کد خبر: ۷۰۳۰۱۶۲
گروه : زنجان » زنجان
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۷
۱۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۷
کد خبر : ۷۰۳۰۱۶۲
گروه : زنجان » زنجان

رئیس مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: از شروع طرح تنفس جنگل هیچ گونه مجوزی برای قطع درختان جنگلی صادر نشده است.

هیچ گونه مجوزی برای قطع درختان جنگلی صادر نشدهبه گزارش خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان ؛  فریبرز غیبی با بیان این که از شروع طرح تنفس جنگل در سراسر کشور هیچ گونه مجوزی برای قطع درختان جنگلی صادر نشده است گفت: بر اساس دستورالعملی که از سوی سازمان جهاد کشاورزی صادر شده، افرادی که در مستثنیات خود درختانی از نوع گونه جنگلی دارند برای قطع آن درخت باید از منابع طبیعی و آبخیزداری استان خود مجوز قطع دریافت کنند.

او افزود: اخیرا تصاویری مبنی بر قطع درختان جنگل‌های ارسباران در فضا‌های مجازی منتشر می‌شود که با بررسی‌های چند روزه سازمان جنگل‌ها و سازمان جهاد کشاورزی مشخص شد که طرح اصلاح باغات در این جنگل‌ها انجام می‌شود.

رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور ادامه داد: در طرح اصلاح باغات درختانی که در معرض آسیب می‌باشند سر شاخه بری می‌شوند.

این مقام مسئول با اشاره به این که مردم می‌توانند با مشاهده هرگونه خودروی حامل چوب‌های قطع شده به سامانه ۱۵۰۴ اطلاع دهند گفت: ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری پس از دریافت گزارش‌های مردمی در اولین فرصت محموله خودرو را شناسایی و در صورت قاچاق بودن الوار آن را ضبط و به نفع دولت مصادره می‌کنند.

غیبی با بیان این که برای زراعت چوب در کشور نیز تمهیداتی اندیشیده شده است اظهار داشت: به منظور جلوگیری از قطع درختان بی رویه زراعت گونه‌های مختلف چوب همانند چنار، صنوبر، اوکالیپتوس و ... را مدیریت خواهیم کرد.

او در ادامه خاطر نشان کرد: تا پایان امسال طرح بوم سازگان ایرانی در منطقه ایران تورانی اجرا می‌شود.

رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: برای دیگر مناطق جنگلی مثل ارسباران، خلیج فارس – عمانی، نیز برنامه‌های مختلفی در نظر گرفته شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به ایجاد نوار سبز در جنوب کشور اشاره کرد.

او اظهار داشت: امسال ۷۱ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی برای توسعه جنگل‌های خارج از شمال مصوب شده است.

این مقام مسئول بیان کرد: با مشارکت مردمی و وزارت نفت به زودی در سطح ۶۰۰ هزار هکتار از نوار ساحلی جنوب کشور طرح توسعه جنگل اجرا خواهد شد.

غیبی، دیم، دام مازاد و سوخت را سه عامل اصلی از بین رفتن جنگل‌های کشور برشمرد و گفت: هر چه قدر چرخ‌ها و زنجیره‌های غذایی در اکوسیستم جنگلی بیشتر باشد تنوع زیستی و پایداری اکوسیستم هم افزایش می‌یابد.

او تهیه و تحویل تنور‌های گازی و آبگرمکن‌های خورشیدی به روستاییانی که امکان دسترسی به سوخت ندارند را از اقدامات مهم سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور عنوان کرد و گفت: این طرح هر ساله در راستای جلوگیری از قطع بی رویه درختان توسط جوامع محلی که برای تهیه سوخت اقدام به سرشاخه بری می‌کنند در کشور اجرا می‌شود.

انتهای پیام /ک 

رئیس مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در زنجان

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر