کد خبر: ۷۰۶۳۸۶۹
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۱
گزارش/

همه ساله قیمت دام زنده در ایام تاسوعا و عاشورا به سبب داغ شدن بازار نذری‌ها تب و تاب بیشتری به خود می‌گیرد در حالیکه به اذعان مسئولان عرضه نسبت به سال قبل ۸۰ درصد افزایش یافته است.

 

گزارش دام/افزایش ۸۰ درصدی عرضه دام/مردم از خرید دام با نرخ‌های بالا خودداری کنند/چوبداران و سودجویان در کمین اند/افت نسبی قیمت دام در هفته‌های اخیر/ قیمت مصوب دام زنده برای ایام تاسوعا و عاشورا اعلام شد

به گزارش خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، همه ساله قیمت دام زنده در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی به سبب داغ شدن بازار نذری‌ها تب و تاب بیشتری به خود می‌گیرد.

اگرچه به اذعان بسیاری از مسئولان امر، کمبودی در تولید و عرضه دام زنده وجود ندارد، اما در این ایام که تقاضا با جهش چشمگیری روبه رو می‌شود، عوامل واسطه و چوبدار که جیب مردم را هدف گرفتند یا دندان مردم را شمردند، به بهانه‌های مختلف اقدام به عرضه با نرخ‌های کاذبی می‌کنند تا بتوانند از این آب گل آلود بیشترین سود را عاید خود کنند.

با توجه به بارش‌های مناسب اخیر و شرایط مساعد مرتع، برخی مسئولان اذعان می‌کنند که عرضه دام نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸۰ درصد افزایش یافته است که با این وجود انتظار می‌رود همانند سال‌های گذشته آشفته بازار قیمت در این ایام اتفاق نیفتد.

بررسی‌ها از سطح بازار حاکی از آن است که از چند روز مانده به ایام محرم قیمت هر کیلو گوسفند زنده ۵۰ تا ۵۱ هزار و گوساله زنده ۳۲ تا ۳۵ هزار تومان بوده که با نرخ مصوب فاصله معناداری دارد.

بسیاری از فروشندگان دام در میادین و مکان‌های مختلف معتقدند که ازدیاد تقاضا برای خرید دام زنده در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی موجب شده که قیمت دام به بالای ۵۰ هزار تومان برسد که مسئولان ذی ربط این موضوع را به سبب انباشت دام در واحد‌های دامداری و ازدیاد عرضه تکذیب کردند.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین وضعیت عرضه و قیمت دام در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی با خبر شویم:

عرضه دام با نرخ بالای ۵۰ هزار تومان کذب است/ متوسط قیمت هر کیلو دام زنده را ۴۰ تا ۴۳ هزار تومان

کرمعلی قندالی رئیس سازمان امور عشایر کشور در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی، با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه دام زنده وجود ندارد، اظهار کرد: با توجه به آنکه ایام محرم بهترین زمان برای خرید و فروش دام است، از این رو امتناع عشایر در عرضه دام صحت ندارد.

وی افزود: اگرچه برخی افراد اظهاراتی مبنی بر کمبود عرضه دام را مطرح می‌کنند، اما جای این سوال مطرح است که پس گوشت موجود در قصابی‌ها از کجاست؟

قندالی متوسط قیمت هر کیلو دام زنده را ۴۰ تا ۴۳ هزار تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به شرایط مساعد مرتع و فراوانی عرضه، قیمت دام طی چند ماه اخیر از ثبات نسبی در بازار برخوردار است.

رئیس سازمان امور عشایر درباره اینکه آیا عرضه دام با نرخ بالای ۵۰ هزار تومان در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی را تایید می‌کنید، بیان کرد: با توجه به آنکه تقاضا برای خرید دام زنده در عیدقربان بیش از ایام تاسوعا و عاشوراست، از این رو حداکثر قیمت در این روز ۴۵ هزار تومان بود که با این وجود عرضه دام با نرخ بالای ۵۰ هزار تومان در روز‌های پیش رو صحت ندارد، هر چند در برخی میادین ممکن است با نرخ‌های بالاتری عرضه شود، اما این موضوع عام نیست.

وی از بهبود تولید دام نسبت به گذشته خبر داد و گفت: با توجه به انباشت دام در واحد‌های دامداری و افزایش تولید نسبت به مدت مشابه سال قبل پیش بینی می‌شود که قیمت دام ظرف ۳ تا ۴ ماه آینده در بازار کاهش یابد.

قندالی ادامه داد: براساس پیش بینی‌ها قیمت دام زنده از ابتدای سال تاکنون حداقل ۳ تا ۵ هزار تومان کاهش داشته که این امر بر قیمت گوشت در بازار تاثیر گذاشته است به طوریکه هم اکنون متوسط قیمت هر کیلو شقه گوسفندی ۹۵ هزار تومان است.


بیشتر بخوانید: ساز گرانی اقلام اساسی در بازار محرم کوک می‌شود/ عرضه مناسب، راه‌حلی برای کنترل قیمت کالاها


این مقام مسئول افزود: با توجه به ایجاد انگیزه پرورش دام در میان دامداران به نظر می‌رسد که در ماه‌های آتی بسیاری از خلا‌های موجود پر شود و قیمت به نرخ تعادلی خود که سود تولیدکننده و مصرف کننده را در بر داشته باشد، برسد.

اختلالات توزیع در ایام محرم ارتباطی به کمبود دام ندارد/ضرورت اجتناب مردم از خرید دام با نرخ های کاذب در بازار

سعید سلطانی مدیر عامل اتحادیه دامداران کشور در گفت و گو با خبرنگارصنعت، تجارت و کشاورزی، با تاکید بر این مسئله که کمبودی در عرضه دام  ایام محرم وجود ندارد، اظهار کرد: اگر در دهه اول محرم یا عید قربان، مشکلاتی در توزیع به وجود می‌آید، اما دلیل بر کمبود نیست و تنها برخی عوامل واسطه با بیان اظهاراتی مبنی بر کمبود قصدسودجویی از بازار را دارند چرا که بنابر آمار تعداد ذبح دام در این روز‌ها در کشتارگاه‌ها کم می‌شود و تنها محل عرضه به سبب نذورات جابه جا می‌شود.

وی افزود: با توجه به شرایط مساعد تولید و انباشت دام در واحد‌های دامداری جای هیچ گونه نگرانی مبنی بر کمبود عرضه در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی وجود ندارد و تنها ممکن است برخی فرصت طلبان در چنین شرایطی به سبب کسب سود‌های هنگفت، دام را با نرخ‌های بالاتری عرضه کنند، در حالیکه سود حاصل از این گران فروشی به دامدار ارتباطی ندارد.

سلطانی ادامه داد: با توجه به آنکه چوبداران و واسطه گران، دام را با قیمت مناسب از دامدار خریداری نمی‌کنند، هم اکنون با انباشت دام در واحد‌های دامداری روبرو هستیم که این امر بر افت قیمت تاثیر گذاشته است. از این رو به مردم توصیه می شود که دام با نرخ های بالا را خریداری نکنند.

این مقام مسئول از افت ۲۶ تا ۲۷ درصدی قیمت دام سنگین و ۱۰ تا ۱۲ درصدی دام سبک در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون متوسط قیمت هر کیلو گوساله زنده ۳۲ هزار و دام سبک ۴۲ هزار تومان است و فروش با نرخ‌های بالاتر به معنای سودجویی عوامل واسطه و دلال است.

ازدیاد عرضه دام عامل اصلی افت نسبی قیمت در بازار/افزایش ۸۰ درصدی عرضه دام زنده نسبت به سال قبل

منصور پوریان رئیس شورای تامین کنندگان دام کشور در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی، با اشاره به اینکه عرضه دام در بهترین حالت خود قرار دارد، اظهار کرد: با وجود ازدیاد تقاضا در ایام تاسوعا و عاشورا، قیمت دام در بخش گوسفند و گوساله به سبب عرضه انبوه در میادین تا حدودی کاهش یافته است.

وی قیمت کنونی خرید هر کیلو دام سبک از دامدار را ۴۱ تا ۴۲ هزار و دام سنگین ۲۸ تا ۲۹ هزار تومان اعلام کرد و گفت: این در حالی است که برخی سودجویان و چوبداران به سبب خرید و نگه داری دام در ایام و مناسبت‌های مختلف اقدام به عرضه با نرخ‌های بالا در میادین می‌کنند.

پوریان قیمت هر کیلو لاشه گوشت گوساله را ۷۰ هزار و لاشه گوشت گوسفند ۹۵ تا ۱۰۰ هزار تومان اعلام کرد و افزود: این در حالی است که در هفته اخیر هر کیلو لاشه گوساله بدون استخوان با نرخ ۷۵ تا ۷۶ هزار و لاشه گوسفند بالای ۱۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شد.

رئیس شورای تامین کنندگان دام کشور قیمت دام در ایام تاسوعا و عاشورا را پیش بینی کرد و گفت: با توجه به انباشت دام در واحد‌های دامداری و افزایش عرضه، ازدیاد تقاضا در این ایام تاثیری بر نوسان قیمت ندارد.

به گفته وی، با توجه به افزایش ۸۰ درصدی عرضه دام زنده نسبت به مدت مشابه سال قبل، نه تنها در ایام تاسوعا و عاشورا افزایش قیمت نخواهیم داشت، بلکه انتظار کاهش قیمت داریم.

پوریان با تاکید بر اینکه دام به اندازه کافی در کشور وجود دارد، بیان کرد: با وجود آنکه هیچ دلیلی برای افزایش قیمت وجود ندارد و سود حاصل از این امر به دامدار نمی‌رسد، بنابراین مردم نباید دام را به قیمت‌های بالا خریداری کنند.

 ثبات نسبی قیمت دام در بازار/کمبودی در توزیع دام برای ایام تاسوعا و عاشورا وجود ندارد

علی اصغر ملکی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی، از فراوانی عرضه دام در کشتارگاه‌ها خبر داد و گفت: براساس بازدید میدانی، عرضه دام در کشتارگاه‌ها و میادین فراوان است و کمبودی در توزیع برای ایام تاسوعا و عاشورای حسینی وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه قیمت دام زنده از ثبات نسبی در بازار برخوردار است، افزود: هم اکنون قیمت هر کیلو دام زنده ۴۶ تا ۴۸ هزار تومان است که با توجه به ازدیاد عرضه در برابر تقاضا نوسان خاصی را برای بازار متصور نیستیم.

ملکی افزایش قیمت دام به بالای ۵۰ هزار تومان در ایام تاسوعا و عاشورا را کذب دانست و گفت: با توجه به فراوانی عرضه در میادین، بیان چنین اظهاراتی شایعه‌ای بیش نیست.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی قیمت گوشت در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی را پیش بینی کرد و گفت: با توجه به آنکه تقاضا در این ایام برای خرید گوشت گوساله بیشتر است، از این رو قیمت گوشت گوسفندی و دام سبک نوسان چندانی در بازار ندارد.

وی در پایان توزیع فراوان گوشت وارداتی در بازار خبر داد و گفت: بسیاری از هیئت‌های مذهبی و مساجد نیاز خود را از گوشت‌های وارداتی تأمین می‌کنند که همین امر موجب شده تا فشار کمتری به بازار گوشت داخل وارد شود.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۲۰
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۹
من گاوداری دارم.‌گاو زنده رو‌میبریم بفروشیم به زور کیلویی ۲۲ هزار تومن میخرن با این حساب تو قصابی باید ۴۵ تومن باشه ولی حداقل قیمتها ۷۵ هزار تومن هست!!
کمر دامداریها و گاوداریها رو شکستن
پاسخ ها
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۹
داداش گوساله کیلویی ۲۲ میفروشی ؟بیا من خودم ۲۵ همه رو میخرم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۹
این دام‌ .نصف به نصف شایدم بیشتر برا قصاب سود داره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۹
گوشت با دنبه و استخوان را قصابها میدند ۱۲۰ هزار تومان .پس گوشت لخت کیلو‌ ۲۰۰‌هزار تومانه. .محاله نپرسید کیلو چنده.گوساله بدون چربی هم کیلو ۹۰‌هزار تومانه
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۹
مافیای واردات با ارز دولتی کمر همه تولید کننذگان و کشاورزان و دامداران را شکسته است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۹
هرکی هرچی میخاد قیمت میده دولت نظارت نمیکنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
فقط از قیمت دام صحبت میکنیم زورمان به دامدار میرسه من خدوم دامدارم پارسال قیمت جو چیزهای دیگه نصف الان بود چرا از این صحبت نمیشه دست چه کسی در کاره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
گوشت خیلی گرانه؟؟! نردم نمی تونن بخرند؟؟!! برمسبب گرانی ها لعنت خدا باد؟؟!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
دامداران روز به روز پولدار تر میشوند
خان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
امروز من قیمت دیدم در مشهد گوشت گوسفند کیلویی58 گوشت تازه گوساله کیلویی52
Saeid
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
از وقتی گرون شده من دوست دارم بخرم اما نمی تونم حقوق ناچیز ، گوشت وحشتناک گران شده
جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
پارسال این موقع من گوسفند خریدم ۲۰ هزارتومان امسال تازه خوشحالند ۴۳باشه خدا ازعامل گرانی نگذره مردم را بیچاره کردید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
قیمت گوسفندزنده 49 تا 50هزاراست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
باشه
سامان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
امیدوارم این قیمت بعد از محمرم و صفر روند کاهشی داشته باشه که همه بتونن ازش استفاده کنن در تمام سال.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
محرم‌نه‌محمرم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
دبیر ادبیات تو ببخش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
سلام
۲ روز پیش از مقابل یکی از کشتارگاهای حومه کرج گوسفند زنده رو کیلویی ۴۹ می گفتند با چونه ۴۷ خریدم.
پاسخ ها
حقیقت
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
همین الان خریدیم هشتادو سه هزار تومن این قیمتها کجاست این گوسفندایی که میگین کجان ماهم بخریم
علی اکبر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
حمایت ازتولید دراین کشور فقط شعاره ...دامداری که باید علوفه رابه قیمت ۲۵۰۰تومان بخرد باید دامش راکیلویی۲۸۰۰۰به فروش برساند... حداقل کیلویی ۱۲۰۰۰تومان ضرر...
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر