کد خبر: ۷۰۴۴۸۹۰
تاریخ انتشار: ۰۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۷

شهرکرد دارای جاذبه‌های طبیعی فراوان و چشم‌اندازهای مسحورکننده است و می‌توان نام آن را در لیست مقاصد اصلی گردشگران ایران ثبت کرد.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ، شهرکرد یکی از شهر‌های سرسبز و زیبای ایران در استان چهارمحال و بختیاری است که قدمتی کهن دارد.

سفر به بام زیبای ایران +تصاویر

این شهر دارای جاذبه‌های طبیعی فراوان و چشم‌انداز‌های مسحورکننده است و می‌توان نام آن را در لیست مقاصد اصلی گردشگران ایران ثبت کرد.

گفته می‌شود که پیشینه این شهر تاریخی متعلق به دوران حکومت ساسانیان و اشکانیان است. همچنین این شهر مرتفع‌ترین مرکز استان ایران است و به همین دلیل اگرچه فریدون شهر بام ایران است، این شهر نیز جزو بلندترین شهر‌های ایران محسوب می‌شود. در ادامه مهم‌ترین و محبوب‌ترین جا‌های دیدنی شهرکرد را به شما معرفی می‌کنیم.

آبشار زردلیمه (بوینه) چهار محال بختیاری

آبشار زردلیمه، آبشاری بسیار زیبا و بکر است که میان کوه‌های سر به آسمان کشیده زاگرس و در راه کوچ عشایر در ۸۴ کیلومتری شهرکرد جای گرفته است.

سفر به بام زیبای ایران +تصاویر

وجود مراتع سرسبز و آثار تاریخی و باستانی نظیر پل خدا آفرین، ایل راه باستانی و سنگ حجاری شده ۶ هزار ساله، این ناحیه را به یکی از زیباترین نقاط گردشگری ایران و شهرکرد تبدیل کرده است.


بیشتر بخوانید : سفر به کاخ خورشید در ایام نوروز + تصاویر و فیلم


پل زمانخان سامان چهار محال بختیاری

سفر به بام زیبای ایران +تصاویر

پل زمان خان سامان در نزدیکی شهر سامان در ۲۰ کیلومتری شهرکرد روی رودخانه زیبای زاینده‌رود به دستور یکی از روسای عشایر به نام «زمانخان» به صورت دو دهنه هشت متری بنا شده است.

سفر به بام زیبای ایران +تصاویر

قلعه دزک چهار محال بختیاری

سفر به بام زیبای ایران +تصاویر

قلعه دزک یکی از قلعه‌های زیبای استان چهارمحال بختیاری در شهرکرد است که از دوران حکومت قاجار در این شهر دیدنی به جای مانده است. قلعه دزک معماری داخلی شگفت‌انگیزی دارد و بسیار تماشایی است.

سفر به بام زیبای ایران +تصاویر

جالب است بدانید که «علامه دهخدا» به مدت شش ماه در این قلعه اقامت داشته و به گفته ایشان، نوشتن کتاب «امثال و حکم» در این قلعه به ذهن‌شان رسیده است.

مسجد جامع شهرکرد 

سفر به بام زیبای ایران +تصاویر

مسجد جامع شهرکرد یکی از بنا‌های تاریخی شهرکرد و استان چهارمحال بختیاری است که به فرمان «حاج محمدرضا خان» در قرن ۱۳ هجری قمری در مساحتی نزدیک به ۲۵۰۰ متر مربع احداث شده است.

سفر به بام زیبای ایران +تصاویر

این مسجد از سه ورودی در شمال، شرق و غرب این بنا تشکیل شده است. از جمله نکات قابل توجه این بنا که نظر هر بیننده‌ای را جلب می‌کند، می‌توان به تزئینات و کاشی‌کاری‌های هفت رنگ و زیبای آن اشاره کرد.

شیر سنگی (بردشیر) چهار محال بختیاری

سفر به بام زیبای ایران +تصاویر

شیر سنگی از نماد‌های مردمان لُر بختیاری است که آن را روی قبر بزرگان و نامداران این ایل گذاشته‌اند. در گویش بختیاری این مجسمه‌ها را «برد شیر» می‌نامند. جالب است بدانید که این نماد علاوه بر این تندیس‌ها، در قالب گلیم و گبه‌هایی که بختیاری‌ها می‌بافند نیز وجود دارد.

سنگ نوشته‌های مشروطیت (پیر غار) چهار محال بختیاری

سفر به بام زیبای ایران +تصاویر

پیر غار در ۳۵ کیلومتری شهرکرد در مجاورت شهر فارسان قرار گرفته است. در این نقطه از استان چهارمحال بختیاری، چشمه‌های آب از داخل سنگ‌ها جریان دارند. روی قسمتی از صخره‌های این منطقه، سنگ‌نوشته‌هایی دیده می‌شود که نقش بختیاری‌ها را در انقلاب مشروطه روایت می‌کند. همچنین پیرغار از امکانات اقامتی خوبی برخوردار است.

خانه ستوده چالشتری چهار محال بختیاری

سفر به بام زیبای ایران +تصاویر

خانه ستوده چالشتری، در ۸ کیلومتری شمال شرق شهر کرد واقع است و قسمت حاکم‌نشین قلعه معروف چالشتر است که تنها بنای باقی‌مانده از این مجموعه تاریخی به‌شمار می‌رود. این خانه یا قلعه یادگاری از دوران صفوی و قاجار است.

سفر به بام زیبای ایران +تصاویر

خانه ستوده چالشتری علاوه بر داشتن معماری زیبا، از سه موزه آثار سنگی، موزه کار و زندگی و موزه مردم‌شناسی نیز تشکیل شده است.

حمام خان چهار محال بختیاری

سفر به بام زیبای ایران +تصاویر

حمام خان یادگاری به جای مانده از سال ۱۲۷۰ هجری قمری در جنوب‌غربی مسجد جامع شهرکرد است. این بنای تاریخی به همت «حاج محمدرضا خان» بنا شده است و دارای معماری زیبا و استحکام بسیار بالایی است.

پارک ملی تنگه صیاد چهار محال بختیاری

سفر به بام زیبای ایران +تصاویر

پارک ملی تنگ صیاد در مسیر شهرکرد به اصفهان در ۱۵ کیلومتری شهرکرد واقع شده است و از حیات‌وحش باورنکردنی و مناظر بی‌بدیل برخوردار است. بر طبق بررسی‌های انجام شده در این منطقه ۲۵۲ گونه از ۵۲ گیاه، شناسایی شده است.

موزه باستان شناسی (حمام پرهیزکار) چهار محال بختیاری

سفر به بام زیبای ایران +تصاویر

حمام پرهیزکار در دهه ۲۰ هجری شمسی بنا شده است و یکی از آخرین بنا‌های دوران پهلوی به سبک حمام‌های قدیمی ایران به‌شمار می‌رود. این حمام از سوی خانواده‌ای آزاده در دهه ۳۰ هجری شمسی وقف عام شد و در حال حاضر به‌عنوان موزه باستان‌شناسی شهرکرد از آن استفاده می‌شود.

سفر به بام زیبای ایران +تصاویر

در این موزه مجموعه‌ای از ابزار‌های سنگی متعلق به دوران نوسنگی، مجسمه‌های گلی با پیشینه‌ای ۹۰۰ ساله، ابزار و ظروفی مربوط به هزاره دوم و پنجم قبل از میلاد را می‌توانید مشاهده کنید.

مسجد اتابکان چهار محال بختیاری

سفر به بام زیبای ایران +تصاویر

مسجد اتابکان، بنایی به جای مانده از دوران حکومت اتابکان در خیابان ولیعصر شهرکرد است. در این مسجد، درب چوبی قرار دارد که بسیار قدیمی است و به ۸۰۰ سال پیش تعلق دارد. این اثر تاریخی در گذر زمان و در دوران مختلف بار‌ها مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفتی و اخیرا نیز مرمت و تعمیرات مختلفی در بخش‌هایی از آن انجام شده است.

قلعه جونقان (سردار اسعد بختیاری) چهار محال بختیاری

سفر به بام زیبای ایران +تصاویر

قلعه جونقان یا قلعه سردار اسعد بختیاری در شهر جونقان در ۴۵ کیلومتری شهرکرد در استان چهارمحال بختیاری واقع شده است. این قلعه را «علی قلی خان سردار اسعد بختیاری» در سال ۱۳۱۸ هجری قمری برای سکونت خود در مساحتی برابر ۱۴ هزار متر مربع ساخته است.

تالاب چغاخور چهار محال بختیاری

سفر به بام زیبای ایران +تصاویر

تالاب چغاخور یکی از تالاب‌های زیبا و چشمگیر کشور در شهر بروجن در نزدیکی شهرکرد چهارمحال بختیاری است. بهترین زمان برای سفر به این تالاب فصل تابستان است؛ زیرا به جز آرامش و زیبایی می‌توانید پرندگان محلی و مهاجری نظیر غاز، اردک، حواصیل و لک‌لک را نیز در این تالاب تماشا کنید.

پل خراجی چهار محال بختیاری

سفر به بام زیبای ایران +تصاویر

پل خراجی در جنوب‌غربی روستای خراجی در فاصله ۳۰ کیلومتری شهرکرد روی رودخانه کیار احداث شده است. قدمت این پل متعلق به دوران حکومت صفوی است. طول پل خراجی ۵۴ متر و بالاترین ارتفاع آن ۵ متر و فاصله دهانه‌های آن متغیر و به طور متوسط ۲ و نیم متر است.


بیشتر بخوانید : سفر به شهر طلای سبز در ایام نوروز + تصاویر و فیلم


امامزادگان حلیمه و حکیمه خاتون چهار محال بختیاری

سفر به بام زیبای ایران +تصاویر

امامزادگان حلیمه و حکیمه خاتون یکی از آثار ملی ایران است که در خیابان، ولی عصر جنوبی شهرکرد واقع شده است. قدمت این بنا به دوران حکومت قاجار باز می‌گردد. گفته می‌شود که حلیمه و حکیمه خاتون دختران «ابراهیم مجاب» از فرزندان «حضرت امام موسی‌بن‌جعفر» هستند.

قلعه سورک چهار محال بختیاری

سفر به بام زیبای ایران +تصاویر

قلعه سورک در ۴۰ کیلومتری جنوب‌شرقی شهرکرد، در روستای سورک، حدود ۹۰ سال پیش در دوران حکومت قاجار توسط «نصیرخان» ملقب به «سردار جنگ» با معماری جالب و درونگرا بنا شده است.

کمربند سبز حاشیه زاینده رود 

این ناحیه از شهرکرد و استان چهارمحال بختیاری در تمامی مسیر زاینده‌رود با داشتن آب و هوایی مطلوب، فضای سبزی مناسب و چشم‌انداز‌هایی بی‌نظیر به مدت ۶ ماه پذیرای هزاران گردشگر و مسافر است.

تالاب گندمان چهار محال بختیاری

سفر به بام زیبای ایران +تصاویر

تالاب گندمان یکی از آبگیر‌های حوزه آبریز آقبلاغ است که در فاصله‌ای نه چندان دور از تالاب معروف چغاخور قرار گرفته است. بخشی از آب خروجی تالاب چغاخور در این تالاب سرازیر می‌شود.

هتل‌های چهار محال بختیاری

هتل کوهرنگ شهرکرد

استان چهار محال و بختیاری - شهرستان کوهرنگ (در فاصله ۹۱ کیلومتر شهرکرد) - روبروی آبشار

هتل بام بروجن شهرکرد

استان چهار محال و بختیاری - شهرستان بروجن (با فاصله ۷۰ کیلومتری از شهرکرد) - بعد از میدان جهاد

هتل دیبا شهرکرد

شهرکرد - میدان معلم - روبروی پارک لاله

هتل دیبا شهرکرد

شهرکرد - میدان معلم - روبروی پارک لاله هتل پارسیان آزادی شهرکرد

هتل دیبا شهرکرد

شهرکرد - میدان معلم - روبروی پارک لاله

هتل پارسیان آزادی شهرکرد

استان چهار محال بختیاری - شهرکرد - بلوار فارابی - هتل پارسیان آزادی شهرکرد

هتل آپارتمان دامون شهرکرد

شهرکرد - خیابان دوازدهم - محرم شمالی - میدان بسیج

مهمانسرای جهانگردی شهرکرد

شهرکرد - خیابان شریعتی - روبروی شهرداری

هتل مجتمع آفتاب چغاخور شهرکرد

استان چهارمحال و بختیاری - شهرکرد- مسیر جاده خوزستان - منطقه‌ی توریستی چغاخور

بیمارستان های استان چهارمحال بختیاری

سفر به بام زیبای ایران +تصاویر

رستوران های شهرکرد

رستوران شمال شهر

سفر به بام زیبای ایران +تصاویر

نشانی: شهرکرد، خیابان کاشانی، نبش کوچه ۶۳

تلفن: ۰۳۸۳۲۲۲۲۹۷۹

رستوران تخت جمشید

نشانی: شهرکرد، بلوار امام رضا، میدان معلم، دروازه اصفهان، نبش کوچه ۱۰۶

تلفن: ۰۳۸۳۳۳۳۸۴۵۵

در رستوران تخت جمشید با چیدمانی قدیمی روبرو هستید. میز و صندلی‌های فلزی، اما پاکیزه. منوی رستوران ایرانی است.

رستوران قصر

سفر به بام زیبای ایران +تصاویر

نشانی: شهرکرد، بلوار کاشانی، روبروی دانشگاه علوم پزشکی

رستوران قصر رستورانی خوب با منوی ایرانی که در شهرکرد خیلی معروف است؛ پیشنهاد بعضی از مشتریان کباب قفقازی است.

سفره‌خانه فردوسی

تلفن: ۰۳۸۳۲۲۵۴۳۵۵

رستوران سنتی فردوسی در بنایی قدیمی با چیدمانی سنتی و چشم‌نواز برپا شده است. علاوه بر موسیقی زنده می‌توانید از مزه‌ی خوب غذا‌ها لذت ببرید.

سفره‌خانه سنتی چلچراغ

سفر به بام زیبای ایران +تصاویر

نشانی: شهرکرد، چهارراه فردوسی

چلچراغ طراحی سنتی زیبا و چشم‌نواز را در کنار بو‌ها و مزه‌های خوش قرار داده تا یک وعده غذای دلچسب برای شما فراهم شود.

رستوران قاشق نقره‌ای

نشانی: شهرکرد، خیابان کاشانی

سفره‌خانه چوبین

نشانی: شهرکرد، خیابان باهنر، نبش کوچه ۵۰

تلفن: ۰۳۸۳۲۲۵۴۶۳۷

رستوران خوزستان

سفر به بام زیبای ایران +تصاویر

نشانی: شهرکرد، بین خیابان، ولی عصر و فردوسی

تلفن: ۰۳۸۳۲۲۲۲۸۰۹

خوزستان یکی از رستوران‌های قدیمی شهرکرد است که منوی ایرانی دارد. از خوراک زبان تا انواع کباب و ماهی را می‌توانید سفارش بدهید.

فست فود سیزده

نشانی: شهرکرد، خیابان کاشانی

برای میل کردن پاستا و پیتزای خوب و خوشمزه در شهرکرد می‌توانید به سیزده بروید.

فست فود کش لقمه

سفر به بام زیبای ایران +تصاویر

نشانی: شهرکرد، خیابان کاشانی، بین کوچه ۱۴ و ۱۶

تلفن: ۰۳۸۳۳۳۱۲۷۷

برای تنوع هم که شده، گذر ما به فست‌فود‌ها می‌افتد. کش‌لقمه کیفیت قابل‌قبولی دارد و پیتزا و ساندویچ‌های خوشمزه ارائه می‌کند.

رستوران و کافی شاپ کی تو

نشانی: شهرکرد، خیابان سعدی، خیابان دوازده محرم

تلفن: ۰۳۸۲۲۲۲۱۲۲

K۲ یک گزینه‌ی خوب برای میل کردن پیتزا و ساندویچ است. می‌توانید بعد از غذا، در کافه نوشیدنی سرد یا گرم سفارش بدهید و خستگی سفر را از تن بیرون کنید.


بیشتر بخوانید: سفر به شهر کهن در ایام نوروز + تصاویر 


پدر خوب

سفر به بام زیبای ایران +تصاویر

نشانی: شهرکرد، خیابان کاشانی، نبش کوچه شهید رجایی

تلفن: ۰۳۸۳۱۰۰

رستوران زنجیره‌ای همیشه برای افرادی که اهل ریسک در مزه‌ها نیستند، گزینه‌ی امنی به‌شمار می‌رود. انواع پیتزا، ساندویج و برگر را می‌توانید در رستوان پدرخوب میل کنید.

کافه دمنوش

نشانی: شهرکرد، بلوار شریعتی، روبروی برج‌های دوقلو

تلفن: ۰۳۸۳۲۲۶۲۰۹۶

نوشیدنی گرم و دلپذیر کافه دمنوش کاری می‌کند نیروی دوباره‌ای پیدا کنید و به تماشای دیدنی‌های شهرکرد ادامه بدهید.

کافه لئو شهرکرد

نشانی: شهرکرد، بلوار شریعتی، بین چهارراه اداره برق و، ولی عصر

تلفن: ۰۳۸۳۲۲۲۰۷۳۳

اگر حوالی خیابان شریعتی شهرکرد بودید، می‌توانید به کافه لئو سر بزنید و قهوه یا چای سفارش بدهید.

کافی شاپ نارین

نشانی: شهرکرد، خیابان کاشانی

تلفن: ۰۳۸۳۲۲۴۳۴۵۵

نارین یکی از کافه‌های خوب شهرکرد است که می‌توانید با خیال راحت بروید.

انتهای پیام/ز

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر