کد خبر: ۷۰۶۹۷۰۰
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۷

چهل‌وچهارمین شنبه اعتراض به سیاست‌های دولت فرانسه در شهر‌های مختلف از جمله نانت به عنوان محل فراخوان ملی برپا شد.

فرانسوی‌های معترض باز هم به خیابان‌ها آمدندبه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، این هفته شهر‌های پاریس، بوردو، مارسی، لیل، لیون، تولوز و استراسبورگ شاهد حضور مردم معترض در خیابان‌ها بود. در نانت، یک شهر بزرگ در غرب فرانسه، نیز عده زیادی از معترضان دولت طی فراخوان ملی جمع شدند تا تظاهرات برپا کنند.

در پاریس تظاهرات در دو نقطه یکی داخل شهر و دیگری در فرودگاه اورلی برپا شد تا ضمن مخالفت با سیاست‌های خصوصی سازی دولت فرانسه، صدای اعتراض مردم به گوش مسافران که بیشترشان اروپایی هستند نیز برسد.

معترضان به سیاست‌های دولت مکرون در حالی هفته چهل و چهارم را به خیابان‌ها آمده اند که روز گذشته نیز اعتصاب فلج کننده کارکنان حمل و نقل، شهر پاریس را قفل کرد و از کار انداخت. اعتصاب روز گذشته که در نوع خود از سال ۲۰۰۷ تاکنون بی سابقه بود در واکنش به سیاست ریاضت اقتصادی دولت ادوار فیلیپ صورت گرفت و سندیکا‌ها اعلام کردند در صورت عدم پاسخ مناسب از سوی دولت این اعتصابات ادامه می‌یابد.

دولت فرانسه قصد دارد قانون مربوط به بازنشستگی را اصلاح کند موضوعی که معترضان آن را به ضرر بازنشستگان و به نفع کارفرمایان می‌دانند. با این حال دولت اعلام کرده مصمم به اجرای آن است.

طی حدود ده ماه اعتراضات در این کشور ۱۱ نفر کشته و حدود ۱۴ هزار نفر زخمی یا بازداشت شده‌اند.

دولت فرانسه همچنین طی برنامه‌ای خاموش و اعلام نشده تقریبا تمامی چهره‌های سرشناس و رهبران معترضان جلیقه زرد را بازداشت کرده تا بتواند پیش از سالگرد به راه افتادن این جنبش مردمی (۱۷ نوامبر) صدای آن را خفه کند؛ موضوعی که تاکنون در آن موفق نبوده است.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر