کد خبر: ۷۰۷۲۴۶۴
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۱
دانستنی‌های فضا؛

درک نحوه زندگی در فضا برای بسیاری از افراد جالب است؛ در این بسته خبری قصد داریم جذابترین اتفاقات فضایی را ارائه دهیم.

به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌ گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، همه ما در زندگی اطراف خود با موارد و مکان‌هایی آشنا می‌شویم که گاهی درک آن و رفتن به آن مکان‌ها دشوار است، اما دستیابی به برخی اطلاعات برای آگاهی بیشتر کمک‌کننده است.
 
رفتن به فضا برای خیلی از افراد رویایی بیش نیست، اما حال که نمی‌شود به آن مکان‌ها به راحتی سفر کرد اطلاعاتی از زندگی و زیست‌بوم سیارات مختلف جالب توجه است؛ در این گزارش قصد داریم به بررسی جالب‌ترین مسائل حوزه نجوم و فضا بپردازیم.
 

از فضا چه می‌دانید؟

پس از انجام راهپیمایی‌های فضایی، فضانوردان اغلب ناخن‌های خود را از دست می‌دهند.
اولین حیوانات در فضا، مگس میوه بودند که در سال ۱۹۴۷ توسط ایالات متحده آمریکا توسط موشک راه‌اندازی شد. آن‌ها هنوز در زمانی که پیدا شدند، زنده بودند.
اگر وزن شما در کره زمین ۶۸ کیلوگرم باشد، درخورشید وزنتان به ۱۹۰۵ کیلوگرم می‌رسد، همچنین اگر وزن شما در زمین ۶۸ کیلوگرم باشد، در ماه شما ۱۱ کیلو گرم می‌شود.
شما نمی‌توانید در فضا گریه کنید، زیرا اشک شما هرگز نمی‌ریزند.
طبق گفته‌های فضانوردان، فضا بویی مانند استیک، فلز داغ و جوشکاری می‌دهد.
فضانوردان در ایستگاه فضایی بین‌المللی تنها حدود ۱۵ طلوع آفتاب و ۱۵ غروب خورشید را می‌بینند.
فضانوردان در فضا، ۵ سانتی‌متر قد می‌کشند.
سوسک‌های موجود در فضا بزرگتر، قوی‌تر و سریع‌تر از سوسک‌های روی کره زمین هستند.
در فضا جاذبه وجود ندارد تا خون و مایعات بدن را به سمت پایین بکشد. به همین دلیل مایعات اضافی در صورت جمع می‌شود و عامل گرفتگی بینی و پف صورت فضانوردان می‌شود.
فضا حاوی الکل است، زیرا در سال ۲۰۰۶ / ۱۳۸۵ یکی از رادیوتلسکوپ‌های مرلین در انگلستان، موفق به ردیابی ابری عجیب از متانول شد که ستاره‌ای در حال شکل‌گیری را محاصره کرده بود.
پرندگان در فضا می‌میرند، زیرا پرندگان نمی‌توانند در فضای بدون گرانش عمل بلع را انجام دهند.
ستاره‌ای که همراه اش را می‌کشد
 

زهره طولانی‌ترین شبانه‌روز را دارد

در بین تمام سیارات منظومه شمسی، طول روز‌ها در زهره بیشتر است. یک شبانه‌روز در زهره ۲۴۳ روز زمینی طول می‌کشد.
 
ستاره‌ای که همراه اش را می‌کشد

ستاره ای به ظاهر دوست اما در باطن دشمن

پالسار بلک ویدو (The Black Widow Pulsar) که نزد اهالی نجوم با نام Pulsar J۱۳۱۱-۳۴۳۰ شناخته می‌شود، نوعی ستاره خنثی است که به طور آهسته، ستاره همراهش را با پرتوافکنی‌های پیوسته گلوله باران می‌کند. هرچه این پالسار مواد بیشتری به سمت ستاره همراهش پرتاب می‌کند، سرعتگرد آن کاهش می‌یابد. انرژی از دست رفته توسط پالسار همانطور که سرعتش کاهش پیدا می‌کند، می‌تواند با منفجر کردن ستاره همراه، سبب بخار شدن آن شود!
 
تب اختر یا پالسار، ستاره‌های نوترونی هستند که سرعت دوران بالایی دارند و به طور مستمر، پالس‌های مداومی از انرژی تابشی را در کنار خطوط میدان مغناطیسی ساطع می‌کنند. در برخی موارد پالسار‌ها از خود پرتو ایکس منتشر خواهند کرد، زیرا آن‌ها در حقیقت باقی مانده‌ هسته ستاره‌های منفجرشده محسوب می‌شوند و حجم کوچک، اما چگالی بسیار بالایی دارند.
 
ستاره‌ای که همراه اش را می‌کشد/طولانی ترین زمان را کدام سیاره دارد؟

سیاره‌ای سرگردان در سرتاسر کائنات!

کشف سیاره سرگردان CFBDSIR۲۱۴۹ در سال ۲۰۱۲، سر و صدای زیادی در جامعه نجوم به پا کرد. دلیل تعجب دانشمندان این است که سیاره‌هایی که ما با آن‌ها آشنایی داریم، همگی به دور یک ستاره گردش می‌کنند، اما CFBDSIR۲۱۴ فاقد ستاره هستند و به طور سرگردان در سرتاسر کائنات برای خود گردش می‌کند!
 
اندازه سیاره CFBDSIR۲۱۴۹ هفت برابر بزرگتر از سیاره مشتری تخمین زده شده است. برای مقایسه باید بدانید هزار و سیصد کره زمین درون سیاره مشتری جای می‌گیرند. دانشمندان معتقدند میلیون‌ها سیاره سرگردان در سرتاسر کائنات وجود دارد. در واقع آن‌ها عقیده دارند تعداد سیاره‌های این چنینی بسیار بیشتر از سیاره‌های دارای ستاره است!
 
ستاره‌ای که همراه اش را می‌کشد/طولانی ترین زمان را کدام سیاره دارد؟
انتهای پیام/
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر