کد خبر: ۷۰۴۲۳۸۰
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۹

استاندار کرمانشاه گفت: عراقی‌ها مشتاق بازگشایی و فعالیت مرز رسمی سومار بوده و تلاش بر این است ظرف هشت روز آینده با مجوز نخست وزیری این کشور، دوباره بازگشایی شود.

مرز سومار در ۸ روز آینده بازگشایی می‌شودبه گزارش گروه استان‌هایباشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه، استاندار کرمانشاه گفت: با توجه به نقش مرز سومار در رونق اقتصادی استان‌های دیاله و کرمانشاه، عراقی‌ها و بخصوص استان دیاله مشتاق بازگشایی و فعالیت این مرز رسمی بوده و هیچ گاه به دنبال بستن آن نیستند از این رو تلاش بر این است ظرف هشت روز آینده با مجوز نخست وزیری این کشور، دوباره بازگشایی شود.

هوشنگ بازوند گفت: امروز ملاقاتی با استاندار دیاله و رئیس شورای این استان در مرز سومار انجام شد که عراقی‌ها مباحثی را در این نشست مطرح کردند.


بیشتر بخوانید:حجم بیشتر ترانزیت کالا در ایام اربعین به سمت مرز سومار است


او اظهار داشت: عراقی‌ها مباحثی در رابطه با ورود یک سری کالای ممنوعه از مرز سومار به نخست وزیری داده اند که ایشان هم براساس آن گزارش دستور تعطیلی موقت و یا بسته شدن مرز را دادند که این گزارش واقعی نبوده و استاندار دیاله نیز عنوان کرده کذب بوده از این رو براساس تفاهم نامه‌ای که امروز منعقد شد ان شاالله ظرف هفته آینده شاهد بازگشایی دوباره مرز سومار باشیم.

استاندار کرمانشاه گفت: روزانه ۳۰۰ کامیون کالا از مرز سومار به عراق صادر می‌شود و از این رو عراقی‌ها به شدت دنبال این هستند که این مرز بسته نشود.

بازوند همچنین در نشست امروز در مرز سومار اضافه کرد: موضوع رسمی شدن مرز سومار که به تصویب هیات وزیران رسیده است و در آستانه اربعین حجم صادرات کالا‌های دیگر مرز‌های رسمی کشور به سمت سومار منتقل خواهد شد بنابراین بازگشایی مرز سومار برای هر ۲ کشور اهمیت فوق العاده دارد.

وی تصریح کرد: درخصوص بازگشایی مرز خسروی هم طرف عراقی آمادگی خود را اعلام کرد و با توجه به اقدام‌های صورت گرفته از سوی دولت عراق، برخی کمک‌های ما نیز باید تزریق تا مرز خسروی به موقع بازگشایی شود.

مثنی تمیمی استاندار دیاله هم با اشاره به اینکه اهتمام لازم از سوی دولت عراق نیز برای بازگشایی مرز سومار وجود دارد، گفت: آماده کردن برخی زیرساخت‌ها در مرز سومار و توافق بر سر عدم ورود کالا‌های ممنوعه موضوعات مهمی است که پس از حل و فصل آن‌ها و صدور دستور نخست وزیری عراق شاهد بازگشایی مرز باشیم.

 او درخصوص مرز خسروی هم گفت: اقدام‌های لازم جهت بازگشایی مرز خسروی را انجام داده ایم و آمادگی بازگشایی مرز خسروی را داریم.

 

انتهای  پیام/ز

 

روزانه ۳۰۰ کامیون کالا از مرز سومار به عراق صادر می‌شود

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر