کد خبر: ۷۰۷۱۹۶۵
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۲

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با انتقاد از عملکرد بیمه‌ها در عدم پرداخت به موقع مطالبات بیمارستان‌ها، گفت : در حال حاضر تنها از بیمه تامین اجتماعی ۱۲۰ میلیارد تومان طلب داریم.

به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه ،محمودرضا مرادی رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به وجود ۱۸ بیمارستان دانشگاهی در استان، گفت : از این تعداد هفت بیمارستان بصورت آموزشی و درمانی فعالیت دارند.

او به سختی کار در بیمارستان‌های آموزشی درمانی اشاره کرد و گفت : در این بیمارستان‌ها باید در کنار ارائه خدمات درمانی، بحث‌های آموزشی و تحقیقاتی هم پیگیری شود.

مرادی گفت: در شرایط فعلی بُعد سومی از کار در بیمارستان‌های دانشگاهی هم برجسته شده که همان بحث اقتصادی کردن بیمارستان‌ها به عنوان یک بنگاه مالی است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه افزود: در شرایط فعلی باید به بیمارستان‌ها به عنوان یک بنگاه یا موسسه اقتصادی نگاه کنیم و باید تلاش کنیم تا بالانس اقتصادی در این بنگاه‌ها مثبت شود، به اینصورت که هزینه‌ها را کاهش داده و درآمد‌ها را افزایش دهیم.

او به افزایش هزینه اداره بیمارستان‌ها اشاره کرد و افزود: سال گذشته قیمت خدمات، تاسیسات، دارو و... که نیاز‌های اصلی هر بیمارستانی است افزایش چشمگیری داشت و این درحالی است که تعرفه‌های بیمارستانی در این سال تنها حدود ۹ درصد افزایش پیدا کرد.

او افزود: این امر موجب شده تا هم اکنون در اداره بیمارستان‌ها دچار مشکل شویم و پرداختی پرسنل و پزشکان با تاخیر صورت گیرد.

مرادی با انتقاد از عملکرد بیمه‌ها در عدم پرداخت به موقع مطالبات بیمارستان ها، گفت: متاسفانه بیمه‌ها عملکرد خوبی در این حوزه ندارند. بطور مثال بیمه "تامین اجتماعی" در استان از نیمه دوم شهریور سال گذشته تاکنون پرداختی نداشته و هم اکنون هم حجم مطالبات بیمارستان‌های استان از این بیمه به حدود ۱۲۰ میلیارد تومان رسیده است.

او افزود: سایر بیمه‌ها هم در پرداخت بدهی هایشان عقب هستند و بیمه سلامت نیز هنوز مطالبات سال ۹۷ را تسویه نکرده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: این عدم پرداخت موجب فشار بر بیمارستان‌ها شده و اداره بیمارستان‌ها را در این شرایط و با نبود نقدینگی دشوار کرده است و قطعا در این شرایط نمی‌توان پاسخگوی مناسب نیاز‌های به حق مردم بود و امکان ارائه خدمات مطلوب میسر نمی‌شود.

مرادی از الکترونیکی کردن خدمات حوزه سلامت به عنوان یکی از اقدامات موثر در راستای کاهش هزینه‌ها در این حوزه یاد کرد و افزود: بطور مثال در طرح "استحقاق سنجی" که اجرای آن در راستای الکترونیکی شدن خدمات حوزه سلامت در حال پیگیری است، می‌توان افرادی که همزمان از چندین بیمه استفاده می‌کنند را شناسایی و غربالگری کرد.

او به طرح نسخه نویسی الکترونیکی هم اشاره کرد وافزود: این طرح نیز کمک موثری در کاهش هزینه‌ها است که هنوز در مراحل ابتدایی خود قرار دارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به طرح "تبادل و بررسی الکترونیک اسناد بستری" هم اشاره کرد و گفت: این روش هم در کنار تسریع در انجام امور بیمارستان ها، موجب کاهش هزینه‌های آن‌ها خواهد شد.

او افزود: برگزاری این همایش بتواند تاثیر مثبتی در ارتقا سطح علمی مدیران و روسای بیمارستان‌های استان در خصوص آشنایی هرچه بیشتر با این طرح داشته باشد .

 

 

انتهای پیام/د

باید به بیمارستان‌ها به عنوان یک بنگاه اقتصادی نگاه کنیم

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر