کد خبر: ۷۰۶۵۲۴۷
گروه : یزد » یزد
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۲

پرسه زنی یکی از آیین های سنتی مردم دارالعباده یزد است که پس از گذشت سال ها همچنان پرشور و باشکوه در جای جای استان یزد در روز تاسوعا برپا می شود.

پرسه زنی سنت دیرینه یزدی ها در روز تاسوعابه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یزد ، پرسه زنی یکی از آیین های سنتی مردم دارالعباده یزد است که پس از گذشت سال ها همچنان پرشور و باشکوه در گوشه گوشه استان یزد برپا می شود.

آیین پرسه زنی یکی از آئین‌هایی است که با سنت‌های دیرینه مذهبی مردم یزد گره خرده و گفته می شود پرسه زنی در صبح روز تاسوعا نزدیک به دو قرن قدمت دارد.

گروه پرسه‌زن شامل چند تن از بزرگان و خادمان حسینی‌است که به‌صورت هیئت‌های عزاداری به‌صورت منظم کوچه به کوچه و خونه به خونه محله‌ها را پرسه زنی می‌کنند؛ به در منازل رفته و به خواندن اشعاری در رثای امام حسین (ع) و یاران ایشان می‌پردازند.

حرکت دسته های سینه زنی به گونه ای است که افرادی که در جلو حرکت می کنند از اهل سادات هستند و شال سبز بر دوش دارند و یا شال را به دور کمر خود بسته اند. در پشت سر سادات نیز مردم عامه با شال های مشکی حرکت می کنند و در آخر بانوان و بچه ها همراه آنها هستند.

هر یک از افراد گروه پرسه زنی مسئولیتی را برعهده‌ می گیرند به عنوان مثال یک نفر علم بر دوش گرفته و پیشاپیش گروه حرکت می‌کند و دیگری با سمت رهبر گروه که معمولاً از سادات است؛ هیئت را راهبری می‌کند و دیگری سنج می‌کوبد و یکی هم نوحه می‌خواند و فردی نیز مسئول دریافت هدایا و نذورات مردم است.

وقتی گروه پرسه‌زن به در خانه‌ای می‌رسد از میان گروه یک نفر تبار صاحب‌خانه را برمی‌شمارد و برای رفتگان طلب مغفرت می‌کند و صاحب‌خانه نیز که به استقبال آمده مقداری گندم، جو، قند، آجیل و ... را پیشکش می‌کند و جمعیت از آنجا به خانه بعدی حرکت می‌کند.

اگر گروه به خانه‌ای وارد شوند که صاحب‌خانه یا یکی از افراد آن به‌تازگی درگذشته باشد نوای حسین حسین می‌گویند و به‌اصطلاح عوام جوش می‌زنند و پس‌ازآن حلقه وار بر سینه می‌زنند و عزاداری می‌کنند.

البته این گروه از سوگواران در حاليكه در مظلوميت امام حسين (ع)، فرزندان و ياران با وفاي آن حضرت عزاداري مي كنند با حركت در اطراف قبر اموات ، خصوصا كساني كه يكسال اخير درگذشتند يادشان را گرامي مي دارند.

در پایان این آیین، پرسه زنان با حضور در مساجد و تکایای خود به عزاداری می‌پردازند و خود را برای حضور در مراسم‌های روز عاشورای اباعبدالله الحسین (ع) آماده می‌کنند.

انتهای پیام/ غ

پرسه زنی آیینی گره خورده به باور و اعتقادات مردم یزد

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر