کد خبر: ۷۰۴۵۲۱۳
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۶

خرمای شاهانی شهرستان جهرم ثبت ملی شد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، محمدرضا رضایی کوچی نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی گفت: با تلاش و کوشش محمد مرادی جوان کارآفرین جهرمی که مدیریت یک شرکت تجاری را بر عهده دارد، گواهی‌نامه ثبت نشانه جغرافیایی برای خرمای شاهانی جهرم به دست آمد و این محصول ثبت ملی شد.

او افزود: این گواهی‌نامه به شماره ۰۰۰۳۲۶الف/۸۹ و شماره ثبت نشانه جغرافیایی ۱۶-جی‌آی در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به نام محمد مرادی ثبت شده است.

رضایی کوچی اظهار کرد: معرفی شهرستان جهرم به عنوان مرکز پایلوت اجرای طرح مطالعاتی خرمای شاهانی از تولید تا صادرات در دستور کار قرار گرفته که تبدیل باغداری سنتی به باغداری مدرن، افزایش درآمد تولیدکنندگان، افزایش سطح تکنولوژی و دانش فنی در تولید مواد غذایی ارگانیک، از از جمله مزایای اجرای این طرح است.

خرمای شاهانی هم به صورت خشک و هم به صورت‌تر برداشت می‌شود و از نظر شکل و ظاهر با ارقام دیگر خرما متفاوت است. از نظر ظاهری نیز شکل این درخت نخل با سایر ارقام نخل تفاوت دارد.

خرمای شاهانی یکی از ارقام خرما در ایران است. میوه آن کشیده و دارای نوکی باریک است و رنگ آن قهوه‌ای روشن است.  قدمت کاشت این نوع خرما در جهرم دست کم به قرن دهم قمری و اوایل دوره صفویه می‌رسد. خرمای شاهانی یکی از مهمترین و فراوان‌ترین ارقام خرمای فارس است که حدود ۹۵ درصد از نخل‌های جهرم را شامل می‌شود.

این نوع خرما جزء خرما‌های نرم است، اما به صورت خشک هم برداشت می‌شود و به علت شیرینی زیاد و خوش‌رنگی خرمای آن، مصرف داخلی فراون دارد. خارک این رقم نیز شیرین است و مقداری از محصول شاهانی به صورت خارَک به مصرف می‌رسد.

در جهرم سالانه ۴۰هزارتن خرما تولید می‌شود که بیش از ۱۰‌هزارتن آن به کشور‌های خارجی صادر می‌شود. شهرستان جهرم رتبه نخست تولید این محصول را در فارس به خود اختصاص داده است.

شهرستان جهرم در فاصله ۱۹۳ کیلومتری از جنوب شرق شیراز قرار دارد.
انتهای پیام/م

ثبت ملی خرمای شاهانی

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر