کد خبر: ۷۰۴۱۱۷۶
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۴

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت:در صورت اصلاح قانون مبارزه با موادمخدر حدود ۹۰ درصد معتادان متجاهر کشور ظرف امسال و سال آینده ساماندهی می‌شوند.

اهتمام سران سه قوه بر اصلاح قوانین حوزه مبارزه با مواد مخدربه گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه، سردار اسکندر مومنی در جلسه امروز شورای مبارزه با مواد مخدراستان کرمانشاه با تاکید بر لزوم اصلاح قانون در حوزه مقابله با مواد مخدر گفت: باید بپذیریم چرخه معیوبی در حوزه مقابله و مبارزه با مواد مخدر داریم، بطوری که همواره افرادی از خرده فروش و معتاد متجاهر دستگیر می‌شوند، اما به دلیل اشکالات موجود در قانون مجددا به چرخه مصرف و عرضه باز می‌گردند.

او افزود: معتاد متجاهر به آخر خط رسیده و قطعا ظرف سه ماه نمیتواند ترک کرده و به زندگی عادی برگردد و برای ساماندهی این فرد باید زمان بیشتری صرف شود و با آزادسازی، این فرد دوباره به چرخه برمیگردد از طرفی در بحث خرده فروشان نیز بعد از تلاش‌های بسیار نیروی انتظامی برای دستگیری این افراد، به دلیل ضعف قانون مجددا این افراد آزاد شده و به چرخه عرضه برمیگردند.

مومنی با اشاره به اهتمام سران سه قوه بر اصلاح قوانین در حوزه مبارزه با مواد مخدر، گفت: به احتمال زیاد اصلاح قوانین در این حوزه امسال صورت می‌گیرد.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر از طرح یاری گران زندگی به عنوان مصوبه مهم دیگر ستاد مبارزه با موادمخدر کشور یاد کرد وافزود: در این طرح اولویت با پیشگیری است و این طرح به معنی مردمی کردن مقابله و مبارزه با مواد مخدر است.

او بر اصلاح قانون در زمینه ساماندهی معتادان متجاهر نیز تاکید کرد وافزود: اگر قانون در این زمینه اصلاح شود ظرف امسال و سال آینده حدود ۹۰ درصد معتادان متجاهر کشور ساماندهی می‌شوند.

دبیر کل ستاد مبارزه با موادمخدر در ادامه با اشاره به صرف ۱۲ درصد از تولید ناخالص ملی در راستای مبارزه با مواد مخدر گفت: این میزان رقم بالایی محسوب می‌شود که میتواند در شرایط تحریم کمک حال کشور شود، اما به خاطر مبارزه با مواد مخدر هزینه می‌شود.


بیشتر بخوانید:اولویت ما پیشگیری از اعتیاد جوانان است


مومنی با اشاره به راهکار‌های مختلف در دنیا در بحث مبارزه با موادمخدر گفت: برخی کشور‌ها مثل آمریکا و کانادا سالهاست که مصرف مواد مخدر را آزاد کرده اند، اما این امر بعد از چندسال نتیجه‌ای نداشته و موجب سیر بسیار صعودی مصرف مواد مخدر دراین کشور‌ها شده بطوری که اگر شیوع مواد مخدر در کشور ایران پنج درصد است، این میزان در آمریکا بیش از ۱۰ درصد است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر به سیر صعودی کشفیات مواد مخدر کشور نیز اشاره کرد وافزود: متاسفانه به دلیل همسایگی با کشور افغانستان همواره با مشکل قاچاق مواد مخدر مواجه بوده‌ایم و سیر کشفیات ما از حدود ۲۰۰ تن در سال ۲۰۰۱ به بیش از ۹ هزار تن در سال ۲۰۱۷ رسیده است، یعنی رشدی حدود ۵۰ برابر.

انتهای پیام/ز

سیر صعودی کشفیات مواد مخدر کشور

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر