کد خبر: ۷۰۳۱۰۴۹
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۰

لباس فضانوردی کنونی برای انجام سفر‌های طولانی مدت فضایی مناسب نیست وبه همین دلیل نسل تازه‌ای از لباس‌های فضایی برای سفربه مریخ و کره ماه طراحی شده است.

به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌ گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، کارشناسان فضانوردی اعلام کرده اند برای محافظت از فضانوردان در برابر اشعه‌های کیهانی، نسل جدیدی از لباس فضانوردی با امکاناتی منحصر به فرد را طراحی کرده‌اند که نام اختصاری آن Astro است، لباس‌های فضانوردی نسل آینده با لباس‌هایی که اکنون فضانوردان در ایستگاه فضایی بین المللی مورد استفاده قرار می‌دهند، تفاوت دارد.
 

امکانات لباس‌های جدید فضانوردان

این لباس‌های جدید از دو بخش کت و شلوار تشکیل شده اند و دارای کوله پشتی حاوی کپسول اکسیژن و فناوری حذف دی اکسید کربن و دیگر تجهیزات از جمله قابلیت تنظیم درجه حرارت برای پشتیبانی از سلامت فضانوردان هستند.
 
با توجه به پروژه‌های آتی سازمان‌های پیشتاز درصنعت فضا برای ارسال انسان به کره ماه و سیاره مریخ، طراحی نسل جدید لباس فضانوردی یکی از اقدام‌های ضروری است.

لباس‌های فضانوردی جدید دارای امکانات پیشرفته‌ای نسبت نسل‌های پیشین خود هستند، به ویژه فضانوردان می‌توانند تحرک بیشتری داشته باشند.
 
با دارا بودن فناوری حذف دی اکسید کربن در این لباس هوشمند، فضانوردان می‌توانند بازه زمانی طولانی تری خارج از ایستگاه فضایی یا پایگاه‌های زیستی در کره ماه و سیاره مریخ به فعالیت بپردازند، بدون آنکه نگران افزایش حجم دی اکسید کربن تولیدی در اثر بازدم تنفسی خود باشند.
 

تعبیه محل‌هایی برای حرکت مفصل‌های بدن هم به فضانوردان کمک می‌کند تا انعطاف پذیری بیشتری داشته باشند و بتوانند به انجام کار‌های ظریف با تمرکز بالا بپردازند، موتور‌های مورد استفاده در نسل جدید لباس‌های فضانوردی کوچک شده است که این سبب سبک شدن وزن لباس و مناسب بودن آن برای حرکت درسیاره‌های منظومه شمسی می‌شود.
 
از جمله دیگر امکانات در نسل‌های جدید لباس‌های فضانوردی، دستکش‌های جدید را می‌توان نام برد که با استفاده از آن‌ها فضانوردان می‌توانند به انجام تعمیرات با دقت بالا بپردازند.
 

لباس فضانوردی جدید دارای سیستم نمایشگر دیجیتالی است که به فضانوردان امکان استفاده از سیستم کنترل صوتی، دسترسی به داده‌ها و برقراری ارتباط از طریق فیلم HD را می‌دهد.
 
کارشناسان نمونه اولیه نسل جدید لباس فضانوردی را در نمایشگاهی به مناسبت پنجاهمین سالگرد پرتاب موشک فضایی آپولو ۱۱ به کره ماه رونمایی کرده اند.
لباس فضانوردان در آینده نزدیک کت و شلوار می‌شود +امکانات ویژه پوشش جدید فضایی
منبع:Space
انتهای پیام/
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر