کد خبر: ۷۰۴۰۵۱۷
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۰
فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران:
تنگسیری گفت: اگر حادثه‌ای در خلیج فارس رخ دهد کشور‌های جنوب خلیج فارس از تشنگی خواهند مرد.
 
حادثه‌ای در خلیج فارس رخ دهد کشور‌های جنوب خلیج فارس از تشنگی خواهند مرد/ ایران امنیت پایدار را در خلیج فارس ایجاد کرده است
به گزارش خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، دریادار علی رضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران در مراسم روز دریانورد و روز جهانی دریانوردی با بیان اینکه تاریخ نشان می‌دهد استعمارگران در خلیج فارس همواره حضور داشتند، گفت: کشور اسپانیا و سپس پرتغال ۱۱۷ سال در ایران و در خلیج فارس حضور داشتند و این نشان دهنده اهمیت خلیج فارس است.
 
او ادامه داد: در قرن نوزدهم با پیدایش نفت و گاز در خلیج فارس پای بیگانگان در منطقه باز شد و ابتدا انگلیسی‌ها و سپس آمریکایی‌ها در منطقه حضور پیدا کردند و تا به امروز حضور آن‌ها ادامه دارد و این نشان می‌دهد که خلیج فارس نه تنها از لحاظ نفت و گاز اهمیت دارد بلکه از لحاظ راه بردی هم در جایگاه بسیار مهمی قرار دارد.
 
دریادار تنگسیری با بیان اینکه اقتصاد در خلیج فارس یکی از موارد با اهمیت است، تصریح کرد: این منطقه حساس نیاز به امنیت دارد و ایران با توجه به آنکه طولانی‌ترین مرز را با خلیج فارس دارد و از سوی دیگر دارای جزایر مهم و راهبردی است؛ یکی از کشور‌های مهم در این بخش محسوب می‌شود.
 
فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران با بیان اینکه بار‌ها به کشور‌های هم سایه پیام داده ایم و در محافل آن‌ها شرکت کرده ایم، گفت: پیام صلح و دوستی و ثبات در منطقه خلیج فارس را از سوی ایران به آن‌ها اعلام کردیم؛ به طوری‌که در کشور‌های قطر، عمان و امارات پیام ایران را رساندیم.
 
او با اشاره به اینکه ارائه این پیام‌ها نشان دهنده صلح و دوستی ایرانیان در طول تاریخ و اهمیت این منطقه حساس است، گفت: ما اعتقاد داریم که یک به اضافه ۷ می‌تواند امنیت را در خلیج فارس و در این منطقه حساس ایجاد کند و ۷ کشور جنوبی خلیج فارس و ایران اسلامی به عنوان طولانی‌ترین کشور دارای مرز با خلیج فارس می‌تواند به ایجاد یک امنیت پایدار در منطقه کمک کند.

دریادار تنگسیری بیان کرد: آب‌راه‌های مهمی که در جنوب و شمال جزایر ما وجود دارد که یک آ‌براه امن، عمیق و مورد اطمینان است؛ به طوری‌که از لحاظ امنیت و ایمنی، آب‌راه ورودی به سواحل خلیج فارس مناسب‌ترین ساحل را می‌تواند برای دریانوردی فراهم کند. ما به دنبال امنیت این آب‌راه هستیم و پیام آن را به طور مداوم در رزمایش‌ها و محافل کشور‌های مختلف دیکته می‌کنیم.
 
او ادامه داد: حضور بیگانگان به گونه‌ای است که می‌خواهند به کشور‌های منطقه دیکته کنند که ما سلاح داریم و شما نیازمند سلاح هستید، آمریکا و انگلیس در منطقه به دنبال فروش سلاح به کشور‌های منطقه هستند، اما ما امنیت را در تنگه هرمز که جزء منزل ما است را به همسایگان خود اعلام می‌کنیم.
 
دریادار تنگسیری گفت: امروز قادر هستیم امنیت را در خلیج فارس برقرار کنیم و با همگرایی و همدلی که بین کشور‌ها وجود دارد، پیام صلح را اعلام کنیم و امروز به عنوان روز دریانوردی شعار امنیت دریانوردی را به طور مداوم اعلام می‌کنیم.
 
فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران با اشاره به اینکه ما قادر هستیم با همگرایی کشور‌های منطقه‌ای از قابلیت‌های خلیج فارس بهترین بهره را ببریم گفت: ما قادر هستیم در این منطقه، امنیت بسیار خوبی را ایجاد کنیم و بتوانیم نفت و گاز کشور‌های صنعتی را با امنیت مناسب‌تری تامین کنیم.
 
دریادار تنگسیری گفت: دشمنان برای حضور نا مشروع خودشان در منطقه مشروعیت ایجاد می‌کنند و با دشمن تراشی قصد دارند اعلام کنند که ایران به شما حمله خواهد کرد.
 
فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران گفت: ما بعد از انقلاب، وزارت جنگ را به وزارت دفاع تبدیل کردیم و دست دوستی را به سمت مسلمانان دراز کردیم. بعد از انقلاب، شهدای بسیار زیادی را تقدیم کردیم و این نشان می‌دهد که ما نیازی به کشور گشایی نداریم، زیرا که کشور وسیعی هستیم.

او افزود: نیروی دریایی سپاه و نیروی دریایی ارتش به رهبری مقام معظم رهبری دوش تا دوش امنیت را در خلیج فارس فراهم می‌کنند.
 
دریادار تنگسیری تاکید کرد: ما اجازه نمی‌دهیم اقتدار شهدای ما کم شود؛ اقتدار مردم ما به گونه‌ای بود که ۴۰ سال در مقابل استکبار ایستادند، بنابراین باید این اقتدار حفظ شود.
 
فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران گفت: ما با همین لباس نظامی مقابل همسایه‌ها حاضر می‌شویم و آن‌ها ما را تحسین می‌کنند که شما قهرمان هستید و مقابل استکبار ایستاده‌اید.

او گفت: امروز پیام ما از نظر امنیت است و دریانوردان هم اگر امروز اقتصادی روان در دریا دارند به برکت تلاش‌های نیرو‌های امنیتی، سازمان بنادر و دریانوردی و دیگر ارگان‌های مرتبط است.

وی بیان کرد: ما در جنگ، ناو ساموئل رابرتز را غرق کردیم و کشتی بریشتون را که مظهر آمریکایی‌ها بود، در جنگ مورد اصابت قرار دادیم. تاکنون سه‌ فروند کشتی انگلیسی با احتساب نفتکش آخر و دو کشتی آمریکایی را در دریا به زانو درآوردیم و برای اولین‌بار در طول تاریخ دریانوردی در مدیترانه حاضر شدیم.

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به وسعت ۲۵۰ هزار کیلومتری خلیج‌ فارس که به عنوان یک آبراه بسته در نظر گرفته می‌شود، گفت: اگر یکی از ناوهای اتمی که سوخت هسته‌ای دارند، مورد اصابت قرار گیرد، تأمین آب منطقه برای سال‌های سال با مشکل روبرو خواهد شد البته ما در ایران آب خوردن داریم اما کشورهای جنوب خلیج‌ فارس که آب آشامیدنی خود را از طریق آب شیرین‌کن‌ها تأمین می‌کنند، آب خوردن نخواهند داشت.

انتهای پیام/

تأمین امنیت در خلیج فارس با تلاش های نیروی دریایی سپاه و ارتش  

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر