کد خبر: ۷۰۴۰۷۹۶
گروه : قم » قم
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۷
رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم عنوان کرد؛

آیت الله یزدی گفت:مناصب امانت هستند و باید مناصب به کسانی واگذار شود که اهلیت داشته باشند،اختیار اشخاص مسئول هم جزو امانت است و هر مسئولی در حوزه کار خود اختیاراتی دارد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ازقم، آیت‌الله محمد یزدی رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه رئیس کل دادگستری استان قم در مرکز آموزش قوه قضائیه با اشاره به امانت بودن مناصب گفت: مناصب مسئولیت‌هایی هستند که با نصب محقق می‌شود، از جمله این مناصب، قضاوت است، البته قاضی باید فقیه جامع الشرایط باشد و علمای اسلام اتفاق نظر دارند که یکی از مسئولیت‌های فقیه جامع الشرایط، قضاوت است.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: در قرآن کریم آمده است که خداوند امانت را به بقیه موجودات عرضه کرد، ولی نپذیرفتند، اما انسان امانت را پذیرفت در حالی که نمی‌دانست که امانت الهی به چه اندازه سنگین است و انسان باید به ادای امانت به اهل خود بپردازد.

او ادامه داد: مناصب امانت هستند و باید مناصب به کسانی واگذار شود که اهلیت داشته باشند، اختیار اشخاص مسئول هم جزو امانت است و هر مسئولی در حوزه کار خود اختیاراتی دارد.

آیت‌الله یزدی با اشاره به تجربه ریاست خود در دستگاه قضایی اظهار کرد: یک برگه‌ای به مدت ۱۰ سال در دوره ریاست قوه قضائیه زیر میزم بود با این مضمون که اگر سمت همیشگی بود، به تو نمی‌رسید، پس باید توجه داشته باشیم که روزی این سمت از ما گرفته می‌شود.

او بیان کرد: نباید در اهلیت سنجی افراد برای دادن مناصب ملاحظات سیاسی، جناحی و قومیتی در نظر گرفته شود.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: عدل یعنی هر چیزی به جای خود است و عدل به معنای مساوات نیست، البته در عدل باید عرف نیز در نظر گرفته شود، باید از عرف پرسید که فردی تا دیروز نمی‌توانست که ماشینی را بخرد، اما اکنون ماشین ۱۰۰ میلیونی سوار می‌شود، این عادلانه است یا خیر.

آیت‌الله یزدی وجوب ادای امانت را براساس قرآن مطلق دانست و تصریح کرد: امانت در هر جایی که صدق کرد، باید به اهلش داده شود، البته تشخیص آن همیشه راحت نیست و باید توجه داشته باشیم که مسؤولیت را به کسی واگذار کنیم که اهلیت داشته باشند، بخشی از این مسؤولیت براساس قانون بر عهده شورای نگهبان است.

او افزود: هم مناصب و هم اختیارات جزو امانات هستند و هر چقدر که در زمینه اهلیت داشتن بررسی صورت بگیرد، جا دارد و در زمان انتصاب باید اهلیت احراز شود.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم عنوان کرد: بسیاری از قضات به وظیفه شرعی خود عمل کردند و برای تثبیت نظام اسلامی از همه چیز خود گذشتند.

آیت‌الله یزدی با اشاره به عملکرد شورای نگهبان اظهار کرد: نظر فقها در این شورا، نه نظر مراجع، بلکه نظر خود فقهای شورای نگهبان است و امکان دارد که نظر فق‌های شورای نگهبان، خلاف فتاوای مشهور است، البته در قبال نظر، ولی فقیه، احتیاط می‌کنند.

او تصریح کرد: مهم‌ترین کار قضات، حکم نوشتن است و قدرت فنی و علمی قضات و به کارگیری واژگان حقوقی در حکم نوشتن متجلی می‌شود، البته الزاما حکم‌های طولانی قوی‌تر از حکم‌های کوتاه نیستند.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم یادآورشد: باید اهلیت قضات احراز شود و آن‌ها براساس عدل قضاوت و حکم کنند، امانت و قضاوت قضایای عرفی هستند.

انتهای پیام/ح

انتصابات بدون ملاحظات جناحی و سیاسی باشد

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر