کد خبر: ۷۰۷۳۰۶۶
گروه : همدان » همدان
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۸
معاون وزیر جهاد کشاورزی؛

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: دانشگاهیان را برای تولید و کشت بذر‌های جدید در ۸ میلیون هکتار از اراضی دیم کشور به کار بگیریم.

۸ میلیون هکتار سطح زیر کشت دیم در کشوربه گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان ، کاظم خاوازی معاون جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش کشور در بیست و پنجمین دوره نشست ملی دیم کشور خواستار توجه به اقلیم در تولید محصولات دیم شد و گفت:  سیاست ما در تولید محصولات ، تنوع سازی و تولید محصولات کم آب بر است.

او با بیان اینکه ۸ میلیون هکتار اراضی دیم در کشور وجود دارد افزود: در کشور هم اکنون ۴ میلیون هکتار گندم، ۲ میلیون هکتار آیش، یک میلیون هکتار جو و یک میلیون هکتار سایر حبوبات است.

معاون وزیرجهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی  ، از همکاری با بخش خصوصی استقبال کرد و افزود: ما نباید با بی توجهی به  زراعت ، تمام معرفی رقم‌های محصولات کشاورزی را هدر دهیم.

خاوازی فن آوری  بذر را مهمترین محور تحقیقات در مرکز تحقیقات کشور دانست و  گفت: هم اکنون دانشگاه یونان در بخش فن آوری بذر برای تولید بذر جدید در کشور با همکاری مرکز تحقیقات کشاورزی اعلام آمادگی کرده است.

او گفت: سبد نوع رقم کشت گندم ما ۱۹ رقم و ضریب نفوذ بذر گواهی شده ۲۴ درصد است.

 پور مجاهد معاون استاندار همدان هم گفت: سطح زیر کشت دیم در استان همدان حدود  ۷ برابر کشت آبی است.

او با بیان اینکه تولید بذر مناسب با بازده بیشتر سود آوری برای کشاورزان را به همراه خواهد داشت افزود: ما در استان همدان بیش از ۴۰۰ هزار هکتار دیم داریم که با آموزش، به کارگیری توان و تخصص دانشگاهی و مرکز تحقیقات می‌توانیم تولید در سطح را افزایش و کیفیت محصولات را بالا‌تر ببریم.

پور مجاهد افزود:  امسال ۴۳۰ هزار تن گندم از کشاورزان استان به صورت تضمینی خریداری شد.

انتهای پیام/ا

۴۰۰ هزار هکتار  کشت دیم در استان همدان

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر