کد خبر: ۷۰۵۲۳۵۵
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۰
در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

سریال «ناخونک» تلاش می‌کند ضمن فرهنگ سازی و نقد عادت‌های ناپسند شهروندی، لحظاتی شاد و مفرح را برای بیننده بسازد.

حوزه رادیو تلویزیون گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، مجموعه ۹۰ قسمتی «ناخونک» به تهیه کنندگی محمد صالحیان و کارگردانی یزدان فتوحی است. این سریال با نگاهی طنز و با استفاده از آیتم‌های نمایشی کوتاه چند دقیقه‌ای، تلاش می‌کند ضمن فرهنگ‌سازی و نقد عادت‌های ناپسند شهروندی و اجتماعی لحظاتی شاد و مفرح را برای بیننده بسازد. 

«ناخونک» با تمرکز بر موضوعاتی چون کانون خانواده، اختلاف نسل ها، مشکلات شهروندی و آپارتمان نشینی، مشکلات بیمارستان ها، هزینه‌های درمان، فرهنگ کتابخوانی، توجه به اماکن عمومی، ورزش و سلامتی، تربیت فرزندان و مطالبی از این دست می‌کوشد رسالت رسانه‌ای خود را به بهترین نحو ممکن ارائه کند.

ناخونک

این سریال با استقبال مخاطبان همراه شده است. به همین بهانه با عوامل این برنامه گفت‌وگویی داشتیم که در ادامه می‌خوانید:

یزدان فتوحی کارگردان این سریال در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه رادیو تلویزیون گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، پیرامون ساخت این سریال گفت: آقای سیاهکلی رئیس مرکز سروش از آقای صالحیان تهیه کننده سریال طرحی خواسته بودند و ما برای آن‌ها طرح و ایده خود را ارائه دادیم؛ با بررسی که انجام شد، طرح ما را پذیرفتند.

وی ادامه داد: اتاق فکر تشکیل و طراحی قصه را انجام دادیم. «ناخونک» اولین سریال آیتمی است که روی آنتن می‌رود؛ چراکه این سریال قصه دارد و در کنار آن آیتم‌هایی همچون «عصر جدید» و «برنده باش» را هم شاهد هستیم.

فتوحی عنوان کرد: مردم شنونده قصه هستند و سریال «ناخونک» قصه روایت می‌کند. این برای من از همه چیز مهمتر بود. ما به برخی موضوعات که نمی‌توانستیم در قصه خانواده به آن بپردازیم، در آیتم‌ها اشاره کردیم؛ مثلاً در خانواده کسی نبود که بازنشسته شده باشد، اما در برنامه «عصر جدید» می‌توانیم درباره بازنشستگی کارمندان صحبت کنیم.

این کارگردان پیرامون ساخت فصل دوم این سریال توضیح داد: آقای دارابی معاون امور استان های رسانه ملی، این لطف را به برنامه ما داشتند و دستور ساخت فصل دوم را دادند. اگر حضور آقای دارابی و کمک مدیران نبود، فصل یک این سریال هم ساخته نمی‌شد.

فتوحی پیرامون بالارفتن آستانه تحمل مردم برای نقد اظهار کرد: خداراشکر مردم از من شناخت دارند و می‌دانند که دلسوزانه نقد می‌کنم و استقبال خوبی از برنامه شده است. برای آیتم «نسل جدید» هم از احسان علیخانی اجازه گرفتیم. تشکر ویژه می‌کنم که به من کمک کرد تا با برنامه عصر جدید شوخی کنیم. حتی او در برنامه خودش برنامه ما را پخش کرد و این روحیه احسان علیخانی که از شوخی کردن ناراحت نمی‌شود و می‌خواهد از او انتقاد شود، به مردم هم انتقال پیدا کرد.

ناخونک

سالار کریمخانی بازیگر نقش بدل احسان علیخانی هم در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه رادیو تلویزیون گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، پیرامون حضور خود در این سریال گفت: شش سال است که با یزدان فتوحی همکاری دارم؛ برای حضور در سریال «ناخونک» هم با من صحبت کردند و قرار شد آیتم نسل جدید را کار کنیم. البته من در آیتم اتاق عمل هم بازی داشتم که مشکلات روز جامعه پزشکی را مطرح می‌کند و خودم با آن ارتباط برقرار کردم. ما چند آیتم خوب در ناخونک داشتیم که زیر سایه نسل جدید رفت و متاسفانه مورد توجه قرار نگرفت.

وی ادامه داد: البته من در سال ۹۴ در مجموعه دست به نقد هم دو آیتم به جای احسان علیخانی بازی کردم. احسان علیخانی به شدت فرد باظرفیت و شریفی است. چند بار با هم صحبت کردیم و خیلی این آیتم‌ها را دوست داشت؛ اما عجیب این است که طرفداران آقای علیخانی مخالف این موضوع هستند و برخورد خوبی ندارند و می‌گویند چرا احسان را مسخره می‌کنید؛ در صورتی که این گونه نیست.

کریمخانی در خصوص اینکه چرا آستانه تحمل مردم پایین آمده است، عنوان کرد: تقلید طنزگونه از یک کار، هنری دیگر است که در کشور‌های دیگر اتفاق می‌افتد، اما متأسفانه در کشور ما اینگونه نیست و استقبال خوبی از آن نداشتند.

وی افزود: شوخی کردن در صورتی که از حوزه ادب خارج نشویم، جذاب است؛ چرا که مثل یک کاریکاتور است و یکسری حرف‌ها را در قالب طنز می‌گوییم.

این بازیگر بیان کرد: رسالت طنز این است که با گفتن برخی حرف‌ها فرهنگ‌سازی شود. از یزدان فتوحی و محمد صالحیان تشکر می‌کنم که تلاش می‌کنند، چنین آثاری ساخته شود و در کنار آن لبخندی بر لب مخاطب بنشیند.

کریمخانی در خصوص دیگر فعالیت این روز‌های خود گفت: این روزها مشغول بازی در سریال «در کنار هم» به کارگردانی داریوش جهانگیری هستم؛ سریالی ۴۰ قسمتی که برای شبکه دو ساخته می‌شود.

ناخونک

فریبا آهنگ بازیگر نفش بدل رویا نونهالی در سریال ناخونک، در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه رادیو تلویزیون گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص ایفای این نقش گفت: خانم نونهالی یک بانوی هنرمند هستند. خودم خیلی او را دوست داشتم و زمانی که به من پیشنهاد بازی آن شد، خیلی خوشحال شدم. این علاقه باعث شد بیشتر به نقش نزدیک شوم. چالش خوبی برای من بود. البته خانم نونهالی خاص هستند و برخی از دیالوگ‌های خاص خود را دارد و این خاص بودن، آدم را به چالش می‌کشد. برای بازیگر هم مهم این است که متفاوت کار کند.

این بازیگر پیرامون استقبال مخاطبان از این نقش عنوان کرد: برخورد مردم خیلی خوب است و عکس‌العمل خوبی را شاهد بودم. البته نقش را باید طوری بازی کنیم که شبیه عصر جدید شده باشد. من حتی از اطرافیان سوال می‌کردم که چه رفتاری از خانم نونهالی برای آن‌ها جذاب‌تر بوده است.

وی درباره بازخورد نونهالی از این نقش اظهار کرد: متأسفانه ارتباطی با خانم نونهالی نداشتم اما آقای فتوحی با احسان علیخانی صحبت کردند و اجازه کار گرفتند. البته فقط دکتر سید بشیر حسینی به پشت صحنه آمدند و کار را دیدند و برخورد خوبی هم داشتند.

آهنگ در خصوص فعالیت خود در سینما گفت: من قبلاً در سریال «ساختمان پزشکان» بازی کردم و سابقه بازی طنز را داشتم. در ادامه چند کار مثل« تابستان عزیز» امیر شهاب رضویان، «پای پیاده» فریدون حسن‌پور، «آذر پایان پاییز» سعید ابراهیمی فر را هم بازی کردم. تهیه‌کننده و کارگردان ها بیشتر تمایل دارند که با بازیگران مطرح کار کنند که همه مردم از  آن‌ها شناخت دارند. البته شاید هم حق داشته باشند. با توجه به شرایط اقتصادی که وجود دارد، نمی توانند سرمایه خود را روی فردی که تجربه ندارد، بگذارند. به همین دلایل پیشنهادهای خاص به من نمی‌دهند و خیلی گزیده کار می‌کنم.

ناخونک

محمدرضا خسروی هم که در آیتم نسل جدید در نقش امین حیایی حضور دارد، در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه رادیو تلویزیون گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، پیرامون نقش خود گفت: امین حیایی سال هاست در حوزه بازیگری فعالیت می‌کند و باتوجه به عزت نفسی که دارد، درباره نقش مشکلی نداشت. «ناخونک» هم مجموعه سریالی است که با «خنده بازار» متفاوت است .در سریال ناخونک پیوستگی در آیتم و قصه زندگی را می‌بینیم.

خسروی عنوان کرد: کار‌ گروه ما در حوزه طنز با استقبال مواجه و این موضوع باعث شده، توقع خودمان هم بالاتر برود. ما کاری را انجام می دهیم که مردم دوست داشته باشند. 

ناخونک

حمید نیک نبرد بازیگر نقش بدل آریا عظیمی نژاد نیز در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه رادیو تلویزیون گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، پیرامون این سریال گفت: با توجه به اینکه چند سالی است با هم کار کرده ایم، هماهنگی خوبی بین اعضای گروه شکل گرفت. من در «خنده بازار» نقش مسعود فراستی را بازی کرده بودم و اینجا قرار شد نقش بدل آریا عظیمی‌نژاد را بازی کنم.

وی ادامه داد: برای بازی در نقش آریا عظیمی نژاد، علاوه بر فیلمنامه برنامه «عصر جدید» را هم دنبال کردم تا بتوانم مشخصات خاص آریا عظیمی‌نژاد را شناسایی کنم.

نیک نبرد در خصوص ارزیابی خود از انتقادپذیری مردم عنوان کرد: در کشور ما مردم کمتر انتقادپذیر هستند و با یک انتقاد ساده ناراحت می‌شوند. قصد ما در انتقاد‌هایمان سازندگی است. البته نسبت به سال‌های گذشته آستانه تحمل مردم بالا رفته؛ زمانی که مشکلات را به زبان طنز مطرح می‌کنیم، مردم بیشتر قبول می‌کنند.

گفتگو از الهام قبادی 

انتهای پیام /

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
انتقاد در قالب طنز جالب وآموزنده است
اما تمسخر اشخاص خوب نیست و اگر هم شخصی راضی باشد
فرهنگ زیبایی نیست
حسین از بناب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۸
من که خوشم میاد از ناخونک عالیه
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر