کد خبر: ۷۰۴۵۲۲۶
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۱
به بهانه روز پزشک؛

یک شهریور روز پزشک است و به همین بهانه سراغ دو پیشکسوت این حرفه شریف رفتیم و در مورد چالش‌های این حوزه به بحث و گفتگو پرداختیم.


به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، در کشور ما بیست و سوم اوت مقارن با اول شهریور ماه که همزمان با زادروز تولد ابوعلی سینا است برای روز پزشک در نظر گرفته شده است. ابوعلی سینا از مشهورترین و تاثیرگذارترین فیلسوفان و دانشمندان ایران محسوب می شود و به همین دلیل تصویرش این دانشمند روی جلد دفترچه‌های نقش بسته است.

کشور‌های مختلف روز‌های متفاوتی را به این موضوع اختصاص داده اند برای مثال در آمریکا ۳۰ مارس به بزرگداشت پزشکان اختصاص داده‌اند، در این تاریخ و سال ۱۸۴۲ دکتر لانگ برای نخستین بار داروی بیهوشی «اتر» را در عمل جراحی به عنوان بیهوش کننده استفاده کرد و بیماری را تحت عمل جراحی قرار داد یا در کشور ویتنام برای نخستین بار روز پزشک در تاریخ ۲۷ فوریه سال ۱۹۵۵ جشن گرفته شد.

گزارش روز پزشک//////////خطر بد بین شدن مردم به جامعه پزشکی/

در کشور کوبا ۳ دسامبر که سالروز تولد «کارلوس جوان فینلی» است برای روز پزشک در نظر گرفته شده است؛ او یک پزشک و دانشمند کوبایی تبار بود به عنوان پیشگام تب زرد در جهان معروف است و در سال ۱۸۸۱ برای نخستین بار تئوری پشه ناقل تب زرد را مطرح کرد، در سایر کشور‌ها هم ماجرا بر همین منوال است، همه کشور‌ها روزی را برای قدردانی از رپوش سفید‌ها در نظر گرفته‌اند.

در طول این سال‌ها رشته‌ پزشکی تغییرات زیادی را تجربه کرده است، دیگر خبر از آن روز‌ها نیست که فردی سراسیمه خود را به منزل پزشک می‌رساند و از او تقاضای کمک می‌کرد، زمانی که حرفی از کارتخوان و مالیات نبود و هر کس با هر آنچه که از دستش بر می‌آمد زحمات پزشک را جبران می‌کرد؛ پزشکان ما از دوران جنگ عبور کرده‌اند و آموختند که با دست خالی و عشق بیماران را درمان کنند و امروز برای هر عضوی یک رشته تخصصی به وجود آمده است.

گزارش روز پزشک//////////خطر بد بین شدن مردم به جامعه پزشکی/

ناصر سیم فروش رئیس بخش اورولوژی و پیوند کلیه بیمارستان لبافی نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: به لطف خدا این سی و نهمین سالی است به ارائه خدمات پزشکی به مردم کشورم می‌پردازم از سال ۵۹ و بعد از دریافت مدرک تخصص به تهران بازگشتم تا به مردم کشورم خدمت کنم و افتخار می‌کنم که در دوران دفاع مقدس عضوی از تیم اورژانس بودم و توانستم بخشی از این جامعه گذاری به هنگامه حملات در جبهه های جنگ حضور داشته باشم.

وی ادامه داد: حالا بعد از چند سال در کشوری زندگی می کنم که حرف اول را در پزشکی منطقه می‌زند و افراد زیادی برای درمان و آموزش از کشورهای خارجی به آن مراجعه می کنند.

سیم فروش گفت: هنوز هم هر روز با تعداد زیادی از دانشجویان سر و کار دارم و تلاش می کنم آنچه که باید بدانند را به آنان ارائه کنم؛ دانشجویان جوان باید یاد بگیرند که پزشکی نیاز به نوع خاصیت رفتار، پوشش، کلام و غیره دارد؛ باید با برخورد مناسب هم جدی گرفتن بیمار انتظارات آنها را برطرف کنیم و باید به بیمار اهمیت بدهیم و این اهمیت را به او نشان بدهیم اینجا حس خوبی داشته باشد.

رئیس بخش اورولوژی و پیوند کلیه بیمارستان لبافی نژاد گفت: پزشکان کشور ما خدمتگزاران مردم هستند و این را در ۸ سال جنگ تحمیلی ثابت کردند چه آنان که شهید شدند و چه آنان که کماکان به ارائه خدمت به مردم و کشور می پردازند.

او تصریح کرد: رابطه بین پزشک و بیمار یک رابطه ی بسیار مهم و انسانی است بنابراین هر دو باید احترام همدیگر را حفظ کنند حتی اگر اشکالی در نظام سلامت و وجود دارد نباید آن را بزرگ و مردم را نسبت به جامعه پزشکی بدبین کنیم.

سیم فروش پزشکان این کشور را بی‌نظیر خواند و گفت: خدمت به مردم کشور اصل کار پزشکان است؛ من به خودم افتخار می کنم که بیشتر عمرم را در بیمارستان های دانشگاهی و تأمین اجتماعی گذراندم تا بتوانم خدمات لازم را به مردم نیازمند کشورم برسانم ،در طول این سالها  بیمارستان به عنوان خانه و بیماران حکم خانواده من  را داشتند.

روزگار تلخ مرگ و میر بیماران دیالیزی

رئیس بخش اورولوژی و پیوند کلیه بیمارستان لبافی نژاد تصریح کرد: پزشک شدن کار دشواری است، باید سخت کوش باشید و برای این کسب علم و مهارت لازم تلاش کنید؛ اغلب پزشکان به هیچ رشته یا کار دیگری فکر نکرده‌اند و تنها به دنبال خدمت به مردمشان هستند؛ زمانی را به یاد داریم که پیوند به این گستردگی در کشور وجود نداشت و جلوی چشم ما بیماران دیالیزی به کما رفته و فوت می کردند اما امروز شاهد آن هستیم که بیش از پنج هزار پیوند فقط در همین بیمارستان انجام شده است.

گزارش روز پزشک//////////خطر بد بین شدن مردم به جامعه پزشکی/

در چند سال اخیر مشکلات و اختلالات حوزه درمان کمی بیش از گذشته به چشم می‌خورد؛ نمی‌توانیم بگوییم پزشکان بد شده‌اند یا برخی تخلفات بین آنها افزایش پیدا کرده است اما شاید لکه سیاه روی روپوش سفید بیشتر از سایر لباس‌ها به چشم می‌آید؛ دیدن تخلف در بین پزشکانی که با جان مردم سرو کار دارند با با تخلف در سایر شغل‌ها متفاوت است.

 این موضوع هجمه‌‎های موجود به سمت پزشکان را افزایش داده؛ این انتقادها که ممکن است به حق یا به ناحق باشد دل بسیاری از پزشکان را رنجانده و آن‌ها را گاه مند کرده است، به طوری که محمد رضا ظفرقندی رییس کل سازمان نظام پزشکی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، ترجیح داد به جای تکریم و قدردانی از همکارانش این گلایه‌ها را به گوش مردم کشور برساند.

او ضمن تبریک این روز به جامعه پزشکی گفت: اینجانب به عنوان نماینده منتخب جامعه پزشکی ایران بیش از این که قصد تکریم و تقدیس همکارانم را داشته باشم، به دلیل جفاهای روزافزون و فشارهای ناروایی که در حق این قشر عزیز و پیشرو به ناحق اعمال می شود؛ لازم می دانم مواردی را بازگو و همه را به تفکر و تامل در این موارد دعوت  و قضاوت را به وجدان عمومی واگذار ‌کنم. حرفه پزشکی امروز در معرض حملات همه جانبه است. یک روز طرحی غیر کارشناسی و جهت دار برای افزایش ظرفیت رشته های پزشکی رونمایی می شود، بدون اینکه به زیرساخت های لازم برای چنین کاری توجه شود. انگار که ارائه کنندگان نمی دانند یا نمی خواهند بدانند، که تربیت پزشک بدون استانداردهای آموزشی قابل قبول جان مردم را در معرض خطر قرار می دهد.

واکنش یکپارچه پزشکان جلوی پیوند عضو از محکومین به اعدام

ظفرقندی ادامه داد: روزی دیگر با پیشنهاد دستورالعملی برای استفاده از اعضای بدن محکومین به اعدام برای پیوند به بیماران نیازمند، جامعه پزشکی را دچار تنش و التهاب کرد که خوشبختانه با واکنش قوی و یکپارچه جامعه پزشکی و پیوند اعضاء کشور مواجه شد. به زعم اینجانب این مورد نمونه‌ای بود از حساسیت درست و دقیق جامعه پزشکی در مورد موضوع بسیار مهم استقلال حرفه ‌ای که نشان داد پزشکان بر اساس یک سنت تاریخی نسبت به آنچه که در بیرون مطب ها و بیمارستان ها و اتاق عمل ها، اما مرتبط با فعالیت حرفه ایشان اتفاق می افتد، بی تفاوت نبوده و نیستند؛ پزشکان آنچه را که بر خلاف اخلاق حرفه ای خود بدانند از طرق قانونی و مدنی پیگیری می کنند. در همین مورد هم واکنش منطقی و یکپارچه جامعه پزشکی که مبتنی بر استدلال های اخلاقی دقیق بود پیامد مورد نظر را به بار آورد و مورد پذیرش  مسئولین محترم قوه قضائیه قرار گرفت.

رئیس سازمان نظام پزشکی بیان کرد: شاید از همه دردناک تر حملات برخی کارشناس نماها است که متاسفانه با ارائه آمار و اطلاعات مغلوط ، در شرایطی که فشار اقتصادی مردم عزیزمان را تحت تاثیر قرار داده است، تلاش می کنند که جامعه شریف پزشکی را افرادی ‌عافیت طلب و مال اندوز جلوه دهند؛ این افراد به خوبی می دانند که از یک طرف آنچه که در مورد درآمد پزشکان می گویند در قریب به اتفاق موارد درست نیست. از سوی دیگر وجود یک درآمد مناسب برای افرادی که از نخبه ترین اقشار جامعه بوده و در عین حال سال‌ها علاوه بر تلاش و تحمل سختی های زیاد  در دوره های آموزشی خود شامل کارآموزی، کارورزی، دستیاری تخصصی و فوق تخصصی سخت ترین شرایط کاری و زندگی را تحمل کرده‌اند، پس در میانسالی ممکن است بتوانند درآمد قابل قبولی داشته باشند، خلاف انصاف و عدالت نیست.

گزارش روز پزشک//////////خطر بد بین شدن مردم به جامعه پزشکی/

او بیان کرد: جامعه پزشکی شاید تنها گروهی باشد که در ازای این آموزش ها ملزم می‌شود در چهارچوب طرح نیروی انسانی سال‌ها در دورافتاده ترین و محروم ترین مناطق کشور خدمت کنند؛ دراین شرایط طرح از مزایای قانون تبعیت از همسر برای انتخاب محل طرح خود هم محروم هستند. خواسته من از نخبگان علوم انسانی و به ویژه جامعه شناسان عزیز این است که با نگاه علمی و فنی بر این مسائل نور بتابند تا مانع عوام فریبی شوند.

ظفرقندی تصریح کرد: هشدار می دهم که در پیش گرفتن روش تخریبی توسط اینگونه افراد باعث ایجاد خدشه در اعتماد مردم به پزشکانشان می‌شود که پیامدهای بسیار ناگواری برای مردم دارد. طبابت امری خطیر است و طبیب برای انجام وظیفه بسیار حساس خود نیاز به آرامش روان و بدور از هیاهوی غوغاسالاران و عوام‌فریبان دارد. 

رئیس سازمان نظام پزشکی با اشاره به دخالت برخی در امور پزشکی گفت: پیامد خطرناک دیگر بدبین شدن مردم به طبابت علمی و رو آوردن برخی از آنها به سودجویانی است که هر روز در شکلی ادعای درمانگری می کنند و هر چه بتوانند را دستاویز  سودجویی خود قرار می دهند. تا جایی که گاه دین و اعتقادات مذهبی مردم  با عناوینی چون طب اسلامی روشی برای مدعیان دروغین درمانگری می شود و  تا جایی که بر اساس اوهام خود اولیه ترین الزامات سلامت جامعه از جمله واکسیناسیون کودکان بی گناه را به خطر می اندازند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۲۹
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۲
بيشتر پزشکان طماع هستن ولي خدا حفظش کنه سمت ما يک پزشک هست خيلي به درد خانواده هاي نداره ميرسه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۲
پزشک اطفال مفت بچه تو رو ویزیت کنه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۲
پزشک چون پول خواسته ادم بدی شده؟پزشکا رایگان کار کنند؟ یک وکیل رایگان کار می کنه؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
مهدی
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۲
شما پزشکی رو با وکالت یکی میکنی گلم؟وکیل قسم بقران خورده؟پزشک جایگاهش با خیلی مشاغل فرق داره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۲
ملت عزیزچرا باید پزشک پول نگیره؟پزشک فقیر باشه باشغل طاقت فرسایی که داره نمی تونه کار ومطالعه وشب زنده داری کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۱
چرا افقط پزشکان از خودشون تعریف می کنند کسی دیگری از این قشر بی سواد راضی نیست .
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۱
چرا راه دور میرید
در تهران قیر فروش وضعش با دکتر متخصص یکی است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۱
پزشکان از بیماران خیلی پول می گیرند
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۱
روز پزشك مبارك باد
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۱
سلام. بودجه کشور به علوم پزشکی اختصاص داره ورشته انسانی وریاضی که علم مادر هست وپایه واساس پیشرفت کشور هست دیگه به خاطر اهمیت ندادن داره ریشه ای قطع میشه واینکه امید وارم انحصار رشته پزشکی بشکنه تا پزشک اونقدر زیاد بشه مثل رشته حسابداری تا دیگه دانش آموزا نرن رشته تجربی.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۱
چی ؟
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۵:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۱
هچی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۱
خواهش میکنم یک سری به بیمارستان بزنید تا از یک واقعیت تلخ متوجه بشید
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۵:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۱
من بیمارستان نمیرم
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۱
-وقتی که سالها سوالات کنکور فروخته میشد
-هنوز سهمیه کنکور خانواده معظم شهدا و جانبازان( هر نوع کمک دیگه ای حقشون هست، بجز شغلی که لیاقتشون نیست)
-سهمیه هئیت علمی دانشگاههای دولتی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۱
شمابرید درمانگاه بیمارستان خصوصی واسه ویزیت میگه حتما باید پول نقدبدی کارت بانکی قبول نمیکنند میدونید دلیلش چیه؟ چون نمیخوان مالیات بدن بازمیگین پزشکان مال اندوزو نیستن! من چندباردرمانگاه بیمارستان درتهران رفتم همش اینطوره میگه حتما باید پول نقدبدی درحالیکه جلوشون حداقل ۲ دستگاه پوز هست درضمن واسه فیبراسکن کبد هم بیمارستان .... رفتم حدود ۳۰۰هزارتومان پولشه ازقبل گفتن حتما باید پول نقدبیاری اماواسه آندوسکوپی کارت قبول کرد بیمارستان رسالت !!!
باشگاه خبرنگاران جوان لطفا ازاین موصوع حتما گزارش تهیه کن و خبرش رو به عموم مردم برسون تا دیگه کلنیک های بیمارستان خصوصی نتونند باکمال بیشرمی توروز روشن از حسابرسی مالیات در برن
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۱
روز پزشک به همه پزشکانی که با عشق به درمان بیمارن وارد این حرفه شدن تبریک میگم. کسایی که از دهها سال جوونیشون میگذرن تا بتونن درمانگر باشن.
و امیدوارم روزی توی کشورمون ملاک انتخاب هر شغل، علاقه و استعداد باشه، نه مسائل دیگه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۱
در بسیاری از کشورها هزینه درمان رایگان است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۱
پزشکان مسن تر وجدانشون بیشتره،نسل جدیدشون اکثرا پول می گیرند و
شان پزشکان را پایین اوردهاند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۱
بیماران تنها باید دغدغه بیماریشان را داشته باشند نه دغدغه هزینه بیمارستان خصوصی و زیر میزی و وسایل پزشکی..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۱
در کشور ما به پزشکان خیلی اهمیت می دهندو بقیه کنار شده است و کاری هم به کارشان ندارندیکی همین زیر میزی که هم دستمزدشان را از بیمارستان میگیرند هم زیرمیزیهای چند میلیونی میگیرند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۱
آقای رئیسی در مورد زیر میزی گرفتن بیشتر پزشکان لطفا دخالت کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۱
در بعضی کشورها ارتباط مالی بین پزشک و بیمار وجود ندارد مانند ژاپن
پزشکان فقط در بیمارستانهای دولتی کار میکنند و اجازه داشتن مطب ندارند
البته باید بیمارستانهای دولتی هم بطور کامل تجهیز شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۱
از آقای رئیسی درخواست داریم در قضیه زیر میزی گرفتن بسیاری از پزشکان ورود کند مقابله کند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۱
جلو زیر میزی که دیگر رومیزی شده است بگیرید .
ایران و چندین کشور جهان سومی بیشترین حقوق را به پزشکان میدهد .قبح زیر میزی از بین رفته است.
ناشناس
|
Germany
|
۰۸:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۱
به عنوان روز پزشک باید گفت درست حدس زده شده که پزشکان از شروع دوره به فکر مال اندوزی می‌باشند و بقیه نفسانیاتشان خوب است در گزینش این افراد حتی درنمرات بالا بیشتر دقت شود.
احسان
|
France
|
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۱
تعداد پزشک از میانگین مورد نیاز خیلی کمتره
درآمد پزشک در ایران ور مقایسه با سایر اقشار بسیار بالاتره در حقیقت وحشتناکه
بسیاری ازشون پول پرست هستن
برای هر مریض 4 دقیقه وقت میزارن و با مریض بد رفتار میکنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۱
بعضی پزشکان واقعا قسمی که خورده اند را فراموش کرده اند مثل دکتر متخصص اطفالی که میخواستم نوزاد خودم را که طب بسیار بالایی داشت را پیشش ببرم .گفت اول ۵۰ تومن پول نقد بیار
واقعا جای تاسفه
کاش کسی پیگیری میکرد
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۵:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۱
چرا طب بسیار بالایی داشت
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر