کد خبر: ۷۰۴۳۵۶۸
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۸

صفحه تاریخ ایران و جهان وابسته به دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در اینستاگرام به بهانه سالروز فاجعه آتش‌سوزی سینما رکس آبادان مطلبی را به اشتراک گذاشت.

آیت‌الله خامنه‌ای چگونه از فاجعه سینما رکس باخبر شدند؟به گزارش خبرنگار حوزه اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، یکی از تلخ‌ترین روز‌های سینمای ایران در ۲۸ مرداد۵۷ رقم خورد، روزی که در آن سینما رکس آبادان به آتش کشیده شد و ۳۷۰ تماشاچی فیلم گوزن‌ها در آن سینما در آتش سوختند.

صفحه مجازی تاریخ ایران و جهان وابسته به دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه‌ای در اینستاگرام به بهانه سالروز این فاجعه تلخ مطلبی را به اشتراک گذاشته است که نحوه اطلاع یافتن ایشان از آتش سوزی سینما رکس را مطرح کرده است.

در این مطلب آمده است:

آیت‌الله خامنه‌ای چگونه از فاجعه سینما رکس باخبر شدند؟

رهبر انقلاب: ما جیرفت بودیم آن‌وقت، تبعید بودیم در جیرفت در این جریان سینما رکس. بنده بودم، مرحوم ربّانی شیرازی بودند، آقای ربانی املشی بودند، عدّه‌ای بودند از دوستان. خبر قضیه‌ی سینما رکس به ما رسید. ما نشستیم با‌هم مشورت کردیم گفتیم بیاییم ما یک اعلامیه درست کنیم؛ البته اعلامیه‌ مخفی، یعنی شب‌نامه نه به امضا؛ به نظرم این‌جوری می‌رسد که اعلامیه را منتشر کنیم و با یک امضای مثلاً کلی بفرستیم قم و این‌ها چاپ بشود که مردم در جریان قرار بگیرند.

نشستیم و اعلامیه‌ای با نظر همدیگر تهیه کردیم و فراهم کردیم و بعد مثلاً گفتند این جایش اشکال دارد، آن جایش را درست کردیم و آن جایش عیب دارد، آن جایش مثلاً عیبش را برطرف کردیم، یکی دو روز طول کشید تا آمدیم اعلامیه را بدهیم تایپ کنند؛ پلی‌کپی کنند؛ اعلامیه‌ی امام رسید دستمان؛ به کجا؟ به جیرفت. یعنی مثلاً چهار روز، پنج روز از حادثه نگذشته امام حاضر بود، در جیرفت حاضر بود. در تمام دوران مبارزه این مسأله وجود داشت. در همه جا، واقعاً! این یک حقیقت شگفت‌آوری است، در همه جا حاضر بود. ۶۱/۲/۱۷‌

 ۲۸ مرداد ۱۳۵۷، سینما رکس آبادان دچار آتش‌سوزی شد و جمعی از هم‌وطنان در این واقعه کشته شدند. انقلابیون بر این باور بودند که این اقدام از سوی دستگاه‌های امنیتی شاه و برای بدنام کردن انقلابیون طراحی و اجرا شده است. امام در پیامی در همین رابطه نوشت: «این مصیبت دل‌خراش براى شاه، شاهکار بزرگى است تا به تبلیغات وسیع در داخل و خارج دست زند و به بوق‌ها و مطبوعات دست‌نشانده داخل و نفع طلب خارج دستور دهد که هر چه بیشتر براى اغفال مردم این جنایت را منتشر و به ملت محروم و مظلوم ایران نسبت دهند تا در خارج، ملت حق طلب ایران را مردمى که به هیچ ضابطه انسانى و اسلامى معتقد نیستند معرفى نماید.


آیت‌الله خامنه‌ای چگونه از فاجعه سینما رکس باخبر شدند؟

انتهای پیام/‌

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر