کد خبر: ۷۰۶۴۹۸۴
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۷
همزمان با سراسر کشور؛

با حضور عاشقان اهل بیت (ع)، آیین باشکوه عزای تاسوعای حسینی در سراسر استان آذربایجان غربی آغاز شد و طنین نوای «ای اهل حرم میر و علمدار نیامد» در آسمان این استان پیچید.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ارومیه ،عشق و ارادت مردم جای جای استان آذربایجان غربی به قمر بنی هاشم حضرت ابوالفضل العباس(ع) یک بار دیگر به نمایش درآمد و امروز همزمان با فرارسیدن تاسوعای حسینی سالروز شهادت آن حضرت، دوستداران امام حسین(ع) و اهل بیتش را به مراسم عزاداری تاسوعا آورد.

رخت عزای تاسوعای حسینی بر تن آذربایجان غربی؛ «ای آفتاب علقمه روحی لک الفدا»

قشرهای مختلف مردم عزادار و ساهپوش ارومیه و سایر نقاط آذربایجان غربی نیز در حالی  که دیشب را تا پاسی از شب در مساجد و حسینیه ها به عزاداری مشغول بودند از سحرگاه امروز نیز به خیابان ها آمده و همراه با دستجات سینه زنی و زنجیر زنی، عزاداری و سوگواری کردند .

مردم شهرستان‌های مختلف آذر بایجان غربی نیز همزمان با تاسوعای حسینی در نقاط مختلف این استان به یاد سقای تشنه لب کربلا حضرت ابوالفضل العباس (ع) اشک ماتم ریختند.

عشق به علمدار کربلا سن و سال نمی شناسد

وقتی به دسته های عزادرای نگاه کنی، میینی که مردان پا به سن گذاشته با موهای سفید تا کودکانی که تازه راه رفتن آموخته اند، در این دسته ها زنجیر زنی و سینه زنی می کنند و در سوگ سقایشان در ماتم هستند.

 گهواره گردانی از آئین های مردم آذربایجان غربی در تاسوعای حسینی 

یکی از کار‌های مهم و اساسی قبل از مراسم عزاداری، مدیریت سنتی ریش سفیدان در ترتیب و نوبت حضور دسته‌ها است.

عزاداری در نقاط بررسی شده در روز نهم محرم (تاسوعا) از حدود ساعت هشت صبح، ابتدا برای لحظاتی در مساجد و پس از آن اوایل صبح در خیابان‌ها و کوچه‌های شهر و محدوده‌ی روستا‌ها انجام می‌پذیرد.

معمولا مراسم عزاداری روز تاسوعا به ذکر‌های مربوط به جانبازی‌ها و فداکاری‌های حضرت ابوالفضل اختصاص دارد.

دسته‌های عزاداری زنجیرزنی و اعضای آن‌ها از صبح زود نسبت به آرایش و تشکیل دسته‌ها اقدام کرده و قبل از حرکت به سوی خیابان‌های اصلی شهر به ویژه خیابان امام، در کوچه‌های محلات و مقابل مسجد زنجیر زنی می‌کنند و مردم نیز در کنار دسته‌های عزاداری به حرکت در می‌آیند، در روستا هم، عزداران با توجه به کوچک بودن مکان و بافت روستایی در کوچه‌های عزاداری می‌پردازند.

یکی از شاخصه‌های این ایام علم‌ها هستند، علم‌ها دسته‌های عزاداری با پارچه هاب سبزو سیاه با نوشته‌هایی از قبیل:یا حسین، یا ابوالفضل و ... هستند که معمولا با رنگ سفی یا سرخ با توجه به رنگ پارچه علم‌ها نوشته شده است.

در این میان صبح روز تاسوعا انواعی از نذری‌ها و قربانی‌ها از سوی اشخاصی که نیت و حاجتی دارند برای دسته‌های عزاداری فراهم می‌شود، پخش و احسان شربت بیدمشک یا آب لیمو، آش نذری و قربانی کردن گوسفند، از جمله نذورات مردمی برای دسته‌های عزاداری است.

در شهر ارومیه دسته‌های عزاداری سعی می‌کنند خود را تا موقع ظهر با نظم و آرایش بهتری به خیابان‌های اصلی شهر (میدان انقلاب و امام) برسانند.

برخی از دسته‌های زنجیرزنی، ضمن ظهر زنی روضه خوانی و دعا هم می‌خوانند.

در شهر معمولا دسته‌ها از خیابان‌های، عطایی و میدان ولایت فقیه مراسم زنجیر زنی و عزاداری خود را آغاز می‌کنند و برخی از مردم در کنار خیابان‌ها نظاره گر مراسم‌ها هستند.

در بین دسته‌های عزاداری گاهی "گهواره گردانی "هم می‌کنند که نذورات آن صرف امورمالی هیئت‌های عزاداری یا مساجد محلات می‌شود.

افراد خادم و خیر درگاه حضرت اباعبدالله الحسین (ع) این گهواره‌ها را در بین عزاداران و دسته‌های عزاداری گردانده و هرکس نذری داشته باشد معمولا مبلغی به آن سنجاق می‌کند.

دسته‌های عزاداری تا ظهر تاسوعا مراسم زنجیر زنی را ادامه داده، سپس آرام آرام از خیابان‌های اصلی و از پیش تعیین شده‌ی شهر عبور کرده و به محلات و مساجد خود باز می‌گردند.

در این میان ممکن است برخی از دسته‌های نیز برای صرف ناهار به منازل خیرین و احسان کنندگان حرکت کنند و برخی نیز به منازل و مساجد خود باز گردند.

 

انتهای پیام/م

 

 

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر