کد خبر: ۷۰۶۰۱۲۰
گروه : سیاسی » دولت
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۳
روحانی در جلسه هیئت دولت:

خروج آمریکا از برجام نتیجه حاکمیت این مثلث تندرو در کاخ سفید بود / صبر راهبردی و اقدامات ایران پس از خروج آمریکا از برجام، هوشمندانه بودرئیس جمهور روند مذاکرات میان ایران با طرف های برجام را رو به جلو خواند.

به گزارش خبرنگار دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، رئیس جمهور روز چهارشنبه و در جلسه هیئت دولت با تشریح روند مذاکرات اظهار کرد: مثلاً اگر در ۲۰ مساله اختلاف داشتیم، این اختلافات اکنون در ۳ مساله است و بخش عمده آنها حل شده اند، اما هنوز به نقطه نهایی نرسیده ایم و بعید می‌دانم طی امروز و فردا بتوانیم به توافق نهایی برسیم؛ در نتیجه گام سوم را برخواهیم داشت و جزئیات این گام سوم را طی امروز و فردا اعلام و بر مبنای آن عمل می‌کنیم.


بیشتر بخوانید: اگر با فرانسه به توافق قطعی نرسیم، گام سوم برداشته خواهد شد


آقای روحانی صبر راهبردی و اقدام ایران را در برابر خروج آمریکا از برجام، هوشمندانه خواند و اظهار کرد: ایران اولین گام را برداشت و ظرف این اقدام، ۲ ماه نیز فرصت داد. در همان دوره با چین، روسیه و اروپایی‌ها صحبت کردیم، اما به نتیجه مطلوب نرسیدیم. هر چند که آنها توصیه می‌کردند گام دوم را برنداریم، اما چون در عمل آنها کار مهمی انجام نداده بودند، گام دوم را برداشتیم. بعد از گام دوم باز هم گفت‌وگو و مذاکره کردیم.

رئیس جمهور افزود: " طی این دوره یک گام‌هایی با هم برداشتیم. خیلی فاصله داشتیم در تلفن‌های روز اول بین ما خیلی فاصله بود، اما الان کلام همدیگر را خوب می‌فهمیم. آنها می‌دانند ما چه می‌خواهیم و ما هم می‌دانیم آنها چه می‌خواهند و کاملاً مفهوم است. در بسیاری از موارد بهم نزدیک شده ایم و در برخی از موارد هم هنوز اختلاف نظر داریم و به گام نهایی نرسیده‌ایم".

آقای روحانی از تعیین یک چارچوب ۵ ماهه تا پایان سال میلادی با فرانسوی‌ها خبر داد و گفت: آن‌ها می‌گویند با اروپایی‌ها و چین و دیگران و خود آمریکا حرف می‌زنیم و هماهنگ می‌کنیم و بحث می‌کنیم. حرف ما با فرانسه در این زمینه و به نمایندگی از طرف اتحادیه اروپا و سه کشور بود.

رئیس جمهور با اشاره به گام سوم ایران تصریح کرد: ظاهر این گام سوم، خیلی تکان‌دهنده نیست، ولی باطن آن فوق‌العاده مهم است و به نظر من این گام، مهم‌ترین گامی است که برمی‌داریم و آثارش بسیار فوق‌العاده خواهد بود و ان‌شاء الله با این گام سوم، سازمان انرژی اتمی از این روند سرعت معمولی خارج و فعالیتش شتاب می‌گیرد یعنی با دستوری که امروز یا فردا صادر خواهد شد سازمان انرژی اتمی برای رسیدن به اهدافش شتاب فوق‌العاده‌ای می‌گیرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه در عین حال ۲ ماه دیگر فرصت می‌دهیم، افزود: ضمن این که گام سوم را برمی‌داریم، صحبت می‌کنیم و اگر به توافق رسیدیم باز هم راه برای مذاکره، منطق و توافق وجود دارد.

آقای روحانی همچنین در بخشی از سخنان خود تندرو‌های درون آمریکا، رژیم نژاد پرست صهیونیستی و برخی سران ارتجاع در منطقه را به عنوان سه گروهی نام برد که نمی‌خواهند بین ایران و آمریکا رابطه‌ای عادلانه، صحیح و درست برقرار باشد.

رئیس جمهور با اشاره به توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ گفت: تلاش شد تا توافق برجام به خوبی اجرایی و عملیاتی شود، اما آمریکا از این توافق بی‌دلیل و حتی بی‌بهانه خارج شد که البته غیرآمریکایی‌ها در این کار بیشتر موفق بودند.

او اظهار کرد: در درون آمریکا تندرو‌هایی شامل صهیونیست‌ها، نئوکان‌ها و نژادپرست‌ها هستند که خواهان رابطه‌ای صحیح میان ایران و آمریکا نیستند و هر وقت می‌خواهیم در این رابطه، جلو برویم یک جایی آن را بهم می‌زنند.

آقای روحانی از رژیم نژاد پرست صهیونیستی و برخی مرتجعین منطقه نیز به عنوان دومین و سومین گروه‌های مخالف نام برد و گفت: آنها اگر بفهمند که ممکن است یک روزی بین ایران و آمریکا رابطه عادلانه‌ای برقرار شود می‌دانند مرگ دائمی آنهاست، چرا که این‌ها همانند کف روی آب هستند و نابود و محو می‌شوند.

رئیس جمهور افزود: هر وقت می‌خواهیم کاری انجام دهیم این سه گروه که متاسفانه بر کاخ سفید هم مسلط شده اند، نمی‌گذارند. علت اینکه آمریکا از برجام خارج شد، تسلط این ۳ گروه بر کاخ سفید است. آن‌ها از برجام خارج شدند و مشکلاتی برای خود، ما و دنیا ایجاد کردند و البته ما گام‌هایمان را حساب شده، صحیح و استوار برداشتیم.

او در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دلیل رای اعتماد به وزیران پیشنهادی آموزش و پرورش و میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در جلسه روز سه شنبه، گفت: نمایندگان محترم مجلس با رای اعتماد خود، کابینه را تکمیل کردند.

آقای روحانی تصریح کرد: در این مقطع بسیار نیازمند بودیم با کابینه کامل و با استفاده از نیرو‌های تازه نفس بتوانیم بهتر انجام وظیفه کنیم و در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید و مهرماه که بهار علم و دانش است، انتخاب وزیر آموزش و پرورش بسیار مهم بود.

رئیس جمهور با تأکید بر اهمیت ویژه سرمایه گذاری در بخش آموزش و پروش گفت: آموزش و پرورش از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و در این زمینه همه ما رسالت بزرگی برعهده داریم.

آقای روحانی با اشاره به جمعیت ۱۴ میلیون نفری دانش آموزان کشور، گفت: تحول در آموزش و پروش یکی از ضرورت‌ها است، مسوولیت آینده کشور در همه امور فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی به دوش همین دانش آموزان و به عبارتی مدیران آینده کشور است.

او با بیان اینکه آقای حاجی میرزایی در طول فعالیت ۶ ساله خود در دولت با برنامه‌های دولت آشنایی کامل دارد، گفت: امیدواریم با حضور ایشان در این حوزه شاهد یک تحول در آموزش و پروش در شیوه علم آموزی و پرورش دانش آموزان برای کسب مهارت‌های زندگی برای به دوش گرفتن مشاغل و مدیریت امور در آینده باشیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه نقایصی در آموزش و پرورش وجود دارد، افزود: در طول ۴۰ سال گذشته توفیقاتی داشته ایم، اما قانع کننده نبوده است و تغییرات ایجاد شده در نظام آموزشی که جزئی و ظاهری بوده، برای کسی قانع کننده نیست.

آقای روحانی ادامه داد: مهم این است که برون داد ما چیست و آیا دانش آموز امروز ما پس از دوران تحصیل در بازار کار، سیاست و فرهنگ از دانش آموز سال ۵۸ برتر است یا نه، اگر برتر باشد ما هنر کرده ایم، اما اگر وضعیت مثل گذشته باشد، ضرر کرده ایم.

رئیس جمهور با بیان اینکه علم و دانش امروز با دیروز متفاوت است، گفت: دیروز خواندن و نوشتن بود، اما امروز همه چیز به فضای مجازی منتقل شده است و برای علم آموزی و تحقیق و پژوهش سواد کامل در فضای مجازی ضروری است.

آقای روحانی ادامه داد: در زمینه قدرت دفاعی هم هرچند قدرت اصلی و پایه ما نیروی مومن، فداکار و با انگیزه است، اما بدون استفاده از فناوری و علم روز نمی‌توان موفق بود و بخش عظیمی از قدرت، علم و فناوری است.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود با اشاره به رای اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی به آقای مونسان به عنوان وزیر وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، گفت: گردشگری هم برای ما بسیار مهم است و در این شرایط سخت باید بتوانیم زندگی و اشتغال مردم را تامین کنیم.

او با بیان اینکه بیشترین فشار دشمنان امروز به بخش اقتصاد تحمیل شده است، گفت: مردم ما بسیار مقاوم و صبور هستند، اما می‌خواهند مسئولان کشور بیش از گذشته با ابتکارات جدید گره‌ها را بگشایند و مشکلات را حل کنند.

رئیس جمهور تاکید کرد: ما باید بتوانیم با عملکردمان گره از مشکلات مردم باز کرده و زندگی مردم را آسان کنیم، اما متاسفانه امروز گویا زبان‌های ما گره دارد و نمی‌توانیم با مردم تفاهم کنیم، مردم زبان ما را درست لمس نمی‌کنند و ما هم شرایط مردم را به طور کامل درک نمی‌کنیم. گاهی مردم چیزی می‌گویند، ولی ما چیز دیگری می‌شنویم.

آقای روحانی تاکید کرد: اگر امروز ما بتوانیم حرف خود را به نسل‌های سوم و چهارم منتقل و تفاهم کنیم، موفق خواهیم شد. متاسفانه امروز بین نسل اول و دوم با نسل‌های سوم و چهارم فاصله بزرگی ایجاد شده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز ما باید درک کنیم که نسل جوان و مردم به ما چه می‌گویند و چه می‌خواهند، گفت: مردم ما حرف روشن و واضح می‌زنند و می‌گویند مشکل ما را حل کنید.

او  اظهار کرد: مردم می‌گویند شما بخاطر دعوا‌های داخلی و مسائل پشت پرده خود، نه مشکل را می‌گویید و نه اینکه اراده حل آن را دارید، این نمی‌شود. مردم از ما می‌خواهند که مشکل آن‌ها را حل کنیم.

رئیس جمهور تاکید کرد: نشستن ما روی این صندلی مسئولیت زمانی مشروع است که درست بفهمیم مردم از ما چه می‌خواهند و با شهامت عمل کنیم آنچه را که مردم می‌خواهند.

آقای روحانی با بیان اینکه مردم امروز از نظر اقتصاد و معیشت دچار مشکلات فراوان هستند، تصریح کرد: ما می‌توانیم در همین شرایط از مشکلات مردم بکاهیم و بحث گردشگری یکی از بخش‌هایی است که می‌تواند از نظر اقتصادی و اشتغال به جامعه و مردم ما کمک کند.

رئیس جمهور فراهم کردن فضای کسب و کار و تلاش برای جذب سرمایه و جلوگیری از خروج سرمایه از کشور را از اقدامات مهم برای کاستن از مشکلات مردم عنوان کرد و افزود: متاسفانه امروز پیچ و خم‌های زیادی در زمینه ایجاد اشتغال و فراهم کردن فضای کسب و کار برای متقاضیان وجود دارد.

آقای روحانی ادامه داد: وظیفه امروز ما این است که با باز کردن گره‌ها و رفع موانع و پیچ و خم‌ها و کاستن از تشریفات و بروکراسی، فضای کسب و کار را فراهم کنیم و از طرف دیگر به سرمایه گذاران داخلی و خارجی اعتماد بدهیم که در کشور سرمایه گذاری کنند.

او گفت: بیاییم فضای کار و سرمایه گذاری در کشور را آماده و بانشاط کنیم، چون معتقدم اگر این کار را انجام دهیم می‌توانیم از مشکلات پیچیده امروز عبور کنیم.

رئیس جمهور همچنین از همه وزرا، مسئولان، مدیران، تولید کنندگان، کار آفرینان، سرمایه گذاران، صادرکنندگان، وارد کنندگان و همه کسانی که در کشور سالم کار می‌کنند تشکر کرد و گفت: وزارت خارجه، وزیران اقتصادی و همه مدیران کشور برای حل مشکلات مردم و مایوس کردن دشمنان کشور، کار و تلاش می‌کنند و این کار بسیار عظیم و ارزشمندی است.

او در بخش پایانی سخنان خود در جلسه روز چهارشنبه هیئت دولت با اشاره به ایام محرم و عزاداری سرور و سالار شهیدان کربلا و یاران باوفایش و فرهنگ عاشورا، تاکید کرد: ما هر پیروزی که در کشور داشته ایم در سایه فرهنگ عاشورا و پیروی از راه و رسم ابا عبدالله (ع) بوده است.

آقای روحانی تصریح کرد: تردید ندارم امروز هم با عشق به ابا عبدالله (ع) و پیروی از سیره و راه امام حسین (ع) به راحتی می‌توانیم از مشکلات‌مان عبور کرده و در برابر فشار‌ها ایستادگی و مقاومت کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه درس عاشورا خیلی عمیق است، افزود: این تابلوی بسیار نفیس و عجیب را امام حسین (ع) در یک روز ترسیم کرد. البته این تابلو اصلش برای بعثت پیغمبر است، اما آن بخش‌های نهایی و زیبای این تابلو به دست ابا عبدالله الحسین (ع) در یک روز انجام گرفت.

آقای روحانی با اشاره به اینکه خداوند یک قدرت و توانی به انسان داده که می‌توانیم در یک زمان کوتاه از فرش به عرش برسیم، گفت: خدا این قدرت را به ما داده ما این چنین پرواز را می‌توانیم انجام دهیم و امام حسین (ع) این پرواز را از یک صبح تا بعد از ظهر انجام داد و حتی دشمنان امام حسین (ع) هم به آن اعتراف کردند و همه دیدند که در تمام لحظات امام حسین (ع) هدف و یارانش را فراموش نکرد.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
انتشار یافته: ۲۲
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
اقای روحانی ذات و فطرت رژیم پلیسی امریکا اصلا اون رابطه ای که در ذهن شماست دا نمیتواند قبول کند...امریکا و رابطه عادلانه!!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
خبری در راه هست، آیا کسی هست یه خبر خوب بده، کسی نیست یه خبر خوب بده، دولت منتظر چی هست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
دولت امیدوارم که اقتدار لازم را از سپاه بیاموزند
pk
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
منظورتان از صبر راهبردی محدود شدن قدرت خرید من هستش ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
آمریکا و اروپا در یک طرف و با هم برنامه ریزی کرده اند تا برجام اجرا نشود و همه چیز را به برجام وصل می کنند تا اجرایی نکنند و این مدیران ارشد ایران هستند که دایما در حال فریب خوردن بوده و زیر بار ذلت می روند و قراردادهای دلخواه بیگانگان را امضا می کنند و جز دردسر برای مردم چیز دیگری ندارد
رضا
|
United States
|
۱۹:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
صبر راهبردی؟؟!!
کریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
لطفا تئویت سال گذشته سفیر فرانسه در امریکا را فراموش نکنید. این سفیر صادقانه کارتی که اتحادیه اروپا میخواست بازی کند را، افشا کرد. او گفته "برجام اصلا قرار نیست که پایانی داشته باشد". درست است که دستگاه دیپلماسی ایران به او حمله کردند تا او مجبور شد تئویتش را حذف کند (آیا فرقی کرد؟) و همه میببیند که تئویت او واقعیت داشته و اروپا و امریکا مشغول بازی دادن ایران هستند.
آنچه تاکنون مشخص شده برجام یک توافق نبوده و یک تعهد بوده است. ایران قبل از برجام چقدر ارونیم غنی شده داشت؟ با هزینه های زیادی که ملت ایران برای آن اورانیم پرداخت کردند، بعد از برجام آن را دو دست به آنها تحویل دادیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
بیش از هر دولتی هم مردم و هم مسوولین با شما همکاری کردند . هی گفتید صبر کنید با دولت باشید همه مشکلات حل میشه پس چی شد یکبار هم شما به حرف رهبر و مردم گوش بدید اونوقت میبینید مشکلات خیلی سریعتر حل میشه .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
این که نشد هرچه به انتخابات نزدیکتر میشویم فعالیتها بیشتر شود ولی بعد از انتخابات.....
سجاد اصلاحی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
لعنت برآمریکا.

زنده باد سید علی خامنه ای
سجاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
شما میدانیداروپاوابسته آمریکاست رهبرازاول گفت امریکاباهرترفندباایران دشمنی میکند یه روزهسته ای یه روزموشکی پس هرچه فریاددارید برسر امریکا بزنید اروپاهم پیرو امریکا جنایت کار است
س
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
ننگ بر امریکا
سجاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
شما میدانیداروپاوابسته آمریکاست رهبرازاول گفت امریکاباهرترفندباایران دشمنی میکند یه روزهسته ای یه روزموشکی پس هرچه فریاددارید برسر امریکا بزنید اروپاهم پیرو امریکا جنایت کار است
سجاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
عشق همه ملت مارهبرماست ایرانی میمیرد ذلت نمیپزیردمعلم ماولی فقیه ماست
ناشناس
|
Italy
|
۱۴:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
منتظر اجرای گام سوم هستیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
مرگ بر امریکا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
گام اول دوم و سوم ....گام گام
پاسخ ها
رضا
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
امریکا یهو از برجام خارج شد . آخه آقای روحانی ، گام به گام تا کجاااااا؟ چرا به یکباره خارج ازین قراداد کذایی نمیشوید .
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
کاش اینقدر فکر اوضاع اقتصاد بودید.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
ای کاش...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
یعنی شما اطلاعی از وجود مثلث تندرو در کاخ سفید نداشتید و تازگیها این مثلث را کشف کردید ...
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۳:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
واقعا
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر