کد خبر: ۷۰۵۷۶۵۸
گروه : اصفهان » اصفهان
تاریخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۵
۱۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۵
کد خبر : ۷۰۵۷۶۵۸

شهردار اصفهان گفت: این استان یک کانون فرهنگی بین ایران و سازمان‌های بین المللی است که با اراده کمیسیون ملی یونسکو می‌تواند زمینه توسعه روابط جهانی را توسعه دهد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان ،   قدرت اله نوروزی، شهرداراصفهان در دیدار دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو و هیئت همراه از اصفهان با اشاره به اینکه اصفهان ظرفیت‌های بالای تاریخی بسیاری دارد و مدیریت شهری جدید علاقمند به توسعه این فعالیت‌ها طی تعامل با سازمان‌های بین المللی است، گفت: شهرداری اصفهان در حوزه روابط بین الملل فعالیت‌های نسبتا خوبی را طی دو سال اخیر انجام داده و شهر اصفهان بستر مناسبی برای اینگونه فعالیت هاست.

او ادامه داد: اصفهان یک کانون فرهنگی بین ایران و سازمان‌های بین المللی است و با اراده‌ای که در نمایندگی یونسکو در ایران وجود دارد، زمینه توسعه روابط جهانی اصفهان فراهم است.

شهرداراصفهان تاکید کرد مدیریت شهری اصفهان در حوزه گردشگری فرهنگی، طرح اصفهان ۲۰۲۰ را تصویب کرده است که می‌تواند به توسعه گردشگری شهر از طریق این طرح کمک کند.

نوروزی با اشاره به اینکه اصفهان عضو شبکه شهر‌های خلاق جهان، شهر جهانی صنایع دستی و پایلوت شهر دوستدار کودک است، گفت: لازم است ضروریات و الزامات این عناوین روز به روز در اصفهان تقویت شود. همچنین یونسکو یک سازمان فرهنگی است که ما به عنوان یک عضو باید بتوانیم از امکانات آن استفاده کنیم.

او بیان کرد: شهرداری اصفهان آمادگی دارد تا زمینه فعالیت بخش‌های فرهنگی از جمله باشگاه صنایع دستی را مهیا کند.دیپلماسی فرهنگی جایگاه خود را بین شهر‌ها پیدا کرده استدر ادامه این نشست، حجت اله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو، با اشاره به اینکه شهرداران بزرگ دنیا در عرصه دیپلماسی عمومی و شهری نقش آفرینی کرده و شهردار می‌تواند سخنگوی یک ملت و فرهنگ باشد، گفت: اکنون، زمان دل خوش کردن به پروژه‌های صرفاً محلی نیست بلکه در رویارویی قدرت‌های بزرگ دنیا با ایران، باید از هر ابزاری برای اثرگذاری در جهان استفاده کنیم.

او ادامه داد: در این راه شهرداران و شهردار اصفهان رسالت بزرگی بر عهده دارد. ما در کمیسیون ملی یونسکو بخشی را برای احیای روابط با خواهرخوانده‌های شهرها، فعال کردیم تا شهر‌ها دوباره با هم کار کنند.

ایوبی افزود: همکاری‌های لازم با شهرداری اصفهان برای راه اندازی مدرسه بین المللی دوخت‌های ملی و باشگاه صنایع دستی انجام می‌شود تا شهر اصفهان الگوی سایر شهر‌های ایران باشد.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ادامه داد: دیپلماسی فرهنگی اکنون جایگاه خود را بین شهر‌های ما پیدا کرده و خوشبختانه پروژه اصفهان ۲۰۲۰ نیز در همین راستا است و چنانچه کمکی برای پیشبرد این طرح در حیطه اختیارات کمیسیون ملی یونسکو باشد، دریغ نخواهیم کرد.

او افزود: شهر اصفهان می‌تواند از برند‌هایی همچون باشگاه صنایع دستی و مدرسه بین المللی دوخت برای تحقق اهداف خود در زمینه گردشگری هم استفاده کند.اجرای مدل‌هایی برای تبدیل سرمایه اجتماعی و فرهنگی به سرمایه اقتصادی
بهمن نامور مطلق، معاون مطالعاتی و مدیر گروه فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو در ایران نیز در این جلسه با اشاره به اینکه شهر اصفهان شهر تمدن سازی و انسان سازی است، اظهار کرد: گفتمان حاکم بر اصفهان خاص است و هرکس به این شهر می‌آید، آغشته به این گفتمان می‌شود.

او ادامه داد: از دیدگاه یونسکو، شهر‌ها بسیار مهم هستند. گاه برخی کشور‌ها در دنیا شناخته شده نیستند، اما شهرهایشان به نام و مطرح است از این رو جایگاه شورا و شهرداری‌ها برای توسعه شهر‌ها به صورت ویژه دیده شده است.

معاون مطالعاتی و مدیر گروه فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو ایران تصریح کرد: شهر‌ها نقش فعالی در زندگی بشریت دارند و از آنجائیکه ویترین اصفهان از افتخارات پر است، اصفهان باید از این سرمایه برای حفظ برند‌های خود همچون شهر خلاق و شهر صنایع دستی، بهره ببرد.
او ادامه داد: یونسکو می‌تواند به ارتباطات بین المللی شهر‌هایی همچون اصفهان کمک کند.

نامور مطلق افزود: ما مدل‌هایی برای تبدیل سرمایه اجتماعی و فرهنگی به سرمایه اقتصادی داریم که حاضریم آن‌ها را در اختیار شهر اصفهان قرار دهیم.
 


ثبت جهانی طرح «اصفهان ۲۰۲۰» با کمک یونسکو امکان پذیر است
همچنین در ادامه این نشست، نصیر ملت، رئیس کمیسیون اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای شهر اصفهان با اشاره به اینکه توسعه اصفهان در سال‌های اخیر مبتنی بر توسعه صنعتی بوده است، گفت: باید توسعه اصفهان مبتنی بر ظرفیت‌های اصفهان همچون ابعاد تاریخی، فرهنگی و گردشگری آن باشد.

او ادامه داد: طرح «اصفهان ۲۰۲۰» درصدد است تا مسیر اصفهان را اصلاح کند. گردشگری با هنر اصفهان گره خورده است و برای فراهم کردن این بستر، طرح اصفهان ۲۰۲۰ را تهیه و تصویب کردیم.

رئیس کمیسیون اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای شهر اصفهان تصریح کرد: یونسکو می‌تواند با حمایت از این طرح به کمک ثبت جهانی این طرح بیاید.
 
انتهای پیام/ی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر