کد خبر: ۷۰۵۶۲۱۳
گروه : همدان » همدان
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۳
۱۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۳
کد خبر : ۷۰۵۶۲۱۳
گروه : همدان » همدان
عضو هیات مدیره شرکت شهرک‌های کشاورزی کشور:

عضو هیات مدیره شرکت شهرک‌های کشاورزی کشور گفت: ۶۰ هزار هکتار زمین برای ایجاد شهرک‌های گلخانه‌ای کشاورزی شناسایی و واگذار می‌شود.

۶۰ هزار هکتار شهرک گلخانه‌ای در کشور واگذار می‌شودجعفر على پور بهزادى، عضو هیات مدیره شرکت شهرک‌های کشاورزی کشور در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان، گفت: شرکت شهرک‌های کشاورزی با تصویب مجلس شورای اسلامی با هدف کمک به بخش تولیدات کشاورزی متشکل از وزیر جهاد و کشاورزی، وزیر نیرو، وزیراقتصاد، وزیرصنعت معدن و تجارت، معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه تشکیل شد.

او گفت: شرکت شهرک‌های کشاورزی در راستای توسعه صنعت کشاورزی ایجاد شده و اهداف خطیری در امر توسعه کشاورزی کشور بر عهده دارد که تا الان ۱۱۲۹۰ هکتار شهرک گلخانه‌ای کشاورزی در کشور احداث و ساخته شده و هزار و۵۷۰ میلیارد ریال از محل واگذاری و فروش این شهرک‌ها اخذ شده است.

او افزود: همچنین ۳۴هزار میلیارد ریال تسهیلات برای متقاضیان دریافت شهرک‌های گلخانه‌ای کشاورزی تصویب کرده ایم که از این میزان تاکنون ۱۸ هزار میلیارد ریال آن به بانک‌ها معرفی شده اند.

عضو هیات مدیره شرکت شهرک‌های کشاورزی کشور افزود: در بخش شیلات و بخصوص پرورش میگو در استان‌های هرمزگان و گلستان به متقاضیان ۴۰ هزار هکتار شهرک کشاورزی واگذار شده است که فقط ۲۱ هزار هکتار آن پرورش میگو در هرمزگان است.

علی پور بهزادی با اشاره به احداث ۲۲۰شهرک گلخانه‌ای در نقاط مختلف کشور گفت: از این تعداد شهرک ۶۳ آن توسط بخش خصوصی ساخت شده و ۱۵۷ شهرک نیز با کمک دولت به فارغ التحصیلان بخش کشاورزی واگذار شد.

عضو هیات مدیره شرکت شهرک‌های کشاورزی کشور، مزیت نسبی هرمزگان را در حوزه آبزی‌ پروری نام برد و اظهار کرد:مطالعات امکان سنجی واگذاری ۳۷ هزار هکتار شهرک کشاورزی در حوزه شیلاتی کشور صورت گرفته که ۲۱ هزار هکتار آن با سرمایه بیش از ۷۰۰۰ میلیارد تومان با مشارکت بخش خصوصی در هرمزگان خواهد بود که بالغ بر ۱۵ هزار شغل به صورت مستقیم در این استان ایجاد خواهد کرد.

جعفر علیپور بهزادی امنیت غذایی در کشور را دارای اهمیت بسیار بالا دانست و افزود: اگر در تامین مایحتاج غذایی مردم به خارج تکیه کنیم به راحتی می‌توانند با تحریم، کشور را در تامین مواد غذایی تهدید کنند.

عضو هیات مدیره شرکت شهرک‌های کشاورزی کشور با بیان اینکه در تولید محصولات باغی جز ۱۰ کشور برتر دنیا هستیم، عنوان کرد: طی سالیان گذشته بالغ بر ۸۰ درصد تامین روغن‌های خوراکی خود را متکی به خارج بودیم که خوشبختانه در حال حاضر این میزان به شکل قابل توجهی در سالیان اخیر بهبود یافته است.

او به افزایش تولید محصولات زراعی در کشت‌های گلخانه‌ای تاکید کرد و افزود: در کشت‌های گلخانه‌ای با توجه به همان میزان مصرف آب نسبت به کشت در فضای باز، حدود ۱۰ برابر افزایش تولید خواهیم داشت مثال گوجه در فضای باز ۸۰تن در هکتار محصول می‌دهد، ولی در گلخانه تا ۴۵۰ تن هم محصول برداشت شده است.

علیپور بهزادی در خصوص واگذاری اراضی شهرک‌های کشاورزی به متقاضیان، گفت: ۳۰ درصد مبلغ تعیین شده این قطعات به صورت نقدی و ۷۰ درصد آن به صورت اقساط از متقاضی دریافت می‌گردد و برای احداث هر هکتار شهرک گلخانه‌ای بین ۲تا ۷میلیارد تومان بودجه لازم است که با کمک صندوق توسعه ملی به متقاضیان واجد شرایط وام ۴درصد سود بانکی داده می‌شود.

عضو هیات مدیره شرکت شهرک‌های کشاورزی کشور تعداد اشتغال زایی ایجاد شهرک‌های شیلاتی در هرمزگان را بالغ بر ۱۵ هزار شغل عنوان و اظهار داشت: شهرک شیلاتی حسن لنگی که هزار ۶۰۰ هکتار مساحت دارد به صورت ۶۸ قطعه مزرعه ۲۰ هکتاری به متقاضیانی که در فراخوان نام نویسی کرده بودند جهت انجام مراحل بعدی واگذار شد و در استان همدان و شهرستان نهاوند هم شهرک گلخانه‌ای ۱۵ هکتاری ساخته می‌شود.

او ادامه داد: برای شهرک شیلاتی در حسن لنگی طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته در مجموعه شرکت شهرک‌های کشاورزی امیدواریم تا ۶ ماه آینده زیر سخت‌های آن انجام و تا یک سال آینده مورد بهره برداری قرار بگیرد.

علیپور گفت: ۱۳هزارهکتار از این اراضی در مزارع غرب هرمزگان در شهرک مهرگان با مشارکت بخش خصوصی در حال آماده سازی است که برای مدیریت بهتر این شهرک به شهرک‌های کوچکتر تبدیل می‌شود.

انتهای پیام/س

واگذاری ۶۰ هزار هکتار شهرک گلخانه‌ای در کشور

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر