کد خبر: ۷۰۴۳۱۶۴
گروه : قم » قم
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۵
آیت الله علوی گرگانی عنوان کرد؛

آیت الله علوی گرگانی گفت:ولایت در تعبیر بزرگان دین به عنوان مغز ایمان معرفی شده است.

هر روز باید شاکر نعمت ولایت باشیمبه گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ازقم،آیت الله سید محمدعلی علوی گرگانی از مراجع عظام تقلید در پیامی به مناسبت فرارسیدن سالروز عید غدیر اظهار کرد: ما باید همواره به این نکته توجه کنیم که داشتن یک پدر و مادر ولایی و به دنیا آمدن در یک خانواده مؤمن، نعمتی از جانب خدا برای ما بوده و از این رو باید شُکرگزار این نعمت باشیم و حتی هر روز با خواندن دو رکعت نماز شُکر، حمد و سپاس الهی را بابت بهره مندی از «إکمال نعمت» و «ولایی بودن» به جای آوریم.

او با بیان اینکه ولایت در تعبیر بزرگان دین به عنوان «مغز اسلام» و «مغز ایمان» معرفی شده است، عنوان کرد: البته نوع شُکرگزاری بابت نعمت ولایت را در زبان دعا نیز به ما آموخته اند که دعای پُرمغز «الحمدُ لله جعل کمالَ دینه و تمام نعمته بولایه علیّ بن ابی طالب علیه السلام» از آن جمله است.

این مرجع تقلید در پاسخ به پرسشی درباره اهمیت ولایت و اینکه واجباتی مانند نماز، روزه و حج حتی پس از مرگ هم با گرفتن نیابت، قابل جبران است؛ اما ولایتی نبودن پس از مرگ جبران نمی‌شود، این نکته را تأیید و تصریح کرد: در این باره خداوند متعال در یکی از زیباترین و روان‌ترین آیات خود در قرآن به مسئله ولایت اشاره و می‌فرماید «و من یبتغِ غیرَ الاسلام دینا فلن یُقبلَ منه و هو فی الاخره مِن الخاسرین» بنابراین زیانکار کسی است که اسلام و ولایت را قبول نکند.

آیت‌الله علوی گرگانی در ادامه با اشاره به فرمایش امام صادق (ع) که ولایت امیرالمؤمنین (ع) را مهم‌تر از خویشاوندی با حضرت می‌دانند گفت: شاید اگر ما باشیم، بیشتر به این افتخار کنیم که از نسل ائمه معصومین (ع) هستیم؛ در حالی که شخصیتی مانند امام صادق (ع) به عنوان امام معصوم به صراحت بیان می‌فرماید که ولایت امیرالمؤمنین (ع) برتر از نعمت فرزندی آن حضرت است.

این مرجع تقلید مطالعه تاریخ اسلام را مهم خواند و افزود: با خواندن این تاریخ، عظمت معصومین (ع) و حماسه‌هایی مانند غدیر خُم بیشتر مشخص می‌شود.

او در عین حال کتمان کردن حادثه غدیر از سوی بسیاری از اصحاب رسول الله (ص) را یادآور شد و گفت: وقتی اکثریت جامعه به سمت و سویی حرکت می‌کند هر فرد خاص نیز ممکن است دچار وحشت و شک و شبهه شود و چنین تصور کند که اکثریت همیشه درست می‌گویند؛ در حالی که لزوما این گونه نیست.

آیت الله علوی گرگانی تعبیر «إتمام نعمت» در ولایت امیرالمؤمنین را تعبیری مهم در متون دینی خواند و ابراز امیدواری کرد که همه مؤمنان مشمول دعای امام‌هادی (ع) در حق عبدالعظیم حسنی (ع) – که فرمودند «ثبّتک اللهُ بالقول الثابت» - شوند و ان شاء الله در مسیر ولایت، ثابت قدم باقی بمانند.

انتهای پیام/ش

غدیر در بیان آیت الله علوی گرگانی

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر