کد خبر: ۷۰۶۹۱۱۹
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۳:۲۰

یکی از خدمات سازمان تأمین اجتماعی به افرادی که تحت پوشش این بیمه هستند پرداخت کمک هزینه کفن و دفن است.

جزئیات کمک هزینه کفن و دفن تامین اجتماعیبه گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان،  یکی از خدمات سازمان تأمین اجتماعی به افرادی که تحت پوشش این بیمه قرار دارند بر اساس بند ۱۸ ماده ۲ قانون تأمین اجتماعی کمک هزینه کفن و دفن است.

کمک هزینه کفن و دفن مبلغ مقطوعی است که به منظور جبران بخشی از هزینه‌های مربوط به کفن و دفن بیمه شده در مواردی که خانواده او این امر را به عهده می‌گیرند پرداخت می‌شود.

بر اساس قوانین تأمین اجتماعی، کمک هزینه کفن و دفن علاوه بر بازماندگان بیمه شدگان اجباری و اختیاری به بازماندگان بازنشستگان، ازکارافتادگان کلی و مقرری بگیران بیمه بیکاری متوفی نیز پرداخت می‌شود.

شرط اصلی پرداخت کمک هزینه کفن و دفن به بازماندگان، برقرار بودن ارتباط بیمه ای متوفی با سازمان در زمان فوت است اما اگر بیمه شده‌ای قبل از فوت به عللی مانند بیماری و بارداری به صورت موقت ارتباط کاری با کارفرما نداشته باشد، مشمول دریافت کمک هزینه کفن و دفن است.

پیش از این محمدحسن زدا قائم‌مقام مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با انتشار فیلمی در صفحه اینستاگرام خود درباره هزینه کفن و دفن بیمه شدگان گفته بود: بعد از فوت کمک هزینه کفن و دفن به بازماندگان بیمه شده اصلی سازمان تأمین اجتماعی تعلق می‌گیرد که معادل یک ماه حداقل حقوق است.

قائم‌مقام مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: برای سال ۹۸ این مبلغ یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است که تقدیم بازماندگان بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی می‌کنیم.


بیشتر بخوانید: بایدها و نباید های بیمه های اجباری و اختیاری چیست؟


میزان کمک هزینه کفن و دفن

مبلغ کمک هزینه کفن ودفن بابت فوت بیمه شدگان اجباری، اختیاری، مقرری بگیران بیمه بیکاری، همکاران سازمانی و مستمری بگیران اعم از بازنشستگان واز کار افتادگان کلی که تاریخ فوت آنان از ۸۶/۱۱/۲۰ به بعد باشد معادل حداقل دستمزد ماهیانه سال فوت است. در خصوص مشمولینی که تاریخ فوت آنان قبل از ۸۶/۱۱/۲۰ باشد مبلغ کمک هزینه کفن ودفن با توجه به تاریخ فوت و جمعیت شهر محل دفن تعیین می‌شود.

مدارک لازم برای دریافت کمک هزینه کفن ودفن

-گواهی فوت بیمه شده یا مستمری بگیر
- اصل دفترچه درمانی متوفی

کمک هزینه کفن و دفن به چه کسانی تعلق نمی‌گیرد؟

- بیمه شدگان حرف و مشاغل آزاد
- بیمه شدگان شاغل در کارگاه‌های دارای قرارداد واگذاری ۱%و ۷% وجوه مبنای کسر حق بیمه که پرداخت این تعهد به عهده کارفرماگذاشته شده است.
-مستمری بگیران بازنشسته واز کار افتادگان کلی که مشمول پرداخت حق سرانه درمان می‌باشند
-کارکنان شرکت‌ها و موسسات دولتی مشمول قانون تامین اجتماعی که تابع نظام هماهنگ پرداخت حقوق می‌باشند و موسسه آنان به استناد قانون «پرداخت پاداش خدمت و بخشی از هزینه‌های ضروری به کارکنان دولت» و اصلاحیه آن مکلف به پرداخت هزینه کفن ودفن کارکنان خود می‌باشند.

انتهای پیام/

شرط اصلی برقرار بودن ارتباط بیمه ای متوفی با سازمان در زمان فوت

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
با تشکر از تامین اجتماعی
حداقل میشه یک پتو مسافرتی خرید تا رو قبل پهن کنند سرما نخوریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
کلا مردن ۴۰ تا ۵۰ میلیون هزینه داره این کمک هزینه به قاری نشسته در کنار قبر تعلق میگیرهخخخخخخخ
سامان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۱
لطف میکنین این هزینه را پرداخت میکنین، گره از تمام مشکلات گذشته و حال و آینده بازماندگان اون مرحوم یا مرحومه برمیدارین.
خدا انشاله گره از مشکلاتتون باز کنه و درآمدتون خیلی زیاد بشه و این امکاناتی که در اختیار بیمه شده های عزیز قرار میدین بیشتر از این حد بشه.
دمتون گرم گروه بیمه و همچنین وزارت خونه تعاون و کار و رفاه اجتماعی که از الان آینده شیرین بازنشستگی و بعد از اون مرگ بستری مناسب برای بازماندگان قرار میدین.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
خیلی متاسفم برای تامین اجتماعی با این پول خرما نمیشه خرید
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر