کد خبر: ۷۰۴۷۵۵۰
گروه : همدان » همدان
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۹

رئیس شورای اسلامی شهر نهاوند از اجرای طرح بازآفرینی شهری در ۵ محله این شهرستان خبر داد.

اجرای طرح بازآفرینی شهری در ۵ محله نهاوندبه گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان، عبدالعلی ملکی، رئیس شورای اسلامی شهر نهاوند با اشاره به ویژگی‌های محلات افزود: به منظور اجرای طرح بازآفرینی شهری، ۵ محله در شهر نهاوند با هدف احیاء و توانمند سازی این محلات به لحاظ تاریخی و اقتصادی در نظر گرفته شده است.

او گفت: بخشی از این محلات دارای نقش تاریخی بوده و بخشی به عنوان سکونتگاه‌های غیر رسمی است که در حال حاضر به تهدید شهری تبدیل شده‌اند.

رئیس شورای اسلامی شهر نهاوند با بیان اینکه بخشی نیز روستا‌های الحاق شده به شهر هستند که لازم است پذیرش شهرنشینی در آن‌ها تقویت شود هدف اصلی بازآفرینی شهری را احیاء هویت تاریخی محلات و نقش اقتصادی آن‌ها دانست.

ملکی اضافه کرد: با توجه به اینکه برخی محلات تاریخی به لحاظ هویت شهری و نقش اقتصادی از گذشته با شکوهی برخوردار بوده و در حال حاضر هویت آن‌ها از بین رفته و کمرنگ‌تر شده است در نظر است این هویت تاریخی بازسازی و نقش آن‌ها احیا شود.

او احیای بازار سنتی محله قدیمی «پای قلعه» را در راستای اجرای اهداف بازآفرینی شهری دانست و گفت: به تازگی برای احیای بازار سنتی «پای قلعه» اقداماتی صورت گرفته که خوشبختانه نتیجه آن مثبت بوده و با استقبال مردم مواجه شده است.

رئیس شورای اسلامی شهر نهاوند از مصوبه ستاد بازآفرینی کشور در زمینه انتخاب شهر نهاوند به عنوان پایلوت کشوری ستاد بازآفرینی شهری خبر داد و افزود: با مصوبه و پیگیری‌های صورت گرفته از سوی شورای شهر و شهرداری نهاوند، این شهر به همراه شهر‌های دامغان و سیرجان به عنوان پایلوت طرح بازآفرینی کشوری انتخاب شدند که تا کنون برای اجرای این طرح برنامه‌هایی در سطح شهر آغاز شده است.

ملکی افزود: در راستای اجرای طرح‌های بازآفرینی در حال حاضر عملیات اجرایی دو طرح شامل پیاده راه خیابان سعدی و ساماندهی مسیل شهر آغاز شده است.

او در خصوص آخرین وضعیت طرح پیاده‌راه خیابان سعدی افزود: با توجه به اینکه اجرای این پیاده‌راه از مصوبات شرکت بازآفرینی شهری و لازم‌الاجراست با وجود مقاومت‌هایی که بر سر راه این طرح قرار داشت عملیات اجرایی آن رسما از یک ماه پیش آغاز شده است.

رئیس شورای اسلامی شهر نهاوند گفت: تلاش بر این است تا زمانی که وضعیت هوا مساعد باشد بتوانیم فاز اول آن را که شامل کف سازی، جداره سازی، همسطح سازی پیاده رو با کف خیابان و اجرای تاسیسات زیربنایی آب و برق در آن است اجرا کنیم.

ملکی در خصوص اعتبارات منظور شده برای عملیاتی کردن این طرح اضافه کرد: با توجه به اولویت بندی طرح‌های بازآفرینی شهر نهاوند از سوی شورای شهر مبلغ یک میلیارد تومان برای پیاده راه خیابان سعدی در بودجه سال ۹۸ شهرداری منظور شده که امیدواریم با آن بتوان فاز اول را به بهره برداری رساند.

او در خصوص تامین اعتبار مورد نیاز این طرح  گفت: با توجه به اینکه اجرای طرح بازآفرینی شهری اقدامی مشترک بین شهرداری و ستاد بازآفرینی است طی بازدید از سوی هیات مدیره این ستاد و ملاقات شهردار و شورای شهر با معاون وزیر مسکن، قول مساعد برای تامین بخشی از بودجه آن داده شده است.

رئیس شورای اسلامی شهر نهاوند از انعقاد قرارداد فرهنگی با وزارت ارشاد خبر داد و افزود: با توجه به اینکه در نهاوند در حوزه فرهنگ و هنر رونق کمتری داریم برای احیای تاریخ فرهنگ و هنر، در تفاهمنامه‌ای که بین شهرداری و ارشاد منعقد شده پاتوق‌های و گذرگاه‌های فرهنگی در سطح شهر احیا می‌شوند.

انتهای پیام/ ب


منطقه نهاوند در اولویت طرح باز آفرینی شهری قرار دارند

 
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر