کد خبر: ۷۰۷۱۶۶۴
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۴
پیرهادی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

فعال اصولگرا گفت: موضوع شفافیت آرا، یکی از نقاط تاریک کارنامه مجلس فعلی و حتی در مقیاس کلان‌تر، نقطه مبهمی در تاریخ جمهوری اسلامی است.


«شفافیت آرا» یک نقطه تاریک در کارنامه مجلس فعلی استمحسن پیرهادی دبیرکل جمعیت پیشرفت و عدالت در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب و تشکل‎های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به طرح شفافیت آرا نمایندگان، گفت: موضوع شفافیت آرا، یکی از نقاط تاریک کارنامه مجلس فعلی و حتی در مقیاس کلان‌تر، نقطه مبهمی در تاریخ جمهوری اسلامی است.

او ادامه داد: البته این موضوع چندان هم پیچیده‌ نیست؛ زیرا نزدیک به ۱۶۰ نماینده از کل ۲۹۰ نماینده، پای طرح شفافیت آرای نمایندگان را امضا کردند، اما زمانی که به صحن مجلس ارائه شد کمتر از ۶۰ نفر  به دو فوریت آن رای دادند و متاسفانه حتی یک فوریت این طرح هم رای نیاورد. بنابراین مشخص است که عموم نمایندگان مجلس، اراده‌ای برای شفاف کردن آرای خود ندارند.

بیشتر بخوانید: «هرم خیابان بهارستان» شیشه‌ای می‌شود؟ 

پیرهادی در شرح این مشکل گفت: البته این مشکل بسیار عمیق است و نشانگر دو مسئله اصلی است: مسئله اول آنکه مجلس، نقش نظارتی دارد و بنا دارد سایر دستگاه‌ها را ملزم به پاسخگویی کند، اما اکنون شاهدیم که وقتی کار به پاسخگویی نمایندگان به مردم می‌رسد، شانه خالی می‌کنند.

فعال اصولگرا درباره اهمیت طرح شفافیت آرا اینگونه گفت: قطعاً طرح شفافیت آرا، گامی جدی در جهت پاسخگویی وکلای مردم به موکلان و شهروندان حوزه‌های انتخابیه خود است و تا زمانی که محقق نشود، عملاً اتفاق موثری در زمینه پاسخگویی نمایندگان به مردم اتفاق نخواهد افتاد.

دبیرکل جمعیت پیشرفت و عدالت ادامه داد: مسئله دوم که متاسفانه عجیب‌تر است و در طرح شفافیت هم به چشم آمد، تفاوت جدی میان کنش فردی و گروهی نمایندگان است. این رفتار دوگانه، یعنی حمایت از شفافیت در علن و مخالفت با آن در خفا و در هنگام رای‌گیری، اتفاقاً خود دلیل و برهانی جدی بر این واقعیت است که مجلس به شدت نیازمند شفاف شدن است. یعنی هر فعال سیاسی و اجتماعی هم که پیش از این، به ضرورت شفافیت آرا واقف نبود، امروز این طرح را به شدت لازم و مفید می‌داند.

او در پایان تاکید کرد: اما به هر حال باید گفت که حتی اگر این طرح در این مجلس هم به نتیجه نرسد، با توجه به مطالبه عمومی شکل گرفته حول آن، در مجلس آینده پیگیری خواهد شد و به عنوان نقطه ضعفی در کارنامه مجلس فعلی ثبت خواهد شد.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر