد بدون نفت اظهار کرد: این گزارش که در مرکز پژوهش‌ها مورد بررسی قرار گرفته حالت تکلیفی ندارد، در شرایطی که همه فکر می‌کنند باید از فروش نفت کشور را اداره کنیم مرکز پژوهش‌ها مطالعاتی ارائه داده تا کشور بتواند اقتصاد خود را بدون نفت اداره کند.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی بیان کرد: چه در تحریم اول و چه بعد از خروج آمریکا از برجام ما ستادی تشکیل دادیم و از نخبگان استفاده کرده‌ایم به نحوی که ۱۰۰ گزارش درباره نحوه مقابله با تحریم‌ها تهیه شده و حتی در جلسه غیرعلنی مجلس نیز مورد بررسی قرار گرفته که چگونه می‌شود تاب آوری اقتصادی را بالا برده و آثار تحریم را کم کرد.

او افزود: لازم به ذکر است که این گزارش حالت گزارش و تکلیف برای سازمان‌ها ندارد و تنها توضیح داده که چه اقداماتی را می‌توان برای استفاده از ظرفیت‌های داخلی استفاده کرد.

جلالی درباره اینکه چرا این گزارش در صحن علنی قرائت نمی‌شود، گفت: این موضوع به صلاحدید هیئت رئیسه مجلس بستگی دارد، اما ما آن را برای دفتر مقام معظم رهبری، ریاست جمهوری، برخی وزرا و سایر نهاد‌ها فرستاده‌ایم.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی بیان کرد: هنوز ظرفیت مالیاتی در کشور تکمیل نیست چرا که در بخش‌هایی معافیت و فرار‌های مالیاتی وجود دارد.

او با اشاره به ناعادلانه بودن پرداخت برخی از یارانه‌ها افزود: هر زمانی که بحث یارانه‌ها مطرح می‌شود ذهن‌ها به صورت خودکار به سمت بنزین می‌رود در حالی که برای برق یارانه‌هایی اختصاص می‌یابد که منجر به بی عدالتی می‌شود؛ به عنوان مثال بخشی از ثروتمندان جامعه استفاده بیشتری از برق می‌کنند و به همین دلیل از یارانه بیشتری در مصرف این محصول برخوردار می‌شوند، این مسائل در مرکز پژوهش‌ها و سازمان برنامه و بودجه مورد مطالعه قرار گرفته و نتیجه آن می‌تواند اقتصاد کشور را در بخش‌های مولد فعال‌تر کند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر