کد خبر: ۷۰۳۷۸۶۱
گروه : بوشهر » بوشهر
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۳

رئیس بخش فراساحل فاز‌های ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی گفت: سکوی اقماری ۲۴B به عنوان آخرین سکوی اقماری این فازها، در شرکت صدرای بوشهر در حال ساخت است و به زودی بارگیری می‌شود.

به گزارش خبرنگار  گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان  از بوشهر، فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی چهار سکو دارد که دو سکو شامل ۲۲ و ۲۴Aدر موقعیت خود نصب شده، سومین سکو عصر دیروز از بوشهر بارگیری شد و چهارمین سکو نیز قرار است به زودی از شرکت صدرای بوشهر بارگیری شود.

رئیس بخش فراساحل فاز‌های ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی گفت: پیشرفت کنونی ساخت سکوی اقماری ۲۴B به عنوان آخرین سکوی این فازها، به ۹۴،٧٧ درصد رسیده و بر اساس برنامه کاری، این سکو به زودی بارگیری می‌شود.

عبدالله مهرابی افزود: سومین سکوی گازی فاز‌های ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی، عصر دیروز (چهارشنبه، ۲۳ مردادماه ۹۸) در یارد شرکت صنعتی دریایی ایران بارگیری شد.

او بیان کرد: در ساخت این سازه عظیم گازی که با پیشرفت فیزیکی ۹۷ درصدی بارگیری شد، علاوه بر سازه‌های فلزی، ۳۴ هزار اینچ-قطر عملیات لوله‌کشی و بالغ بر ۹۰ کیلومتر عملیات کابل‌کشی برق و ابزار دقیق به کار رفته است.

رئیس بخش فراساحل فاز‌های ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی با بیان این‌که منابع گازی این سکو به‌وسیله یک خط لوله ۲۰ اینچ به سکوی اصلی شماره ۲۳ انتقال می‌یابد، عنوان کرد: لوله‌گذاری خط ٢٠ اینچ میان این دو موقعیت به طول ٧.٥ کیلومتر سال گذشته با استفاده از شناور «سی‌مستر» تکمیل شد و به این ترتیب عملیات لوله‌گذاری دریایی طرح توسعه فاز‌های ٢٢ تا ٢٤ پارس جنوبی با احتساب خطوط لوله درون‌میدانی و دو خط لوله ٣٢ اینچ اصلی انتقال گاز این طرح به بخش خشکی، در مجموع به طول ٢٢٠ کیلومتر به پایان رسیده است.

بارگیری سکوی فاز ۲۳

قائم‌مقام طرح توسعه فاز‌های ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی هم وزن سکوی فاز ۲۳ این طرح را ۲۵۰۰ تن اعلام کرد و گفت: این سکو، متعلق به دومین موقعیت اصلی فاز‌های ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی است که با روش Push pull بر روی شناور FLB۱۲۴ بارگیری شد.

علی اصغر صادقی ادامه داد: این سکو با توان تولید روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز ساخته شده و با نصب و بهره‌برداری از آن، ظرفیت تولید گاز از بخش فراساحل فاز‌های ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی به ۴۲ میلیون متر مکعب (معادل یک و نیم میلیارد فوت مکعب گاز) در روز می‌رسد.

او با بیان اینکه این سازه به‌وسیله شناور HL - ۵۰۰۰ در موقعیت مخزن گازی فاز‌های ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی نصب می‌شود، بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود با توجه به تکمیل چاه‌ها و راندن لوله‌های CRA این سکو حداکثر تا ۲۰ روز آینده به دریا منتقل و در موقعیت گازی فاز ۲۳ نصب شود.

قائم‌مقام طرح توسعه فاز‌های ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی افزود: بر اساس این برنامه، سکوی فاز ٢٣، پس از عملیات هوک‌آپ (اتصال سکو و تجهیزات جانبی به چاه‌ها) و راه‌اندازی به دست متخصصان ایرانی، به بهره‌برداری می‌رسد.

صادقی به ثبت بیش از دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفرساعت کار اجرایی در مراحل ساخت سکوی ۲۳ پارس جنوبی اشاره کرد و گفت: همه مراحل مهندسی، ساخت و اجرای عملیات بارگیری این سکو به دست مهندسان و کارگران پرتوان ایرانی صورت گرفته و بخش عمده‌ای از کالا‌ها و تجهیزات مورد نیاز این سازه نیز از منابع تولیدکننده داخلی سفارش‌گذاری و تامین شده است.

مرحله نخست بخش فراساحل فاز‌های ٢٤-٢٢ پارس‌جنوبی شامل دو سکوی ۲۲ و ۲۴A با ظرفیت تولید روزانه ۲۸ میلیون متر مکعب گاز، پیش از این به بهره‌برداری رسیده بود.

فاز‌های ٢٤-٢٢ پارس‌جنوبی، با هدف تولید روزانه ۵۶ میلیون متر مکعب گاز ترش از میدان مشترک، روزانه ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی، ۴۰۰ تن روزانه گوگرد و تولید سالانه یک میلیون و ۵۰ هزار تن گاز مایع (LPG)، یک میلیون اتان اجرا می‌شود.

انتهای پیام/ک

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر