کد خبر: ۷۰۴۸۰۷۸
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۱

همزمان با دومین روز از هفته دولت، فاز اول سنگبری شرکت تعاونی نگین سنگ مرمر زاگرس در شهرستان بوانات به بهره برداری رسید.

افتتاح واحد فرآوری سنگ در شمال استان فارسبه گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، ایزدی رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس گفت: صنعت فرآوری سنگ می‌تواند به‌عنوان یک مزیت نسبی و موتور محرکه صنعت نقش به‌سزایی در اشتغال‌زایی استان فارس ایفا کند.

او افزود: فاز اول سنگبری شرکت تعاونی نگین سنگ مرمر زاگرس در شمال استان فارس امروز با سرمایه گذاری بالغ بر ۴۰ میلیارد ریال و اشتغال ۱۰ نفر بصورت مستقیم افتتاح شد.

ایزدی با بیان اینکه شهرستان بوانات یکی از شهرستان‌های غنی استان فارس از نظر ظرفیت و ذخایر مواد معدنی به ویژه سنگ مرمریت است که گستره وسیعی از جنوب شرقی تا شمال غربی این شهرستان را در بر می‌گیرد، ادامه داد: مرمریت‌های این شهرستان عمدتا از نوع کرم و استخوانی هستند.

او اظهار داشت: از آن جایی که واحد‌های سنگ‌بری تاثیر قابل توجهی در اشتغال و اقتصاد استان فارس دارد لذا، ضرورت دارد تا جهت رفع مشکلات آن‌ها تلاش کنیم، چرا که این واحد‌ها علاوه بر اینکه مزیت اقتصادی برای استان دارند، در صورت حمایت آن‌ها تا حد زیادی مشکل اشتغال برطرف می‌شود.

ایزدی افزود: هم اکنون در بوانات تعداد ۶۷ معدن فعال با ذخیره قطعی بیش از ۱۰۷ میلیون تن و میزان سرمایه گذاری ۱۰۲۱ میلیارد ریال و استخراج سالیانه بیش از یک میلیون تن با اشتغال ۱۲۷۳ نفر درحال فعالیت است. همچنین تعداد ۱۳ فقره پروانه کشف ۹ فقره گواهینامه کشف با ذخیره قطعی بیش از ۳ میلیون تن و سرمایه گذاری ۴۴ میلیارد ریال در این شهرستان صادر شده است.

او تصریح کرد: در بوانات تعداد ۱۵ واحد صنعتی با میزان سرمایه گذاری بالغ بر ۱۴۵ میلیارد ریال و ا شتغال ۱۲۳ نفر در عرصه تولید فعال است که این آمار نشان می‌دهد ۳۲ درصد واحد‌های فعال استان فارس در شهرستان بوانات است. بیشترین تعداد پروانه‌های بهره برداری صنعتی با ۹ فقره، با سرمایه گذاری ۱۱۰ میلیارد ریال و ۶۲ نفر اشتغال درگروه محصولات کانی غیر فلزی است.

 رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس گفت: همچنین تعداد ۶۴ واحد دارنده جواز تاسیس با سرمایه گذاری پیش بینی شده برای آن‌ها ۲۴۹۲ میلیارد ریال واشتغال ۹۹۲ نفر پیش بینی و صادر شده است. بیشترین تعداد جواز تاسیس وسرمایه گذاری و اشتغال در گروه صنعتی سایر محصولات کانی غیر فلزی با تعداد ۳۲ فقره و میزان ۱۰۹۶ میلیارد ریال سرمایه گذاری و ۴۷۴ نفر اشتغال است.

ایزدی با توجه به منابع غنی سنگ‌های معدنی ساختمانی در فارس بیان داشت: صنعت فرآوری سنگ می‌تواند به‌عنوان یک مزیت نسبی و موتور محرکه صنعت نقش به‌سزایی در اشتغال‌زایی استان فارس ایفا کند.

او با اشاره به اینکه احداث و راه‌اندازی پایانه‌های صادرات سنگ می‌تواند به‌عنوان زیرساخت در کمک به این صنعت مؤثر باشد، اظهار داشت: ایجاد مراکز پژوهش و مطالعات دانشگاهی در حوزه سنگ دراستان می‌تواند به ارتقا جایگاه این صنعت کمک کند.

ایزدی یکی از اقدامات لازم برای بهره وری هر چه بیشتر از سنگ را ایجاد هم‌افزایی بین فعالان حوزه معدن و صنایع سنگ، ایجاد نمایشگاه و فروش دائمی سنگ و ایجاد پایانه صادراتی سنگ دانست و افزود: فارس یکی از استان‌های دارای مزیت مناسب در حوزه سنگ‌های ساختمانی و تزئینی است که شهرک تخصصی سنگ این منطقه برای استقرار واحد‌های فرآوری با تکنولوژی مدرن می‌تواند نقش چشمگیری در فرآوری سنگ و جلوگیری از خام فروشی داشته باشد.

او با تاکید براینکه ظرفیت‌های موجود در این شهرستان مزیتی مهم هستند که باید سرمایه‌گذاران از آن‌ها استفاده کنند تصریح کرد: علاوه بر حمایت‌ها به منظور توسعه صنایع فرآوری سنگ، ضرورت دارد برای استقرار فناوری‌های جدید در این حوزه مانند ساخت کاغذ از ضایعات سنگ و فرآوری ذخایر سنگ آهن هماتیتی شهرستان که هم اکنون در کارخانجات سیمان بعنوان ماده اولیه فرعی مصرف می‌شود نیز گام‌های اساسی بیش از پیش برداشته شود که از اولویت‌های کاری سازمان است.

ایزدی با اشاره به ظرفیت بالای فارس در زمینه معادن گفت: معادن فارس زمینه اشتغال مستقیم بیش از ۸ هزار نفر را فراهم کرده است لذا وجود معادن غنی نه‌تن‌ها در استان فارس بلکه در کشور از جمله ظرفیت‌هایی است که اگر به آن توجه ویژه شود همچون دیگر صنایع زیرساختی کشور قابلیت رقابت در بازار‌های جهانی را داراست.

او ادامه داد: جلوگیری از فعالیت‌های اکتشافی- بهره‌برداری غیرمجاز در چارچوب قانون، برنامه‌ریزی برای محاسبه دقیق میزان برداشت از معادن و وصول حقوق دولتی مربوط به آنها، بررسی و تامین اعتبارات لازم برای زیرساخت‌های بخش معدن، پیگیری برای فراهم کردن بستر لازم برای توسعه صادرات مواد معدنی فرآوری شده و برنامه‌ریزی برای فعال کردن معادن و محدوده‌های اکتشافی غیرفعال و متروکه، اجرای طرح مطالعاتی اکتشاف مواد معدنی در سطح استان، تکمیل طرح بانک جامع اطلاعات معادن، از جمله مواردی است که در دستور کار سازمان است و موفقیت‌هایی حاصل شده است.

ایزدی اظهار کرد: تامین امکانات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری برای بخش معدن به‌ویژه نیروی انسانی مورد نیاز با توجه به وسعت زیاد استان، هماهنگی مطلوب‌تر بانک‌های عامل برای تامین مالی با نرخ کارمزد مناسب و کمک مسئولان محلی برای رفع مزاحمت‌های محلی از راهکار‌هایی است که اجرای آن‌ها می‌تواند در زمینه توسعه معدنی استان موثر باشد.

بوانات در فاصله ۲۳۰ کیلومتری شمال شرق شیراز واقع شده است.
انتهای پیام/م

بهره برداری از واحد فرآوری سنگ در بوانات

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر