کد خبر: ۷۰۳۶۲۲۵
گروه : سیاسی » دولت
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۳
۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۳
کد خبر : ۷۰۳۶۲۲۵
گروه : سیاسی » دولت
مدیرکل تقسیمات کشوری وزارت کشور:

جلالی گفت: نباید ایجاد عنصر جدید تقسیمات کشوری موجب شکاف اجتماعی شود و برای ایجاد شهرستان و بخش باید شرایط قانونی و اجتماعی برای انجام این کار فراهم باشد.

تعیین حدود تقسیمات کشوری باید موجب نشاط و انبساط اجتماعی شودبه گزارش  حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ سیدسعید جلالی، مدیرکل تقسیمات کشوری وزارت کشور در نشست با فرمانداران شهرستان‌های استان خراسان شمالی در جریان دوازدهمین سفر استانی معاونت سیاسی، اظهار کرد: مردم در تار و پود تصمیم گیری نظام مقدس جمهوری اسلامی قرار دارند و برنامه ریزی، سیاست گذاری و آمایش سرزمین به مباحث مردمی گره خورده است.

جلالی افزود: تصمیمات ما در مباحث تقسیمات کشوری باید بر اساس منطق، عقل و کار کارشناسی باشد و همچنین در برخی موارد باید اجازه دهیم با گذشت زمان، مردم منطقه، خود متوجه هدف تقسیمات کشوری برای افزایش نشاط اجتماعی شوند و در این راستا به تعامل برسند.

مدیرکل تقسیمات کشوری وزارت کشور گفت: موضوع حدود تقسیماتی بین شهرستان گرمه و استان سمنان برای مدیریت مرتع داری از دیگر دستورکار‌های این نشست بود که جلالی در این خصوص اظهار کرد: برای این موضوع باید وضعیت مرتع داری بررسی شود و در نهایت با دعوت دو استان به مرکز با همکاری بین دو استان این مسئله حل شود.

جلالی در ادامه با بیان اینکه خراسان بزرگ، مهد جاینام‌ها و مکان نام هاست، تاکید کرد: نام شهر‌ها و عناصر تقسیمات کشوری در خراسان بزرگ باید مورد توجه باشد چرا که نشان دهنده تاریخ، تمدن، فرهنگ و وضعیت اجتماعی منطقه است و به واسطه این نام‌ها می‌توانیم ارتباط بین شهر‌ها با عنوان‌هایی نزدیک به این نام‌ها را در دیگر مناطق مشخص کنیم.

او مطرح کرد: در مورد ایجاد عناصر جدید تقسیماتی باید سه عنصر جمعیت، ساختار و نیاز منطقه مورد توجه باشد.

مدیرکل تقسیمات کشوری وزارت کشور با بیان اینکه در بحث شناخت روستا به عنوان شهر، تصریح کرد: برخی فکر می‌کنند تبدیل روستا به شهر، اقدام بزرگی برای منطقه صرفا با هدف افزایش اعتبارات و یا دیگر امکانات است، اما بنده اعتقاد دارم باید به سمتی برویم که روستا‌ها احساس کنند روستا بودن برای آنان سود بیشتری دارد.

جلالی گفت: وزارت کشور برای تقویت ساختار و استحکام روستا‌ها گام برداشته و با درجه بندی روستا‌ها موضوع توانمندسازی روستا‌ها را در دستور کار دارد، از این رو پیش بینی می‌شود با تقویت ساختار روستایی به صورت اساسی با موضوع روستا زدایی مقابله شود.

مدیرکل تقسیمات کشوری وزارت کشور تصریح کرد: نباید ایجاد عنصر جدید تقسیمات کشوری موجب شکاف اجتماعی شود و برای ایجاد شهرستان، بخش و ... باید شرایط قانونی و اجتماعی برای انجام این کار فراهم باشد.

جلالی با بیان این سوال که آیا کشوری که به پایداری و ثبات رسیده است هر لحظه باید یک استان، شهرستان، شهر و بخش جدید داشته باشد؟، تصریح کرد: باید عدالت تقسیمات کشوری ایجاد شود.

او مطرح کرد: یکی از کار‌های بزرگی که وزارت کشور در حال انجام است بحث کدگذاری آبادی است که برای مدیریت بحران و برنامه ریزی ملی یک ضرورت راهبردی است.

مدیرکل تقسیمات کشوری وزارت کشور با اعلام اینکه نزدیک به ۲۰۰ هزار نقطه در کشور باید کدگذاری شود، افزود: در بحث کدگذاری باید مراقب بود تا فساد و درگیری اجتماعی ایجاد نشود و نقاطی که کد دریافت می‌کنند باید دارای شرایطی که قانون مشخص کرده است، باشند.

جلالی همچنین در ادامه سفر ضمن بازدید از برخی نقاط جمعیتی و روستایی شهرستان بجنورد، راهبرد‌هایی را جهت بهبود وضعیت این مناطق با مقامات استانی در میان نهاد.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر