کد خبر: ۷۰۳۸۹۵۳
گروه : یزد » یزد
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۳
۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۳
کد خبر : ۷۰۳۸۹۵۳
گروه : یزد » یزد

مدیرسلامت محیط و کار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت: از ابتدای سال تاکنون هیچ مورد آلودگی میکروبی از استخرهای یزد گزارش نشده است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یزد ، وحید جعفری مدیرسلامت محیط و کار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت: در حال حاضر در سطح استان تعداد ٣٢ استخر تحت پوشش کارشناسان بهداشت محیط قرار دارد که سه استخر فعلا تعطیل است و از استخر‌های فعال مرتبا و با جدیت بازدید می‌شود.

جعفری با اشاره به اینکه آب استخر‌هایی که مورد استفاده شناگران است، در اثر اضافه شدن موادی از بدن شناگران مانند مو، چربی، میکروب‌های دستگاه تنفس و گوارش و دیگر باکتری‌های مضر و همچنین مواد زائد موجود در روی پوست، آلوده می‌شود، افزود: چون میزان این آلودگی بر اثر شنا و استفاده افراد مختلف از استخرها، به طور مرتب رو به افزایش است، محل بسیار مناسبی برای آلوده شدن شناگران محسوب می‌شود؛ پس برای جلوگیری از ابتلا به بیماری، باید به معیار‌های بهداشتی که برای استخر‌های شنا تدوین شده است، توجه کنیم.

جعفری در ادامه افزود:خوشبختانه در سال‌های اخیر سیستم‌های سیار مطلوب تصفیه و گندزدایی برای تامین سلامت آب در استخر‌های شنا بکار گرفته شده است که علاوه بر حذف آلاینده‌ها با تنظیم پارامتر‌های فیزیکی و شیمیائی و میکروبی آب، سلامت شناگران را تضمین می‌کند و از جمله این معیار‌ها می‌توان به شفافیت آب استخر، درجه حرارت، مقدار کلر آزاد باقی مانده اشاره کرد.

مدیرسلامت محیط و کار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد تاکیدکرد:کارشناسان بهداشت محیط در راستای انجام وظایف خود بصورت مرتب و مستمر بررعایت نکات بهداشتی در استخر‌ها نظارت دارند و این نظارت‌ها در فصول گرم سال بدلیل استقبال بیشتر مردم تشدید می‌شود.

او تصریح کرد: در این بازرسی‌ها علاوه بر کنترل شرایط بهداشتی استخر از قسمت‌های مختلف استخر نمونه برداری می‌شود و در آزمایشگاه‌های بهداشت از نظر ویژگی‌های میکروبی و شیمیائی مورد ازمایش قرار می‌گیرد که خوشبختانه در سال جاری هیچ مورد آلودگی میکروبی گزارش نشده است هر چند در تعداد محدودی از استخر‌ها بدلیل بار زیاد مراجعین و حتی تا چند برابر استاندارد از نظر شیمیائی و ظاهری مشکلاتی مشاهده شد که بلافاصله اخطاریه برای آن‌ها صادر شد و پیگیری‌های لازم مطابق مقررات صورت گرفت.

جعفری خاطر نشان کرد: در حال حاضر چند استخر بدلیل برخی مشکلات بهداشتی به مراجع قضائی معرفی و در یکسال اخیر دو استخر هم برای رفع نواقص بهداشتی تعطیل شدند، هرچند خوشبختانه هیچ مورد آلودگی میکروبی آب را نداشتیم.

این مقام مسئول در معاونت بهداشتی  دانشگاه اظهار داشت: برای تصفیه و شفاف کردن آب، از تجهیزات جدید صافی و فیلتر‌های شنی استفاده و سپس آب قبل از ورود به استخر با سیستم‌های مربوطه گند زدائی می‌شود که برای اینکار از کلریناتور، سیستم ازن و ردو در استان استفاده میشود و کلر آزاد باقیمانده استخر روزانه کنترل و ثبت می‌شود.

مدیر سلامت محیط و کار معاونت بهداشت دانشگاه  توصیه کرد: شناگران موظف هستند که پیش از ورود و پس از استفاده از آب استخر، بدن خود را با آب گرم و صابون شسته تا از آلودگی‌های احتمالی، پیشگیری شود؛ همچنین پیش از ورود به استخر، باید پا‌های خود را در حوضچه ضدعفونی به مدت یک دقیقه قرار دهند، ازوسایل تمیز و اختصاصی شنا مخصوص خود استفاده کنند و درصورتیکه دارای بیماری مسری هستند تا زمان بهبودی کامل از مراجعه به استخر خود داری نمایند.

او تاکید کرد: مردم در صورت مشاهده هر گونه تخلف بهداشتی در استخر‌ها می‌توانند موضوع را به سامانه تلفنی ۱۹۰ اطلاع دهند تا با حضور بازرسان بهداشت محیط مورد پیگیری قرار گیرد.

انتهای پیام/ غ

تاکنون هیچ مورد آلودگی میکروبی آب استخر‌ها مشاهده نشده است

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر