کد خبر: ۷۰۵۵۶۵۵
تاریخ انتشار: ۰۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۰
۰۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۰
کد خبر : ۷۰۵۵۶۵۵
با حضور مشاور رییس جمهور صورت گرفت؛

مشاور رییس جمهور در امور بانوان امشب از سند ارتقای وضعیت زنان و خانواداه گلستان رونمایی کرد.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان، در سومین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان گلستان امشب با حضور معصومه ابتکار معاون رییس جمهور در امور بانوان و خانواده و حق شناس استاندار گلستان از سند ارتقا وضعیت زنان و خانواده استان رونمایی شد.

سند ارتقا وضعیت زنان و خانواده استان در تمامی استان‌های کشور تهیه و تدوین شده و گلستان نهمین استانی است که رونمایی از این سند را انجام داد.

خانم ابتکار در این جلسه گفت:۴۱ درصد از کارکنان دولت خانم‎ها هستند که تجربیات خوبی دارند و به هر دلیل نسبت مدیریت زنان نسبت به حضور و توانمندی آن‌ها بسیار کمتر است و باید به طور جدی‎تر در گام دوم انقلاب اسلامی به بحث عدالت جنسیتی بپردازیم.

مشاور رییس جمهور تاکید کرد:باید در همه سیاست‎ها و برنامه‎ها زنان و مردان بتوانند از همه مواهب توسعه‎ای کشور بهره‎مند باشند.

خانم ابتکار افزود: همه استان‎ها سند ارتقاء وضعیت زنان و خانواده را نهایی کردند و گلستان نهمین استانی است که این سند را در کشور اجرایی می‎کند.

او گفت:به دلایل فرهنگی، قومیتی و .. دختران بازمانده از تحصیل در استان بیشتر است و باید آموزش و پرورش و دستگاه‎هایی اجرایی برای این مهم برنامه‎ریزی کنیم و این سند ارتقاء وضعیت زنان و خانواده به این نکات توجه دارد.

میانگین بی‎سوادی در روستا‌های استان گلستان از میانگین کشوری کمتر است

‍ حق شناس استاندار گلستان هم گفت: میانگین بی‎سوادی بانوان در روستا‌های کشور ۲۷.۱ درصد است در حالیکه میانگین بی‎سوادی در روستا‌های استان تقریبا سه درصد از میانگین کشوری کمتر است و این در حالیست که ۴۷ درصد جمعیت استان را روستائیان تشکیل می‌دهند.

او گفت: میانگین سنی بانوان استان نسبت به کشور ۱.۵ سال کمتر است و در استان گلستان میانگین ازدواج بانوان ۲۲.۵ است و ۶ ماه نسبت به میانگین کشوری کمتر است.

حق شناس ادامه داد:در استان گلستان ۱۹ هزار ورزشکار خانم داریم و ۴ هزار و ۵۰۰ مربی و داور خانم در استان گلستان فعالیت دارند و همچنین در حوزه فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی در دوره نخست شورا‌ها از یک هزار و ۳۷۵ خانم کشور در گلستان ۲۰ نفر یعنی کمتر از ۰.۵درصد انتخاب می‎شود و در دوره پنج از ۴ هزار و ۲۴ بانوی منتخب شورا در کشور، ۱۰۰ نفر از استان گلستان و سهم بانوان استان از اعضای شورای در کشور سه درصد می‎رسد و این رشد رشد ۶برابری است.

او تاکید کرد: در عین حال باید از شاخصه‎های استان در راستای رسیدن به وضع مطلوب استفاده کنیم و در این راه لازم است از ظرفیت تمام مردان و زنان بهره‌مند شویم.

انتهای پیام/ف

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر