کد خبر: ۷۰۳۹۶۱۳
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۴
یک کارشناس اندونزیایی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

کارشناس ارشد پارلمان اندونزی گفت: وزیر خارجه ایران با مصاحبه های خود از تحریم های ترامپ عبور می کند.

تصمیم آمریکا برای تحریم ظریف درهای دیپلماسی را بستسلمان نسوتیان، پژوهشگر و کارشناس ارشد پارلمان اندونزی در گفت‌وگو با خبرنگارحوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، بابیان اینکه تحریمی که ترامپ علیه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران اعمال کرد اقدامی عجولانه و اشتباه بود، گفت: اگر تصمیم ایالات متحده آمریکا در مورد مذاکره با تهران جدی بود، نباید تحریمی علیه ظریف اعمال کرد، چراکه تحریم نماد بستن در‌های مذاکره است.

او ادامه داد:از زمان سفر ظریف به سازمان ملل محدودیت‌های شدیدی از سوی دولت ایالات متحده به او اعمال شد، ولی با این وجود وزیر امور خارجه ایران توانست با انجام مصاحبه با رسانه‌های آمریکایی از این محدودیت‌ها عبور کند.


بیشتر بخوانید:گفت وگوی ظریف با CNN درباره ترامپ و برجام+فیلم


کارشناس ارشد پارلمان اندونزی  با بیان اینکه تصمیم آمریکا برای اعمال تحریم‌ها علیه وزیر امور خارجه ایران، توجه محافل مختلف از جمله ناظران و کارشناسان اندونزیایی را برانگیخت، گفت: به نظر می‌رسد، آمریکا مذاکره با ظریف دشوار می‌داند و نگران آن است که در گفت و گو با او نتواند منافع واشنگتن را تامین کند؛ بنابراین آمریکا سودی در رایزنی با وزیرخارجه ایران نمی بیند. بویژه اینکه او دیپلماتی ورزیده و مجری سیاست دولت ایران بوده و وظایف خود را با جدیت انجام می‌دهد. به طور خلاصه می توان گفت که تصمیم ترامپ برای اعمال تحریم علیه ظریف تمام فرصت‌ها برای  برقراری دیپلماسی را سد کرد.

او افزود: عجیب است که آمریکا برای افرادی مجازات وضع می‌کند که مشمول جرایم شدید مانند ارتکاب جرایم بشردوستانه، نقض حقوق بشر و ... نشدند، حتی ظریف مدت طولانی در ایالات متحده زندگی کرده و تحصیلاتش را در این کشور گذرانده است و تعامل گسترده‌ای نه تنها با دیپلمات‌ها بلکه با جامعه آمریکا و دانشگاهیان این کشور داشته است.اما موضوعی که کاخ سفید از آن خرسند نیست آن است که و مواضع او با شناخت از جامعه آمریکا و در جهت منافع ایران اتخاذ می‌شود.

نسوتیان، با بیان اینکه سازمان ملل نسبت به تحریم ظریف از سوی  ایالات متحده ابراز تاسف می‌کند، خاطر نشان کرد: تصمیم دولت ترامپ برای اعمال تحریم علیه وزیر خارجه ایران در داخل خود آمریکا هم انتقادات گسترده‌ای به همراه داشت. مخالفان مهم ترامپ مانند «بایدن» واکنش جدی خود را علنی کردند و او حتی تأکید کرد که اگر در انتخابات آینده به عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب شود، برجام را ادامه خواهد داد. از نظر منتقدان این اقدام رییس جمهور آمریکا بی دقتی سیاسی بوده است.در هر صورت  این تحولات نشان می‌دهد که در ایالات متحده یک سیاست واحد وجود ندارد.

او تاکید کرد: اگرچه در سفر به آمریکا محدودیت‌های سختی علیه ظریف اعمال کرده بودند، اما وزیرخارجه ایران توانست دیدارها و مذاکرات خود را انجام دهد و به همین دلیل هم واشنگتن تلاش می کند قبل از انتخابات آمریکا از رسانه‌های این کشور تنها یک صدا شنیده شود.

این پژوهشگر اندونزیایی با بیان اینکه رفتار آمریکا مغایر با اصول دموکراسی و آزادی بیان است و به گفته ظریف آنچه آمریکا انجام می‌دهد، فشار حداکثری بر ایران است، اظهار کرد: ایالات متحده به مسأله حقوق بشر و آزادی بیان اهمیتی نمی‌دهد و آنها می‌خواهند برای دستیابی به اهدافشان  ایران را تحت فشار شدید قرار بدهند.

نسوتیان گفت: درحقیقت ایران نمی‌خواهد از سیاست ایالات متحده پیروی کند. آنها باید بدانند که تحریم‌های اعمال علیه تهران سایر کشور‌ها هم تأثیر دارد زیرا دیگر نیاز‌های کشور‌های جهان توسط ایالات متحده قابل تأمین نیست و قطعا بسیاری از کشور‌ها با تحریم‌های آمریکا علیه ایران موافق نیستندبه همین دلیل به برقراری روابط با ایران ادامه خواهند داد، زیرا آن‌ها خواسته‌ها و نیاز‌های ملی خود را دارند که مطابق با سیاست های آمریکا نیست.

انتهای پیام/

آمریکا ظریف را تحریم کرد

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر