کد خبر: ۷۰۳۵۵۰۲
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۳

عضو هیات علمی گروه مهندسی بهداشت حرفه‌ای و ایمنی کار دانشگاه علوم پزشکی شیراز، از اختراع و ساخت کیت آزمون انطباق ماسک‌های تنفسی در دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز خبر داد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، مهدی جهانگیری عضو هیات علمی گروه مهندسی بهداشت حرفه‌ای و ایمنی کار دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با اشاره به اختراع و ساخت کیت آزمون انطباق ماسک‌های تنفسی در دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: استفاده از ماسک‌های تنفسی یکی از راه‌های حفاظت افراد در برابر آلاینده‌های تنفسی صنعتی و محیطی است، با این حال اندازه و ابعاد شکل صورت افراد مختلف با هم متفاوت است.

او افرود: بر اساس استاندارد برنامه حفاظت تنفسی (RPP)، برای اینکه از مناسب بودن اندازه و قالب ماسک با شکل و ابعاد صورت اطمینان حاصل شود، افراد در مرحله انتخاب ماسک و نیز پس از هرگونه تغییر در شکل صورت نظیر افزایش یا کاهش وزن ناگهانی، باید تحت آزمون انطباق (fit test) قرار گیرند.

جهانگیری با بیان اینک ه در حال حاضر تست انطباق کیفی با استفاده از محصول وارداتی که بیشتر بر پایه تشخیص طعم «بیترکس» و «ساخارین» هستند، انجام می‌شود، ادامه داد: در این طرح علاوه بر ساخت نمونه داخلی محصولات وارداتی، برای نخستین بار در ایران و نخستین بار در دنیا، کیت فیت تست بر پایه گیاه آلوئه ساخته شد.

به گفته این عضو هیات علمی، این محصول علاوه بر ثبت در اداره ثبت اختراعات کشور، به شکل مقاله علمی ISI در مجله معتبر Industrial health در کشور ژاپن نیز برای چاپ پذیرفته شده است.

جهانگیری گفت: با توجه به تعداد زیاد کاربران ماسک‌های تنفسی در محیط‌های صنعتی، درمانی و شهری، این محصول علاوه بر جلوگیری از خروج ارز از کشور، در تامین حفاظت تنفسی افراد نقش مهمی دارد.

انتهای پیام/چ

اختراع کیت آزمون انطباق ماسک‌های تنفسی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر