کد خبر: ۷۰۷۳۰۴۶
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۵
تاریخ انتشار : ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۵
کد خبر : ۷۰۷۳۰۴۶

رای الیوم نوشت ترامپ به دنبال وقت‌کشی و از تب‌و‌تاب افتادن پیامد‌های حمله به آرامکو است زیرا می‌داند در صورت هرگونه اقدامی علیه ایران اقتصاد سعودی از هم فرو می‌پاشد.

رای الیوم: ترامپ دنبال وقت‌کشی است و جرأت حمله به ایران را نداردبه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، پایگاه اینترنتی روزنامه رای الیوم نوشت: وقتی آمریکا شمار زیادی ماهواره در فضا دارد، اما دونالد ترامپ در نشست خبری اعلام می‌کند که منتظر است عربستان سعودی بگوید چه کسی در حمله ده پهپاد به میدان‌های نفتی عظیم عربستان دست داشته، آن هم پس از اینکه مایک پمپئو، وزیر امور خارجه‌اش ادعا کرده ایران و نه انصارالله این حمله را انجام داده، هدفش برخلاف آنچه که برخی رسانه‌های وابسته به نظام سعودی تبلیغ می‌کنند، این نیست که به تاسیسات نفتی ایران حمله کند بلکه هدفش اتلاف وقت است تا موضوع از تب و تاب بیفتد.

نویسنده می‌افزاید: برای اینکه بیشتر توضیح بدهم باید بگویم عربستان سعودی نمی‌تواند از مرزهایش مراقبت و حفاظت کند چه برسد به اینکه توانایی علمی و فناوری برای انجام این کار را داشته باشد؛ بنابراین ترامپ توپ را به زمین عربستان انداخت و این امر در واقع نوعی تلاش آشکار برای فرار دیپلماتیک از اظهارات مایک پمپئو است زیرا اگر بگوید که وزیر امور خارجه اش دروغ گفته به خود و اعتبار کشورش ضربه سنگینی وارد می‌کند.

به عبارت دیگر نشانه رفتن انگشت اتهام به سمت و سوی ایران و پاسخ ندادن به این کشور، از ترامپ رئیس جمهوری ناتوان و ضعیف را به نمایش می‌گذارد؛ زیرا وی نخستین کسی است که درک می‌کند نمی‌تواند به ایران حمله کند و در صورت حمله ممکن است از ماندن در کاخ سفید برای دور دوم محروم شود. در حالی که تحمل کردن اهانت‌ها و حمله نکردن به ایران هزینه کمتری دارد زیرا ناو‌های هواپیمابر، کشتی‌ها و پایگاه‌های آمریکا را از خطر نابودی حفاظت و از اسرائیل نیز حمایت می‌کند.

حمله راهبردی بزرگ انصارالله یمن به آرامکو آثار فاجعه آمیز مستقیمی برای عربستان داشت زیرا این کشور را از نیمی از تولید روزانه‌اش محروم کرد و به زبان آمار ریاض از ۹۴ میلیارد دلار در سال محروم شد. اگر سود خالص آرامکو در چهارماهه نخست امسال ۴۷ میلیارد دلار باشد خسارت عربستان نیز ۹۴ میلیارد دلار خواهد بود.

این در حالی است که عربستان افزون بر آن، میلیارد‌ها دلار را بیهوده برای تجاوز به یمن هزینه کرد. این حمله برای آمریکا زیانبار بود زیرا فوری به ذخیره راهبردی نفتش متوسل شد تا مانع بروز کمبود شود. افزایش قیمت نفت سبب کاهش محبوبیت ترامپ می‌شود؛ زیرا افزایش قیمت نفت از ۷۲ دلار به یکصد دلار در صورت بروز حملات دیگر ثبات بازار را از بین خواهد برد و منجر به بروز بحران انرژی مشابه بحران سال ۱۹۷۳ خواهد شد. بنابراین بیراه نگفته ایم که مبارزان فقیر یمنی از طریق عملیات و مبارزات کنونی خود در تضعیف نفوذ امپریالیسم در منطقه ما و جهان به اشکال مختلف سهیم خواهند بود:

نخست: اقتصاد عربستان سعودی فرو خواهد پاشید زیرا هزینه‌های بازسازی خرابی‌های به بار آمده بر اثر حملات انصارالله بسیار سنگین خواهد بود و هیچ تضمینی وجود ندارد هنگام بازسازی یا بعد از بازسازی به این تاسیسات نفتی حمله نشود. بنابراین همین امر سبب می‌شود دولتمردان سعودی زمینه را برای پایان بخشیدن تجاوز به یمن فراهم کنند. بر این اساس سعودی‌ها یا باید به اطاعت از اوامر ترامپ ادامه دهند که این امر منجر به فروپاشی کشورشان خواهد شد یا اینکه باید جنگ را متوقف کنند و خودشان را برای مدتی نجات دهند.

دوم: این احساس در دولتمردان اسرائیل تقویت می‌شود که وقتی آمریکا نتوانست از دولتمردان سعودی در برابر انصارالله حمایت کند چگونه می‌تواند در صورت بروز جنگ بزرگ از اسرائیل در برابر ایران و حزب الله حمایت کند؛ بنابراین صرفنظر از اینکه چه کسی در انتخابات هفدهم سپتامبر در فلسطین اشغالی پیروز خواهد شد، زبان حالش این است که اگر با پهپاد‌های بسیار پیشرفته به پالایشگاه‌های نفت در حیفا حمله شود چه خواهد شد!

سوم: این امر بر اعتبار تسلیحات و اعتبار فناوری آمریکا تاثیر منفی خواهد گذاشت و در نتیجه فروش این تسلیحات نیز کاهش خواهد یافت، زیرا کشور‌هایی که برای خودشان احترام قائلند مثل برخی کشور‌های عربی پول‌های هنگفتی را صرف خرید سلاح ناکارآمد نخواهند کرد یا اینکه در قبال حفاظت از خودشان پول نخواهند داد.

چهارم: نفوذ آمریکا و غرب در منطقه و جهان تضعیف خواهد شد و در مقابل نفوذ روسیه و چین افزایش خواهد یافت.

پنجم: چشم اندازی برای حل مساله فلسطین ایجاد خواهد شد زیرا هر پیروزی که برای یکی از طرف‌های محور مقاومت محقق شود الزاما به معنی پیروزی فلسطین خواهد بود.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۸
الیس بالصبح القریب؟
یاصاحب الرمان بیا که چشمان مشتاق ما منتظر قدوم مبارک شماست......
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
وَقُلْ جَاءَ الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ إِنَّ الْبَاطِلَ كَانَ زَهُوقًا
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
جوابیه مقاله نویس اینترنتی رای الیوم: در مورد ردیف پنجم شما: اگر کشور اردن با توجه به تهدیدات و ارعاب و تهدیدات جدید اسرائیل به این کشور به دامان و آغوش محور مقاومت و کشورهای محور مقاومت بپیوندد اسرائیل بطور کامل از تمام مرزهای مشترک خود با محور مقاومت تحت محاصره قرار میگیرد و اگر فرض محال کنیم که: تمام خطوط مقدم مرزی مشترک با اسرائیل از اردن+لبنان+سوریه+عراق+ نوارغزه بطور مشترک علیه دشمن مشترک از هوا و زمین و دریا دست به اقدام نظامی یکپارچه و گسترده مانند "عملیات یک مانور نظامی مشترک علیه دشمن مشترک یعنی اسرائیل" بزنند نظر شما دقیقاً اشاره به این آرزوی امت اسلامی است که روزی ببینند که اگر بعضی از اعراب خودفروخته منطقه به آرمان های فلسطین و قدس شریف خیانت میکنند اگر همین جغرافیای کوچک که نام بردیم تشکیل امت واحدة عربی تحت لوای فرماندهان عالی محور مقاومت را بصورت واحدة تشکیل دهند نظریه شما کاملاً اجرائی و شدنی است البته سالیان متمادی و طولانی است که امت اسلامی منتظر این اتحاد واحد و فرماندهی رده عالی واحد و متحد را در آرزوی خود می پروراند و هنوز محقق نشده به امید آن روز....
در مورد نظر شما که به عدم اعتماد و اطمینان به تسلیحات بسیار گران قیمت دفاعی مانند سامانه های دفاعی پاتریوت و هاوک آمریکا باید گفت که سامانه های دفاعی S300 - S400 - S500 - S700 روسیه و پهپادهای پیشرفته مافوق صوت روسیه و چین در مقابل بازار تدافعی تسلیحات ایالات متحده فروش اینگونه تسلیحات آمریکائی را با چالش جهانی روبرو خواهد کرد............
در مورد فرو پاشی نظام سعودی: باید گفت از یکطرف رزمندگان یمن با استفاده از داده ها و منابع داخلی عربستان و با عنایت به اینکه سیستم عربستان بر اساس قومیت و قبیله و طایفه گری عجین است و با توجه به نارضایتی های ایجاد شده توسط روشهای دیکتاتور مآبانه محمدبن سلمان با اندیشمندان و متفکران و منتقدین عربستانی که یا با اره و تک تکه شدن و یا با زندانی و اعدام شدن جواب داده میشود رزمندگان یمنی نوعی بمب ساعتی متحرک نیز در سراسر عربستان دارند و با تجمیع این موءلفه ها انصارالله یمن هم از خارج از مرزها و هم در داخل عمق خاک عربستان بنوعی در حال نابودی و فروپاشی برنامه ریزی شده دقیق و هوشمندانه هستند وتمام اینها به رفتار حکام جاهل عرب وابسته است چون به آمریکا و اسرائیل دل بسته و به دنیای اسلام و اتحاد عظیم امت عربی پشت کرده اند در نهایت هم مانند جنگ هشت ساله ایران و عراق توسط همین اروپائیها و آمریکا طناب دار مجازات بر گردن محمدبن سلمان انداخته میشود در حالیکه کشورشان نیز نابود میشود و منابعش بدست بیگانگان و دست نشاندگانشان غارت و به یغما میرود همین سناریو در افغانستان در لیبی در سودان در اجزایر در سومالی و.......در حال اجراست و در هر کجا که بررسی وتحقیق کنید دست مستقیم و غیر مستقیم ایالات متحده آمریکا و متحدان اروپائیش را مشاهده خواهید کرد که با نوعی تقسیم کار و بهره وری در سود و غارت کردن تشریک مساعی دارند...........
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر