کد خبر: ۷۰۷۲۵۴۰
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۹

۷۲ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح‌های پایدار آبرسانی به مناطق عشایری خراسان شمالی اختصاص یافت.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بجنورد ،محمدرضا قلی‌پور مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی گفت: این سهم اعتباری از محل ۱۵۰ میلیون یورو اعتبار تخصیص یافته پارسال رهبری برای آبرسانی به مناطق روستایی و عشایری کشور، نصیب استان خراسان شمالی شده است.

قلی‌پور افزود: این میزان اعتبار برای اجرای ۶ پروژه از جمله حفر چاه و خط انتقال در سامانه‌های عرفی عشایر اسفراین، مانه و سملقان و شیروان اختصاص یافته است تا خانوار‌های عشایری از آب دائم و پایدار بهره‌مند شوند که با اجرای این طرح‌ها ۴۰۰ خانوار عشایری از مزایای آن برخوردار خواهند شد.

او بیان کرد: این پروژه‌های آبرسانی عمدتا در مناطقی اجرا می‌شوند که خانوار‌های عشایری دست کم ۶ ماه در آن استقرار پیوسته داشته باشند.

قلی پور بر ارتقای شاخص‌های آبرسانی در مناطق عشایری این استان تاکید کرد و افزود: با ظرفیت خوبی که در قانون بودجه برای این امر مهم در نظر گرفته شده بخش زیادی از مشکلات آبرسانی این قشر تولید کننده و زحمتکش برطرف خواهد شد.

او اظهار داشت: همچنین امسال ۲ دستگاه تانکر سیار آبرسانی از محل اعتبارات ملی برای اداره کل امور عشایری استان خریداری و تحویل شده که ۹ میلیارد ریال برای آن هزینه شده و با خرید آن شمار تانکر‌های سیار برای آبرسانی به خانوار‌های عشایری این استان به ۱۳ دستگاه رسیده و البته یک دستگاه دیگر نیز خریداری شده که پیگیر تحویل آن هستیم.

مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی اظهار داشت: هم اکنون در میان‌بند‌ها و مسیر کوچ و همچنین قشلاقات به خانوار‌های عشایری استان آبرسانی می‌شود و در مناطق ییلاقی نیز در صورت نیاز به آنان آبرسانی می‌شود.

پنج هزار و ۳۵۰ خانوار عشایری خراسان شمالی بیش از ۷۰۰ هزار راس دام سبک در اختیار دارند که ۲۵ درصد گوشت استان را تولید می‌کنند.
هم اکنون عشایر خراسان شمالی با جمعیتی بیش از ۳۰ هزار نفر در قالب ۲ ایل زعفرانلو و شادلو و ‎ ۳۸طایفه با شیوه‌های سنتی کوچرو و نیمه کوچرو در این استان کوچروی می‌کنند.

انتهای پیام/د

اختصاص ۷۲ میلیارد ریال برای آبرسانی عشایر خراسان شمالی

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر