کد خبر: ۷۰۳۸۱۸۵
گروه : ایلام » ایلام
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۷
معاون سازمان جهاد کشاورزی ایلام ؛

معاون سازمان جهاد کشاورزی ایلام گفت : ایلام رتبه نخست تولید بذر در کشور می باشد

ایلام رتبه نخست تولید بذر در کشور

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ایلام ، محمد علی اقدسی معاون سازمان جهاد کشاورزی ایلام گفت : با توجه به ظرفیت کشاورزی استان ایلام، که یکی از ظرفیت‌های ملی در کشور است و به جهت آنکه در تولید محصولات کشاورزی درآمد و رونق اقتصادی کشاورزان و استان را لحاظ کنیم تلاش ما برآن بوده است تا بهترین تولید بذر در استان ایلام داشته باشیم

او افزود: توجه به ظرفیت استان ایلام در حوزه کشاورزی و تولید بذر استاندارد و با کیفیت موجب آن شد که استان ایلام، رتبه نخست تولید بذر در کشور را به دست آورد.

اقدسی در ادامه به میزان تولید بذر در استان ایلام گریزی زد و گفت :  نشانه موفقیت استان ایلام در حوزه کشاورزی است و تلاشی در جهت خودکفایی کشور در سال رونق تولید است.

او اضافه کرد: به رغم حادث شدن سیل اخیر در استان ایلام و خسارت وارده به کشاورزان، اما تاکنون از ۲۶۴ هزار تن گندم نانی و دور دوم بیش از ۲۷ هزار تن انواع بذور اصلاح شده از کشاورزان استان خریداری شده است.

اقدسی افزایش ۸۵ هزار تنی محصولات کشاورزی ایلام را مورد اشاره قرار داد و افزود : حجم خرید در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حداقل به میزان ۸۵ هزار تن افزایش یافته است و در این زمینه نیز استان ایلام در رده‌ی استان‌های برتر کشور قرار دارد.

معاون سازمان جهاد کشاورزی ایلام احراز رتبه ۴ کشوری در تولید محصولات دانه‌های رو غنی را بیان و گفت: خرید بیش از ۲۱ هزار تن از تولید این محصول از کشاورزان، و علی رغم کم وسعت بودن استان از نظر میزان تولید دانه‌های روغنی استان در رتبه‌ی چهارم کشوری بعد از استان‌های گلستان، خوزستان، مازندران قرار گرفته است.

او بی سابقه بودن حجم تولید کلزا در تاریخ کشاورزی استان ایلام در سال زراعی جدید را یادآور شد و بیان کرد : استان ایلام به لحاظ تنوع شرایط اقلیمی خاص یکی از مناطق بسیار مستعد جهت کشت دانه‌های روغنی به شمار می‌آید که با برنامه ریزی‌های صورت گرفته توسط سازمان جهاد کشاورزی و همچنین توسعه صنایع جانبی، از جمله احداث کارخانه روغن کشی میزان تولیدات استان در زمینه‌ی دانه‌های روغنی در سنوات آینده افزایش چشم گیری خواهیم داشت.

اقدسی در ادامه گفت: لازم به ذکر است با این میزان تولید دانه‌ی روغنی کلزا در سطح استان و با در نظر گرفتن جمعیت و سرانه‌ی مصرف ۱۷ کیلوگرمی روغن، ایلام با تولید بیش از ۹ هزار تن اولین استان کشور بوده که به مرحله‌ی خودکفایی رسیده است.

انتهای پیام/غ

تولید سالانه ۲۲ هزار تن بذر گندم و جو در استان ایلام

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر